Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Epson p50 - recomandare hartie foto.

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Iul 04, 2011 11:10 pm    Titlul subiectului: Epson p50 - recomandare hartie foto. Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Am achizitionat si eu o imprimanta epson p50 si urmeaza peste cateva zile sa imi ajunga si sistemul ciss de la dumneavoastra.
As avea rugamintea sa imi recomandati si mie o hartie foto care sa mearga bine cu cerneala de ciss.
Am printat cu cartusele originale pe hartia primita cadou si printeaza foarte bine pozele dar am icercat-o si cu o hartie mai veche ce am gasit-o prin dulap, nu mai tin minte marca si cerneala nu se usca foarte bine.
multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 05, 2011 7:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ORICE hartie foto inkjet (atentie! Foto pentru INKJET, retine!) este buna pentru imprimantele cu cerneala, cu conditia sa respecte criteriile de grosime suportate de echipament.

Ce ai avut tu in dulap NU A FOST HARTIE PENTRU INKJET, din simplul motiv ca daca era, nu se punea problema uscarii sau nu a cernelii. De ce spun asta?

Pentru ca hartia pentru inkjet este formata (explic pe foarte scurt aici) dintr-un strat care absoarbe cerneala si un strat transparent pus deasupra acestuia, plin de microgaurele, prin care cerneala intra dedesubt. Cerneala se afla sub stratul pe care poti tu pune mana, in consecinta ea nu are nevoie de timp de uscare, adica in clipa in care iese o poza din imprimanta, indiferent ce hartie inkjet foto folosesti, poti sa-ti plimbi degetele pe poza, pentru ca nu mai ai cum sa ajungi la cerneala, ea este pe stratul de sub cel la care ajungi tu cu degetul, intelegi?

Ce se putea intampla in cazul hartiei vechi este sa fi confundat tu suprafetele (datorita vechimii) si sa fi pus poza cu spatele in sus in imprimanta, atunci e posibil sa fi patit asa. Ia mai printeaza o poza pe cealalta parte a hartiei unde zici ca s-a uscat greu cerneala si vezi ca (daca e hartie foto pentru inkjet!) va iesi impecabil si va fi "uscata" la iesire din imprimanta.

Asadar, concluzie: ia orice hartie foto ca va fi ok. Evident ca daca ai bun-simt ai sa cumperi de la noi Razz, in acest sens iti recomand cu caldura pagina cu hartie foto http://****mediatec.ro/category--hartie-fotografica--14.html . Uita-te la specificatiile tehnice ale imprimantei pana la cate grame/mp are voie sa fie hartia si comanda la greu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Mar Iul 05, 2011 7:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am mai gasit pe net utilizatori ce au avut probleme cu hartia asta (Royal Brites High Gloss Photo Paper).
Multumesc de raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 05, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Man, e simplu, da-i un google la "Royal Brites Photo Paper" (Aproximativ 55.900 (de) rezultate (0,26 secunde) si apoi la "Inktec Photo Paper" (Aproximativ 152.000 (de) rezultate (0,25 secunde)

Cred ca e destul de relevant.

Personal import si distribui hartie inkjet din 2004 dar n-anm auzit de Royal Brites astia...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Iul 08, 2011 5:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aveti idee unde pot gasi de cumparat un ink tank pentru externalizarea reziduurilor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 11, 2011 10:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bogdi12001 a scris:
Aveti idee unde pot gasi de cumparat un ink tank pentru externalizarea reziduurilor?



Am gasit asa ceva:



Si asa ceva



Din pacate Mediatec Team inca nu comercializeaza external waste ink tank, insa am rugat pe cei de la vanzari sa caute un furnizor. Revine zzozzo daca gaseste si striga tare. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2011 3:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate furnizorii nostri (din Romania) nici nu au auzit de asa ceva, asa ca nu vad alta solutie decat comandarea produsului de afara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2011 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai bun si daca as improviza eu sa fac un recipient dintr-ul bidonas de 100 ml de cerneala nu ar merge?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2011 10:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bogdi12001 a scris:
Pai bun si daca as improviza eu sa fac un recipient dintr-ul bidonas de 100 ml de cerneala nu ar merge?


Incearca. Si zi-ne cum merge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am reusit si am improvizat ceva.
Daca aveti pareri va ascult cu placere.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 1:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravoooo!

Eticheta de pe PET era bine sa fie Inktec! Razz Razz Razz

De fapt stai, ai dreptate! Ala e cos de gunoi, nu? Scuze, rectific: e buna eticheta aia! Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 1:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In acel bidon a fost cerneala unui prieten pt un canon ip 4500 l-a care i s-a infundat capul de printare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 1:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ehe, eu am vazut ce marca e, nu degeaba am zis ca-i f bun pe post de cos de gunoi Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Iul 18, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oare cand o sa se blocheze din cauza numarului de copii de la inkpad cu ce se poate reseta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
madviktor



Data înscrierii: 02/Iun/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Iul 24, 2011 10:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu vreau sa contrazic, dar am un citat din instructiunile ce vin cu hartia foto epson Glossy Photo:

"After printing, dry your printout for at least 15 minutes"
apoi
"Place a sheet of plain paper (not photo paper) on top of the printout and leave it for 24 hours."
si apoi
" Remove the plain paper. If the plain paper is wavy, replace it with a new sheet and leave it an additional 24 hours. "
si mai apoi
" If the plain paper is not wavy, this indicates that the solvents in your printout should be completely dry. "

end_of_quote.

pana la urma este sau nu adevarata treaba asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Iul 25, 2011 7:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu chiar am incercat si am dat cu mana pe poza dupa printare si nu se ia cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 25, 2011 8:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

madviktor a scris:
nu vreau sa contrazic, dar am un citat din instructiunile ce vin cu hartia foto epson Glossy Photo:

"After printing, dry your printout for at least 15 minutes"
apoi
"Place a sheet of plain paper (not photo paper) on top of the printout and leave it for 24 hours."
si apoi
" Remove the plain paper. If the plain paper is wavy, replace it with a new sheet and leave it an additional 24 hours. "
si mai apoi
" If the plain paper is not wavy, this indicates that the solvents in your printout should be completely dry. "

end_of_quote.

pana la urma este sau nu adevarata treaba asta?



NU E DELOC ADEVARATA !

Dar e mai simplu sa incerci si sa vezi, nu crezi? Smile Cum sa stai atata sa se usuce? Si sa mai pui si o hartie peste sa absoarba umezeala??? Ce tampenie mai e si asta? Da-ne link unde gasim aceste instructiuni sau scaneaza instructiunile de pe pachetul de hartie pls, nu-mi vine sa cred!...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
madviktor



Data înscrierii: 02/Iun/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Iul 25, 2011 8:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

uite aici, manualul de utilizare al hartiei Laughing

http://imageshack.us/photo/my-images/84/instructiunihartiefotoe.jpg/

sa-mi spuneti daca linkul s-a transferat bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 26, 2011 9:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E ok. Daca insa vrei sa pui poza aici, copiezi adresa imaginii (in cazul tau http://img84.imageshack.us/img84/6550/instructiunihartiefotoe.jpg) si o selectezi cu mouse dupa care click pe butonul Img. In final va arata asa:
[img] http://img84.imageshack.us/img84/6550/instructiunihartiefotoe.jpg [/img]
dar se va vedea asa:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 26, 2011 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In al doilea rand insa, ref la fondul problemei, cred ca cei de la Epson au baut gaz cand au scris astea. Mai ca-mi vine sa printez o poza si sa dau cu desh'tu pe ea si sa filmez totul ca sa vezi si tu ca e o tampenie ce scrie acolo...

Nu neg ca e posibil ca cerneala sa mai schimbe foaaaaaarte usor nuanta in 24h, desi ma indoiesc sincer... dar sa trebuiasca sa o lasi 24 de ore, sa pui peste o gartie simpla si sa ... ce scrie acolo...?!

Una peste alta:
daca asa trebuie facut cu hartia Epson, ia alta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Mar Iul 26, 2011 9:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am incercat cu hartie marca kudos si cerneala inktec si nu se intinde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 26, 2011 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa punem punct subiectului, cititi acest articol care descrie straturile din care este formata hartia foto destinata tiparirii fotografiilor care sa reziste in timp, ca sa poti printa fara teama ca dupa o vreme se spalacesc culorile. http://****shortcourses****/display/display2-6.html

Este insa evident ca daca vrei o fotografie sa arate la fel si peste 50 de ani, obligatoriu culorile trebuiesc absobite punct cu punct la rezolutie cat mai mare si in straturi care sa fie SUB STRATUL DE SUS, adica sa nu fie expuse deteriorarilor accidentale sau din cauza de umiditate/lumina/etc.

Dupa cum se poate vedea aici, observam ca:



1. stratul superior este cu rol protetctiv, el permitand accesul cernelii prin micropori catre straturile inferioare.
2. ca hartia are mai multe straturi de absorbtie, separat pentru solvent si separat pentru pigment
3. ca in niciun caz nu e posibil dupa printare sa poti sterge cerneala sau sa o intinzi pe poza pentru simplul motiv ca e sub stratul pe care poti tu pune degetul.

De ce Epson da acele sfaturi e un mister pentru mine, dar daca hartia Epson e altfel decat orice hartie inkjet de printare poze, atunci schimba iute hartia. Te asigur ca hartia foto de la Inktec da rezultate absolut perfecte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Aug 19, 2011 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stie nimeni un programel pt resetarea waste ink absorber error?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi12001



Data înscrierii: 04/Iul/2011
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am rezolvat.
P50 merge cu softul WIC reset.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community