Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

toner cartus E30 (cod F41 8801 010) copiator Canon PC860

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 5:32 pm    Titlul subiectului: toner cartus E30 (cod F41 8801 010) copiator Canon PC860 Răspunde cu citat (quote)

ziua buna. am toner Lexmark E210, HP CB436A(P1005), Samsung ML1640(1710) sau pentru HP12A. este compatibil vreunul dintre tonerele de mai sus cu cel necesar pentru cartusul Canon E30(31, 40 sau FC100, 120,2xx, 3xx)?daca nu este nici unul compatibil, ma puteti ajuta cu o indicatie despre tipul de toner necesar?
1.modul de refill:
http://****oasis-imaging****/images/pdf/cart_inst/PC%20E16-31.pdf
2.aspectul cartusului:
http://produse.kaboo.ro/consumabile-laser/3565545/
multumesc pt.timpul acordat.spor si respect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 7:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Copiatoarele Canon FC/PC de fapt sunt copiatoare cam cat sunt Kyocera seria FS imprimante... Cool

Adica: Imprimantele FS au developer si sunt construite pe principiul copiatorului si FC/PC-urile de la Canon sunt (zic ei) copiatoare, dar merg dupa principiile imprimantelor, deci sunt copiatoare doar cu numele. Aaa, ca au scanner si copiaza, asta-i altceva, dar aia fac si multe imprimante multifunctionale si de aia nu-s copiatoare, da' asa le zice Canon, deci asta e.

Ceea ce insa nu inseamna ca merge refill cu alt toner decat cel destinat FC/PC! In nici un caz!

Drept dovada, Mediatec are toner special pt FC/PC, si tinand cont de cat costa un E30, pretul e chiar foarte bun! Din pacate nu ti-l pot spune exact decat dupa ce vine gestunea, ca e doar ora 8:20, dupa 9 iti scriu si cat ar costa flaconul. (Desigur, daca esti refilator de meserie ai discount pana la 20% sau asa ceva, in fine, ideea e ca pretul va fi cel fara discount.)

Si inca ceva: exista si lamela, cilindru samd, toate pe stoc. Pe alea toate ti le trimite aradul, indiferent de pe unde esti din tara - arad@mediatec.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 7:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci:
Toner refill e undeva la 15 lei + tva flaconul dar pt un refill iti trebuie 2 flacoane ca e de 3000 pagini E-30.

Alte amanunte te rog direct la arad@mediatec.ro ok? Sau numerele de telefon de la Zona Vest (vezi http://****cartuseonline.ro/contact )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reusit sa incarc cartusul(abia acum pt.ca nu era o urgenta), dar la listare imi apar dungi orizontale negre cu alternante albe(pe foaie A4 PORTRAIT).grosimea dungilor de pe foaia listata este cam de 1cm latime.ce am facut gresit?va multumesc pentru ajutor si sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate n-ai aspirat + curatat complet tonerul vechi?
O alta varianta poate fi o greseala la remontarea cartusului, in special in zona lamele...

Din pacate nu pot sa-ti spun de la distanta. Ai o poza cu ce iti iese? Pune-o pe iuliu.ciupe-vaida@mediatec.ro impreuna cu link-ul catre acest topic, sa o public, sa o vada toti. E mai usor asa verdict.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imaginea "catastrofei" Smile

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stiu ca s-a intamplat dupa refill, dar parerea quasiunanima este ca de vina e PCR-ul ("primary charge roller", nu Partidul Comunist Roman LOL), adica rola de incarcare.

Au existat de la un furnizor anume cartuse compatibile care, dupa 30~40 de pagini scoase normal, incepeau sa faca figura asta. De ce la tine s-a intamplat fix dupa refill, cand zeci de service-uri au refilat cu acest toner si merge ok, ma depaseste...

Ideea e ca ar merita sa incerci solutia aplicata si de acea firma, in sensul ca le-am trimis inapoi cartusul, au schimbat ei PCR-ul si a mers bine pe urma. Mai ales ca rola cu pricina nu e f scumpa. Partea proasta e ca nu am gasit pe liniile de import rola, dar poate ai de unde face rost tu de ea.

Am lansat sfoara in tara, daca gasesc pe undeva te anunt aici de disponibilitate/termen de livrare/pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vorbit intre timp si cu mausica.
Doctor in refill.
Mi-a spus ca din 5~6 E30 au mers bine dupa refill doar 2 Sad

Am sa instruiesc pe cei de la vanzari sa atraga atentia asupra acestui aspect clientilor care comanda toner de E30...

Si el zice acelasi lucru:
Servetel umezit prin pulverizare cu apa si sters superbine PCR si Dr.Blade (lamela aceea subtire care curata rola de inicarcare), dar, il citez:

"e30 nu mai incarc, indiferent de situatie"

nasol...

Uite, ce pot sa fac e sa iti returnez banii pe tonerul ala, nu e el de vina dar e vina mea ca nu am testat produsul si sa atrag atentia ca poate sa nu iasa refill ca lumea... Deci, ia leg cu arad@mediatec.ro sau telefonic 0257 282844 si vb cu Florin Varga, o sa-ti trimita banii inapoi sau alte produse de banii aia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

draga domnule Iuliu.cu respect va aduc la cunostinta ca nu prea imi sta in caracter sa renunt la ceva care nu imi iese "din prima".multam fain pentru ajutoarele date ori de cate ori am solicitat acest lucru tuturor colegilor din forum, dar eu mai incerc....doar n-o fi "scaraotki" atat de negru precum pare...rabdare am ....timp, trebuie sa imi fac..asa ca..turloaiele in apa rece(sau in zapada) si sa purced la treaba...va anunt cum ii dau de cap care este treaba cu refilul la cartusul de tipul asta...mai ales ca mi-am incropit si "utilajul" ala de aspirator pentru toner(filtru 3M, un aspirator vechi, un furtun care face legatura intre "ghiveta"(chiuveta) si canalizarea din perete(asta fiind legatura dintre aspirator si filtru) + un furtun subtire, mai elastic(de genul cu care se trage vinul din damigeana in butoi, doar ca este transparent) si niste coturi si reductii folosite la imbinarea tevilor de cupru de la centrala pe gaze de apartament, ca reductii intre intrarea in filtru si furtun + niste cositor pentru imbinarile din cupru.multumesc mult inca odata si toate cele bune in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 4:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Spor si asteptam vesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare

zarzarel, la ce vad in poza nu e devina tonerul.....cred sa inclin ca PCR-ul are ceva, in schimb exista un dar.....
tinand cont ca e30 e un cartus lipit, cand s-a desfacut nu a crapat, nu s-a rupt ceva din el, apoi cand s-a asamblat cartusul s-a potrivit la fix, s-a etansat bine toate compartimentele...
mai verifica asta la cartus, ia si-l zgaltie cat poti de tare, si nu trebuie sa curga nici un atom Very Happy de toner din el...

bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel tatah, pai ne lasi asa... in aer?
Ce-ai rez pana la urma, a fost PCR sau altceva, sau ai aruncat dreaq la gunoi cartusul si ai luat altul compatibil, ce ai facut pana la urma? Ce ai constatat? SHARE! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2010 5:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gata sefu'...cu intarziere, dar cred ca am gasit cauza problemei la cartusul asta.
1. Este o banda de plastic lunga de 222 mm si lata de 5 mm, care este deformata in unele locuri(nu peste tot).ca sa se vada mai bine o sa il rog pe "pastorul" forumului sa posteze imaginile.acea banda de plastic dozeaza tonerul dintre compartiment si cilindrul cartusului si, fiind deformat in cateva locuri "scapa" toner exact pe unde este deformata banda de plastic.
2. Treaba este ca ma duce gandul sa o dezlipesc si sa o muntez cu partea care e nedeformata (la 180 grade rotita).problema mare e ca nu stiu daca e bine sa fac treaba asta sau altfel, ceva amanunte despre ce material se foloseste si cu ce substanta se lipeste.
3. Ar mai fi faptul ca nu stiu daca am "mana" sa tai drept acea bucata de plastic. am schimbat si cilindrul si rola PCR, am facut rost de vaselina grafitata(scumpa dar buna - 50 gr/9 eur fara TVA).
4. Daca ma puteti ajuta cu vreo idee va raman dator(ca de obicei), dar daca se poate fara idei de genul "alt cartus" sau "nu se merita".
Multumesc pentru ajutor si rabdare si sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Mar 27, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-ai trimis pozele pe documente word. Pot posta doar imagini format jpeg, bmp, gif etc. Pot să copiez pozele și paste în paint dar nu copiază și săgețile desenate din word... Dar găsesc o soluție pe luni. Pe viitor însă pls doar format imagine dacă vrei postare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, mai jos ai pozele. Dai o bere Wink
Dar de ce mi-ai trimis doar 2 poze din 4 cate erau pe word-uri?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multam fain.celelalte doua imagini erau din partea dreapta a cartusuluisi aratau aproape la fel(deformarea acelei benzi).pai putin zis o bere, tre\ neaparat o lada....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai la Arad si ne slobozim la o terasa. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mircea Jivulescu



Data înscrierii: 10/Mar/2009
Mesaje: 11
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 2:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare,

banda aia exista ca si piesa de schimb. E30 sunt foarte capricioase la remanufacturare. Am avut multe probleme cu ele. Stiu ca trebuie pusa multa pudra pe lamele si cilindru inainte de a se remonta.

O zi buna,
Mircea

zarzarel a scris:
multam fain.celelalte doua imagini erau din partea dreapta a cartusuluisi aratau aproape la fel(deformarea acelei benzi).pai putin zis o bere, tre\ neaparat o lada....

_________________
mircea.jivulescu@gmail****
****printpanormus.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Mar 08, 2011 7:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte.ieri am refilat u cartus, altul decat cel din discutia de mai inainte, curatat, suflat cu aer, sters componentele cu alcool iso, pus toner FC/PC 330(marca Certo, de la Producton, 150 gr), curatat copiatorul in interior, montat cartus .... la verificare am constatat pe foaia scoasa ca sunt usoare urme de fond gri pe toata suprafata colii, scrisul lizibil, concentratie buna, nedeformat vertical sau orizontal, tonuri de gri bune....doar usoare urme de fond gri pe toata coala....ce poate fi?am uitat sa mentionez ca am schimbat si cilindrul cartusului si nu "curge" toner din cartus oricat l-am "zdranganit" in toate pozitiile si unghiurile inainte sa il pun in copiator.multumesc pentru rabdare si ajutor si o zi frumoasa in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 08, 2011 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa te cert... dar... CERTO?! Ai inebunit? Smile ....

Tonere bune: Sky, Katun, Coates.
Tonere nashpa: Certo

In fine... dar e posibil sa nu fie toner ci rola de incarcare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2011 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

respecte.inca nu am luat-o razna, dar daca pe asta l-am avut la indemana Sad ....il luasem mai demult flaconul si daca tot s-a nimerit un cartus d'asta, l-am pus in el....cred ca puteam sa curat cartusul si...la masina de spalat, mai curat nu puteam sa-l fac....mai alesc ca nu s-a mai umblat la cartus pana a ajuns la mine(umblat in sensul de refilat, in afara de faptul ca am vazut urme de surubitza pe marginile cartusului, adica incercari de a-l demonta)..aparatul(Canon PC860) este luat de vreo 6-7 luni si nu prea a fost folosit si mai mult ca sigur nu au luat "baietii" alt cartus, deci banuiesc cum ca este cartusul de start...oricum, mi-au adus baietii un flacon de FC/PC marca Amteq ....asta e....eu nu le-am cerut bani pe refillul asta pt ca sunt nasii mei si nu se face...acum vreo 30 de minute mi-au si spus ca nu mai scoate copia cu fond gri....ciudata faza dar bine ca functioneaza...am vazut la un furnizor toner FC static de la Amteq....cand o sa mai vina "baietii" o sa pun d'asta static...sa vedem care va fi diferenta..multumesc pentru ajutor si o zi frumoasa in continuare tuturor.(mai ales ca intr-o joi din luna asta iesim din criza Laughing )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community