Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Refill HP Laserjet 4

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Joi Mar 05, 2009 7:43 pm    Titlul subiectului: Refill HP Laserjet 4 Răspunde cu citat (quote)

Salut. Sunt nou pe aici , deci nu prea bun cunoscator, dar sunt dornic sa invat. Am o imprimanta HP Laserjet 4 de care sunt foarte multumit dar as fi si mai multumit daca as putea incarca singur cartusul. Am studiat cartusul si am observat un fel de capac rotund din plastic in lateral prin care banuiesc ca se introduce tonerul. Problema este ca nu stiu ce cantitae se pune si de ce trebuie sa tin cont cand aleg tipul de toner pentru ca am vazut ca sunt mai multe. Daca imi puteti fi de ajutor, v-as fi tare recunoscator Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mar 06, 2009 10:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Cartusul dvs se incarca cu 340g de toner "EX", se poate cumpara si de la Mediatec Team dar intrucat nu se gaseste la sectiunea "cumparatori" (pt ca e un produs destinat firmelor de service si de obicei nu end-user-ilor) va invit sa il comandati pe mail, vezi pagina contact ****mediatec.ro (link jos) pt a te adresa punctului de lucru aferent zonei.

2. Instructiuni detaliate de refill aveti in acest pdf:
http://****easy-share****/1903911636/ex.pdf

3. Atentie, dupa 2~3 refilluri e posibil sa aveti nevoie si de cilindru si lamela EX (cand incep sa apara dungi negre pe margini). Le puteti si pe acelea achizitiona de la noi.

Dati-mi de stire daca v-ati descurcat ok!
Si respectati EXACT instructiunile va rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Sâm Mar 07, 2009 9:02 am    Titlul subiectului: Re Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult de tot pentru raspunsul prompt si mai mult decat lamuritor. Sunt convins ca imi va fi de mare ajutor. Inca nu s-a golit cartusul, dar cand voi face refill-ul va voi confirma daca operatiunea a avut succes. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
westcomputers



Data înscrierii: 24/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Beius

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 1:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cea mai simpla varianta.... gaurire termica pentru acest toner.... nu mai desfaci nici un surub... o gaura pt introducere refil nou.. si una in partea opusa pt golire toner rezidual... recomand sa fie mai pe margini gaurile..nu pe centrul cartusului!....si ar fi bine sa fie pe partea de sus... sa elimini orice risc sa se scurga praf in imprimanta.... intradevar dupa 2-4 refiluri tre schimbat cilindrul!
_________________
Partenerul tau de incredere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 8:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

westcomputers a scris:
Cea mai simpla varianta.... gaurire termica pentru acest toner.... intradevar dupa 2-4 refiluri tre schimbat cilindrul!


... caz in care oricum trebuie sa desfaci suruburi, lasa-l frate sa se antreneze in timp ce face refill, in felul asta nu mai e problema cand ajunge sa trebuiasaca sa-l desfaca! Smile

Asta cu topitul are nevoie si de scula de topit, apoi dop sau macar banda pt acoperit gaura, arata si urat, tot desfacutul e cel mai cinstit.

La Q6000 sau altele la fel de sensibile, deci color in special, ok, gaurim, aia e, dar la LJ4 chiar nu e mare filosofie demontarea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 10:35 am    Titlul subiectului: probleme LJ4 Răspunde cu citat (quote)

Salut. Am urmatoarea problema la un Laserjet 4: printeaza mai sters pe centrul paginii, dar nu din cauza cartusului pentru ca am incercat si cu un alt cartus si rezultatul este acelasi Sad . Aveti vreo idee ce ar putea fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 10:01 am    Titlul subiectului: tot eu raspund.. Răspunde cu citat (quote)

Eu am 2 ipoteze:
-sistemul de oglinzi de la modulul laser este murdar
-rola de transfer incarcata pozitiv este murdara sau defecta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Lun Feb 28, 2011 1:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am rezolvat, problema era la modulul laser, oglinzile si lentilele erau foarte murdare si acum rezultatele sunt uimitoare! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community