Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

COPAITOR MINOLTA EP 1030

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
silvana



Data înscrierii: 27/Iun/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 8:36 am    Titlul subiectului: COPAITOR MINOLTA EP 1030 Răspunde cu citat (quote)

AM CUMPARAT LA SH UN COPIATOR EP 1030,DAR AM O PROBLEMA SI AS DORI UN SFAT.
DECI, CONTORUL INDICA 46500 COPII EFECTUATE IAR CA SI SCHIMBARE DE CILNDRU SAU MA ROG KIT LA CUMPARARE DUPA CONTOR APARE 19400,DAR DUPA APROX 100 COPII A INCEPUT A SCOATE STERS AM FACUT REGLAJ DIN F3 LA MAX SPRE NEGRU DAR TOT NU SCOATE GRAD DE NEGRU OK. MENTIONEZ TONERUL ESTE PUS UN FLACON NOU COMPATIBIL KATUN,ACELASI TONER CU CARE A MERS CELE 100 DE COPII!
IN SPERANTA UNEI OPINII PROFESIONALE CU RESPECT VA SALUT!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 7:51 am    Titlul subiectului: Re: COPAITOR MINOLTA EP 1030 Răspunde cu citat (quote)

silvana iarta-mi te rog intarzierea dar e nebunie la mine, duminica am licenta, ieri mi-a crapat hardul si cred ca imi va crapa si creierul in ritmul asta Laughing

OK, inapoi la problema ta:

In primul rand ca topicul asta are loc mai degraba la intretinere/service, deci suntem offtopic, mut subiectul acolo.
Te mai rog inca ceva: sa scrii dom'le normal, nu totul cu capslock, ca ma agreseaza vizual, sau faci parte din generatia asta noua care nu stie semne de punctuatie si e prea lenesa sa schimbe din shift cand e cazul, asta presupunand ca stie cand e cazul...?? Ai gresit si titlul topicului (ai scris COPAITOR in loc de COPIATOR), vai de mama voastra mai, nu respectati nimic in viata daca nici titlul unui subiect creat de voi nu aveti grija sa nu va faca de cacao!... Evil or Very Mad Confused Confused

In al doilea rand:
Problema la copiatorul tau (cel putin din ce ai descris tu) nu e nici la toner si nici la cilindru, ci la DEVELOPER.
Cand apare fenomenul descris de tine, developerul trebuie schimbat. Mediatec are vrac la 200g (developer original, cca 65 lei cu tot cu tva) dar in 1030 intra doar 175g. Problema e insa alta: schimbarea developerului nu poate fi facuta de amatori, pentru ca necesita si niste calibrari si resetari din soft unde daca ceva nu faci la fix, s-a dus naibii copiatorul!...

Deci, apeleaza la un profesionist. Daca te jecmaneste la pret ala si iti vinde prea scump developer (asta inseamna sa-l intrebi din pretul cerut de el cat e developer, da?), apelezi la mine si iti trimit unul rapid. Asta inseamna ca pe langa cei 65 lei, te va mai costa si 12 lei transportul, deci daca nenea iti da developerul cu pana in 77 lei, iei de la el. Dar sa fie original de la Minolta, da?

Aici ai indicatii de cum se butoneaza 1030-ul dupa schimbare de developer:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=33
Eu zic sa nu te hazardezi sa faci tu, totusi...

Si intra pe forum si cand nu te mai doare (respectiv dupa ce ti-ai schimbat developerul) sa ne anunti daca aia a fost si cum merge, etcetc, vrem amanunte ca ne place sa barfim! Cool Asta desigur, daca intre timp inveti sa scrii si fara capslock-u pus! RazzRazzRazz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silvana



Data înscrierii: 27/Iun/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 8:23 pm    Titlul subiectului: schimbat developer ep 1030 Răspunde cu citat (quote)

In primul rand scuze pt textul scris cu majuscule.La cat de explicit ai fost cred ca este greu a se gresi schimbarea de developer la ep 1030.Am urmat intocmai toate sfaturile si procedura si pot sa spun ca scoate f bine.Te mai stresez cu o intrebare este recomandabil sa schimb setarea c2 din 0 in 1 ?Din ce am citit aceasta schimbare ar face ca IU sa mearga pana la cedare fizica nu sa se blocheze la 30k,dar asa cum am spus am nevoie de opinie specializata nu de pareri.Mentionez ca acum am schimbat si siguranta fuzibila rapida de 0.16 mA .Cu stima!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Re: schimbat developer ep 1030 Răspunde cu citat (quote)

silvana a scris:
...este recomandabil sa schimb setarea c2 din 0 in 1 ?Din ce am citit aceasta schimbare ar face ca IU sa mearga pana la cedare fizica nu sa se blocheze la 30k,dar asa cum am spus am nevoie de opinie specializata nu de pareri.Mentionez ca acum am schimbat si siguranta fuzibila rapida de 0.16 mA .Cu stima!


Da, este foarte recomandabil, dar nu mai stiu sigur daca din 0 in 1 sau din 1 in 0. Confused

Oricum, poti sa o faci si cand iti da data viitoare gata cele 30k, intri acolo si schimbi starea in functie cu cealalta si nu mai ai treaba cu fuzibilul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community