Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

xerox 3140 - imagine chip

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Aug 04, 2011 12:31 pm    Titlul subiectului: xerox 3140 - imagine chip Răspunde cu citat (quote)

salutare tuturor. exista vreun dump sau vreo posibilitate de rescriere a chipului? in linkurile de mai jos se vede ce scrie pe chip cat si cartusul pe care a fost montat chipul:
1. http://****megaupload****/?d=JXR4FTEL
2. http://****megaupload****/?d=59IPGCD7
respectele mele si toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Lun Aug 08, 2011 5:41 pm    Titlul subiectului: Re: xerox 3140 - imagine chip Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
salutare tuturor. exista vreun dump sau vreo posibilitate de rescriere a chipului? in linkurile de mai jos se vede ce scrie pe chip cat si cartusul pe care a fost montat chipul:
1. http://****megaupload****/?d=JXR4FTEL
2. http://****megaupload****/?d=59IPGCD7
respectele mele si toate cele bune.

Salut, Dane
..Xerox 3140 se poate și resofta, cu fix-ul adecvat.Cu ce versiune de firmware funcționează?
_________________
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Aug 10, 2011 9:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

servus, dl.Ghiocel.este o poveste destul de ciudata cu clientul asta....si-a "luat" imprimanta asta de pe okazii.ro(scuze, nu fac reclama acestui site) cu suma de 500 ron, pret in care erau incluse si doua cartuse originale, unul in imprimanta(nu stiu daca era cel de start sau nu) si unul in cutie, sigilat.pe cutiile ambelor cartuse scrie: Xerox PHASER-3140/ 3155/ 3160 High Capacity, Rev.01(108R00909).din cate stiu, cartusele astea au chipul de 2.5k, iar versiunea imprimantei nu este in nici un caz 73 sau 77.pt asta am intrebat la baietii de la mival si au chip pt cartusele seria 108R00908, undeva pe la 13-14 eur, fara TVA.deci nu stiu ce versiune de firmware are imprimanta, cert este ca a luat-o noua, sigilata(zice clientul) si cu factura fiscala.dupa ce a listat pana a terminat tonerul din cartuse, a luat tot de pe site-ul ala doua chipuri de 2.5k ( http://****okazii.ro/catalog/56409529/xerox-phaser-3140-3155-3160-chip-2-5k-108r00909-.html ) si i-am refilat cartusele.acum zice omul ca i se pare scump pretul chipului si refilarea si ma intreaba daca exista alta solutie "mai ieftina".eu, bineinteles, i-am explicat cum e treaba cu firmwarele de fixare si tot ceea ce implica la care clientul a inteles ca exista posibilitatea de a rescrie chipul.asta este, clientul nu prea stie cum sta treaba cu asa ceva si mi-a lasat un cartus - Rev.01(108R00909) -sa ma "joc" cu el si, daca ma "descurc" de solutia de rescriere a chipului, mi-l lasa mie(cartusul gol, original, consumat) in schimbul unui refill la celalalt cartus si a resoftarii imprimantei "pe vecie", cum zice el.e interesanta gandirea lui si nu stiu daca face sa fac rost de solutia de resoftare pt imprimanta lui si eu sa raman sa gasesc ceva ca sa vad daca pot sa rescriu chipul de pe cartus.oricum, imprimanta a luat-o prin februarie anul asta, deci cartusele astea doua cu Rev.01(108R00909) sunt singurele cu care functioneaza aparatul(la chipul de pe cartuse ma refer).o sa trebuiasca sa fac rost si eu de un chip d'asta si sa incerc sa "citesc" informatia de pe el dupa care sa incerc sa rescriu pe chipul care este acum pe cartusul de la mine.faza asta nu am mai facut-o si nu stiu daca se poate asa ceva, din care cauza am postat linkurile din prima mea postare de la subiectul asta.
m-am uitat si pe mediatec.ro ( http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Xerox--Phaser%203140.html#models ) si am vazut ca inca nu sunt chipuri pt modelul asta, exista doar cartus nou,sigilat si original.cam asta este "povestea" pe larg descrisa.acum...pana la pensie...se rezolva cumva treaba cu cartusul pe care il am eu.intre timp, in timp ce scriu randurile astea, mi-a dat clientul telefon si mi-a lasat cartusul mie, fara alte pretentii de refilare la celalalt si de resoftare.dar tot nu si-a rezolvat problema cu imprimanta(resoftarea adica) Confused deci am ramas cu cartusul, dar "incornoratul" nu imi da pace pana nu aflu despre treaba cu rescrierea chipului(daca este posibil).oricum, repet, nu stiu pana la ce versiuni s-a ajuns cu resoftarea acestui Xerox 3140....sper sa imi dati vreo idee...intre timp, continui cu sapaturile.cea mai buna solutie este inlocuirea chipului(si cea mai ieftina, bineinteles).sa auzim numai de bine si clienti multumiti doresc tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2011 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte.ce scrie pe pagina scoasa:
Product information
Ram Size: 8 Mbyte
Total page counts: 6720
OS Version: V1.50.00.73 10-01-2009
Engine Version: 1.00.10
SPL Version: 5.35 06-03-2009
Machine serial number: 3872150780......
Service date: 2011-2-25

Toner information
Toner remaining: 0% (P8.70)
Page counts: 1516
Capacity: 2.5K
Serial-No: CRUM-11022504987
totusi, cu ce pot citi informatia de pe un chip nou pt aparatul asta?
cartusul cu care functioneaza este 108R00909 High Capacity.
multumesc pentru ajutor si pt ideile dvs.sanatate si toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2011 5:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
salutare si respecte.ce scrie pe pagina scoasa:
OS Version: V1.50.00.73 10-01-2009
Engine Version: 1.00.10
Toner remaining: 0% (P8.70)
Page counts: 1516
Capacity: 2.5K
Serial-No: CRUM-11022504987

totusi, cu ce pot citi informatia de pe un chip nou pt aparatul asta?
cartusul cu care functioneaza este 108R00909 High Capacity.
multumesc pentru ajutor si pt ideile dvs.sanatate si toate cele bune.

Buna seara zarzarel
.. citesti continutul chip-ului, cu program care reseteaza 93CC921.Atentie la zona OTP; cel mai bine "ingheta-l" cu programul de reset. De la adresa 170H, programul va scrie FF-uri, in loc de 00.
_________________
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community