Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma IP4850 vs. Epson P50

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Care imprimanta este mai buna?
Canon Pixma IP4850 cu CISS
0%
 0%  [ 0 ]
Canon Pixma IP4850 cu cartuse compatibile
0%
 0%  [ 0 ]
Epson P50 cu CISS
0%
 0%  [ 0 ]
Epson P50 cu cartuse compatibile
100%
 100%  [ 1 ]
Voturi totale : 1

Autor Mesaj
laurentiu_s



Data înscrierii: 14/Apr/2011
Mesaje: 1
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 12:08 am    Titlul subiectului: Canon Pixma IP4850 vs. Epson P50 Răspunde cu citat (quote)

1. Care imprimanta este mai buna (sa nu se infunde capul repede, si sa aiba o calitate OK) pentru a printa CD-uri cu cartuse compatibile sau CISS?
2. Ce recomandati, CISS sau compatibile?
3. Cate CD-uri s-ar putea realiza in medie (pt. fiecare imprimanta si pt. CISS sau compatibil)?

Multam anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum Mai 01, 2011 10:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambele imprimante au o calitate OK (ca dealtfel cam toate imprimantele de pe piata), si nici capul nu se infunda in cazul unei utilizari corecte.
Acuma, daca tipariti mult, se recomanda CISS-ul (din ratiuni economice, nu de calitate, deoarece sa foloseste aceeasi cerneala Inktec, de exemplu, si in CISS si in cartusele compatibile), care presupune o investitie initiala (dar la tipariri multe isi scoate repede cheltuiala), iar la CISS se recomanda Epson-ul (are cap de printare piezo, fata de Canon, care are cap de printare thermal, si care are riscul de defectare prin supraincalzire, cand se da drumul sa listeze zeci si sute de pagini deodata)


Ultima modificare efectuată de către zzozzo la Lun Mai 02, 2011 8:05 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Mai 02, 2011 6:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La canon cu ciss trebuie sa stai langa ea si la prima problema de cap de print trebuie sa o opresti, sa cureti capul etc. La epson nu ai asemena probleme, in schimb la epson ai culorile mai mate si un pic mai spalacite ( asta cu toate setarile pe default. Daca te mai joci nitel in setarile imprimantei obtii rezultate bune la un pret ok ). Ca si anduranta epson este mult mai ok, in schimb o sa-ti pape mai multa cerneala. Si inca un lucru: pt canon inca nu este o cerneala dedicata.

Cu un ciss plin scoti cam 3500-4000 dvd-uri, la epson. La canon nu stiu.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Mai 02, 2011 8:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

a aparut cerneala pentru iP4850 : http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20iP%204850.html (nu ca ar schimba datele problemei)
(cip-uri nu stiu inca sa fi aparut)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Mai 02, 2011 8:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cipuri in mod sigur nu au aparut, dar oricum nu recomand ciss la canon. Cel mai indicat ar fi refill sau cartuse refilabile. In toate trei cazurile ( CISS, REfill, Refilabile ) se folosesc cipurile originale. Cel mai indicat ar fi pt modelul in cauza kitul de refill pentru cartuse, sau cartusele compatibile cu cip-ul original. Singura problema ar fi nivelul de cerneala care nu se mai poate verifica. Din cate stiu la aceast model cartuse au carcasa mata deci nici macar ochiometric nu se mai poate verifica.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community