Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Achizitie Imprimanta Laser Color - Listare Cataloage Foto

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
gilcodgws



Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 3
Locație: Satu Mare

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 12:03 pm    Titlul subiectului: Achizitie Imprimanta Laser Color - Listare Cataloage Foto Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Doresc sa tiparesc aproximativ 20 de cataloage de tablouri pe parcursul intregului an. Cam 2,3 sau 4 pe luna. Un catalog are 200 de pag de dimensiunea 21/21 cm. Doresc sa tiparesc pe hartie foto lucioasa sau mata de 200 - 240g.

Aici este o pag in original:

http://img84.imageshack.us/i/originalcp.jpg

Aici am introdus pag in Format A4 full 21/30cm pt a se putea face o aproximare a procentajului de acoperire:

http://img155.imageshack.us/i/71122492.jpg

Treaba sta in felul urmator: la tipografie mi se cer achitarea a minim 10 bucati din prima la un cost de 4.2 mil bucata cu coperta si prindere cu tot. Asta inseamna 42 de mil din start.

Va rog sa imi spune-ti daca se merita sa achizitionez o imprimanta Laser pt a tipari aceste cataloage.

1. Cate pagini a-si putea tipari cu un cartus?
2. Culoarea de fundal cosuma la fel de multa cerneala precum pozele din imagine?
3. Diferenta de calitatea intre 600dpi si sa zicem 500 sau 400dpi este sesizabila? Daca scad calitatea de tiparire cu 10% va scadea liniar si cantitatea de cerneala utilizata?

Daca se merita sa cumpar o imprimanta laser va rog sa imi recomandati una in functie de calitatea printarii/usurinta de refilll al cartusului/pret/consum de cerneala. Va rog sa imi recomandati si o hartie foto de calitate - harita foto xerox pe care o vindeti are un pret foarte bun din cate am vazut - o recomandati pt un catalog care va fi rasfoit si resrafoit timp indelungat.

Daca imi recomandati sa imi fac eu cataloagele atunci voi dori sa colaborez cu dumneavoastra pt achizitii si refill.
Va multumesc,
Virgil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 3:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru greutatea mediului de printare nu cred ca se potriveste o imprimanta laser. Imprimantele laser color din clasa home use si office entry level nu pot printa pe medii mai mari de 160 gr. Imaginea pe hartie o sa apara ok ( ca si imagine grafica ), in schimb exista riscul de a se lua tonerul de pe foaia de hartie. in timpul procesului de printare pe laser, tonerul ajunge pe foaia de hartie sub forma unui praf. In ultima faza a printarii ( ,,coacerea" sau fussing ) coala de hartie trece printre doua role ( una calda si una rece, aflate in cuptor ). Rolul acestei faze este de a topi materialul plastic din componenta tonerului, astfel formandu-se o pelicula de material plastic, combinat cu rasini sintetice si carbon. Dac a mediul de printare este prea gros, iar aceasta coacere a tonerului se face superficial, doar la suprafata stratului de toner. Daca vrei sa mergi pe o solutie laser mai bine te orientezi catre un copiator color cu interfata de printare. iar ca sa iesi ceva mai ieftin poti opta catre un echipament sh ( cu placa de print cu tot ar trebui sa te incadrezi in aprox 1000 E, un echipament serios cam 700 - 800 un copiator ok ) . daca stii ca in viitor o sa ai nevoie de mai mult te sfatui sa optezi de la bun inceput la un echipament serios. In materie de copiatoare situatia e cam asa: Xerox- masini scumpe ca si intretinere si consumabile, dar cea mai buna calitate a printului in ceea ce priveste efecte de basorelief, suprapunere a culorilor: Konica Minolta - Echipamente cu o calitate a printului ok , se gasesc si tonere compatibile, dar o sa-ti scada calitatea printului si o sa apara diferente intre nuante, ca si intretinere ai sanse sa iesi mai ieftin prin resetarea unitatilor de imagine, a cuptorului, sau a unitatii de transfer; Canon - incete cu spume, si scumpe la intretinere, dar calitate ok a printului.

Ca si imprimanta laser color, i-ti recoamnd HP C3525. E mai scumpa dar gasesti tonere de mare capacitate ( 10000 pagini la negru, si cate 7000 de pagini la color ). Dar, intotdeauna exista un dar, la acoperirea pe care o ai in pagina ar trebui sa imparti nr de pagini pe care i-l poate scoate un cartus ( cel pe care i-l indica producatorul) cam la 6 ( nr de pagini estimat de producator este pentru pagini cu 5% acoperire pe culoare in pagina. la tine ai cam 30c - 40 % acoperire pe culoare), si nu in ultimul rand pentru ceea ce vrei sa faci nu or sa duca cartusele mai mult de un refill, iar unitatea de imagine a imprimantei nu cred sa te tina mai mult de 15.000 pagini. Totusi, daca te intereseaza o imprimanta pe care sa o arunci poti sa te orientezi catre o imprimanta mai ieftina si cu viteza mai mica de printare, dar trebuie sa iei in calcul si nr maxim de pagini pe care le poti scoate ucu un set de cartuse.


Oricum ca idee cel mai bine pentru tine ar fi sa iei un copiator laser color cu placa de printer SH, dar sa ai grija la greutatea maxima a mediului de printare pe care o suporta, sau daca nu sa te orientezi catre o alta hartie.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gilcodgws



Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 3
Locație: Satu Mare

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 5:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:


Oricum ca idee cel mai bine pentru tine ar fi sa iei un copiator laser color cu placa de printer SH, dar sa ai grija la greutatea maxima a mediului de printare pe care o suporta, sau daca nu sa te orientezi catre o alta hartie.



Iti multumesc pentru raspuns. Dupa ca am scris aici pe forum am reusit sa vorbesc cu cineva care se ocupa cu imprimante si mi-a spus si el din prima ca imprimantele laser ies din discutie la acest gramaj al hartiei.

In schimb ramane sa mai faca niste calcule dar mi-a recomandat o imprimanta cu inkjet canon ieftina la care cartusurile sint usor de umplut si linga care voi sta cu cerneala si manusi sa le reumplu cind este nevoie. Doar timp este necesar, la 200X3 pagini pe luna el spune ca s-ar merita, astept sa imi spuna exact cifrele.
Pe viitor nu prea imi trebuie, doar niste fluturase voi mai scoate.

Iti multumesc pt raspuns inca o data.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 7:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere. Dar daca vrei sa mergi pe jet de cerneala de ce nu epson cu ciss? Vrei neaparat stai cu mainile in cerneala la refill? Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gilcodgws



Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 3
Locație: Satu Mare

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 10:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:
Cu placere. Dar daca vrei sa mergi pe jet de cerneala de ce nu epson cu ciss? Vrei neaparat stai cu mainile in cerneala la refill? Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


hehe,

Pentru ca nu stiam. Tocmai am cautat pe net ce inseamna CISS si am ramas surprins, e chiar super fain, citeva rezervoare mari conectate la cartusuri, foarte usor de umplut, e evident ca aleg aceasta varianta.

De ce Epson? - dezvolti te rog de ce recomanzi epson.
Tu ce parere ai de varianta aceasta (inkjet) pt ceea ce am eu nevoie?

Iti multumesc,
Virgil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Feb 06, 2011 7:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru ceea ce ai nevoie as alege ori Epson P50 ori Epson sx 510W.

Epson P50: imprimanta foto, cu un sistem bazat pe 6 culori printeaza foarte ok pe hartie foto, pe cd-uri si pe hartie normala sau hartie groasa printurile ies mate, dar in rest pe hartie foto ies foarte ok . Ca si functionalitate cu ciss merge foarte bine.

Epson SX 510W: Multifunctional foarte ok, are conexiune wi-fi, port de retea ca si viteza sta bine si o poti folosi si pentru alte aplicatii decat ceea ce ai solicitat. Un alt avantaj al acestei imprimante este cerneala de tip pigment. cerneala de tip pigment este rezisenta la apa inclusiv pe artie de 80 gr. In schimb ca si viteza, la printurile full color e mai inceata fata de P50.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community