Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cartuse CB435a, CB436a

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 4:07 pm    Titlul subiectului: cartuse CB435a, CB436a Răspunde cu citat (quote)

trebuies recunosc ca nu sunt "calificat" destul in refillarea acestor cartuse dar vreau sa ma lamuresc intr-o chestiune: o data cu refillarea de mai multe ori a acestui tip de cartus am observat ca scoate din ce in ce mai deschis; schimbarea cilindrului nu ajuta mai cu nimic. Sa fie oare uzat dr. blade-ul, chiar daca l-am sters si curatat cat de bine am putut eu? Trebuie schimbat si dr.blade la fievare schimb de cilindru? daca achizitionez de la mediatec aceste consumabile o sa se rezolve problema cu ele? AM vreo 15 cartuse care prezinta acest simptom. Si inca ceva: este obligatoriu ca, odata cu schimbarea cilindrului si a dr. blade sa fie necesara si schimbarea lamelei care sterge cilindrul?o sa revin cu alte intrebari dar in alte topicuri sa nu fie prea multe dintr-o data:) multumesc mult de ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 5:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

problema e de la rola magnetica.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

se poate si de la rola(nu prea prezinta uzura vizuala), dar si dr.blade-ul e posibil sa fie uzat, nu prea cunosc cand apare fenomenul, dar are o dunga neagra pe lungimea sa..., poate fi de la el?multumesc ptr raspuns
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in medie, la aceste cartuse, dupa ~2-3 refiluri se schimba rola magnetica, deoarece (asa cum bine ati remarcat) cartusul listeaza din ce in ce mai deschis. Acuma nu stiu la ce va referiti cand spuneti de dr.blade ca are o dunga neagra (puneti eventual o poza), dar se recomanda ca la schimbarea de rola magnetica sa se schimbe si dr.blade (asa cum si la schimbarea cilindrului (OPC) se recomanda sa se schimbe si wiper blade). Acuma depinde de fiecare daca schimba conform recomandarilor, sau o schimba ca e neaparata nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

schimbat rola magnetica, dr. blade, wipe blade + refill katun de la mediatec - scoate mai bine decat cand era nou:). multumesc mediatec
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 6:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 10:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rugaminte la refilatori:
pana la ce nivel al rezervorului se pune toner in acest tip de cartus?
am incercat sa pun 80 gr la un cartus original si rola magnetica doar prin presare mai merge la locul ei.(nu-l puteam remonta)
am pus 70 gr si am pus usor rola magnetica dar la folosire imi umplea rezervorul de rezidual si imi lasa dungi pe cilindru + uzura puternica in zona dungilor

TONER folosit: Coats

Daca pun toner in rezervor doar pana la acea margine de sub rola magnetica intra doar vreo 50 gr
O poza cu un refill optim la nivel de rezervor mi-ar fi de mare ajutor!
Eventual diferentele intre Tonerul Coats si Katun!

Multumesc anticipat pt sfaturi!
PS: refilez doar pt uzul propriu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e bine sa introduci tot tonerul din bidon(80g).si eu folosesc tot toner la 80g,si nu vad unde poti tu sa i-l bagi pe tot???aaaa;uitasem,prin presare Laughing .Nu se face asa,ca il distrugi,se pot rupe pinioane,rola de amestec,etc..iti curge pe afara in imprimanta,dai de altele.Nu iti trebuie nici o poza,bagi pana cand poti sa pui rola magnetica usor,cred ca intra cca.50g,sincer nu am cantarit niciodata cat bag Laughing Sau daca iti e mai usor,eu folosesc 2bidoane de 80g,la 3cartuse.
Bafta>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu uita sa scuturi bine bidonul inainte, atunci iti curge in cartus ca un lichid.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

80 gr n-am reusit sa bag niciodata, dar nu prea stiu de ce producatorul zice ca se incarca cu 80 gr
da, il scutur si curge ok
intra vreo 70 gr ca sa poti pune rola magnetica usor, doar ca asa cum am mai zis, in acest caz nu mai face fata rezervorul de rezidual care se umple pe alocuri la maxim destul de repede - nu se umple uniform - si unde e deja plin "arde" cilindrul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Coates are mai mult rezidual decat Katun? stie cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 11:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dupa parerea mea tonerul pentru CB435A de la Katun este net superior celui facut de alti producatori..eu as vrea sa stiu daca atuncicand se schimba rola magnetica este obligatotiu schimbarea si dr. blade? la multe cartuse de acest gen pe carel-am incarcat apare urmatoarea problema: dupa 3,4 refilluri e de inteles ca trebuie schimbata rola magnetica..dar trebuie schimbat si cilindrul? chiar daca nu prezinta semne de uzura? am avut neplacarea in multe cazuri sa constat ca, calitatea imprimarii este foarte proasta(printeaza foarte deschis)...eu de obicei la reconditionarea acestui tip de cartuse schimb tot ce trebuie de schimbat: rola magnetica, dr. blade, wipe blade si cilindru..dar nu stiu care din cele 4 au cel mai important rol in determinarea calitatii imprimarii...tind sa cred ca rola magnetica..m-ar ajuta mult un sfat in acest sens.. stima
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2011 8:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Tonerul de la Katun e foarte bun dar nu ocupa pozitia asta singur pe podium.

2. Vezi ca de regula fenomenul lipsei de contrast apare la curatarea neglijenta a tonerului original la primul refill. Si aici includem TOATE partile si compartimentele unde e toner. Rolele nu se uzeaza (si nici cilindrii) dupa prima utilizare, daca e asa (rar)... inseamna ca ai avut megaghinion.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Iun 07, 2011 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cilindrul original (cel albastru la culoare) merge sigur inca 1 incarcare fara probleme. Daca e cu noroc inca 2!
in rest, la fiecare reincarcare noua schimb cilindrul (nu sunt semne de uzura cu exceptia matuirii cilindrului lucru care duce la mine la acea listare gri deschis)
la cartusele originale rola magnetica nu o schimb decat dupa 8-10 reincarcari (ce e drept nu sunt nici foarte pretentios la listare).
la SKY schimb rola dupa 3-4 incarcari si cilindrul la fiecare incarcare.problema care o am la ele este faptul ca de la o vreme incep sa scartaie urat de tot in timpul functionarii. are cineva idee de ce? sa fie uzura de roti dintate? se poate? cateodata mai atenuez scartaitul prin gresarea lacasului rotii dintate de la rola magnetica
Mentionez ca folosesc compresorul pentru a curata tonerul rezidual!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mar Iun 07, 2011 11:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca scoate zgomote,sa verifici arculetele,care se fixeaza in partea de sus cu cealata parte a carusulu.sa nu fie sucite,tb.sa calce drept,ca sa-i permita o usoara mobilitate.eu asta verific mereu,fiinca am avut probleme.
...si faza cu cilindru am vazut-o si eu,listeaza f.sters,rola magnetica inlocuita,cilindru vizual pare ok..dar de fapt nu e,f.dubios.dar daca inlocuiesc cilindru se rezolva,si nu e necesar sa inlocuiesc si rola magnetica,o schimb numai cand se vede pe ea ca e uzata...
bafa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Iun 08, 2011 8:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

arculetele sunt ok, intotdeauna le verific sa nu fie indoite.
rola magnetica o schimb de obicei cand se vede foarte sters imprimarea iar in tankul de toner gasesc aprox.jumatate din tonerul pus inititial (fara ca tankul de toner rezidual sa fie plin). probabil scade mult puterea miezului magnetic. nu ma iau niciodata dupa invelisul rolei magnetice care de multe ori e plina de dungulite dar imprimarea e foarte buna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 12, 2011 11:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte.citind postarile colegilor si vazand problemele intalnite la cartusele de acest tip(435, 436, 728,etc), din experienta mea trebuie curatat(dupa demontare) foarte bine interiorul cartuselor prin suflare cu aer comprimat(daca e posibil, ceea ce necesita spatiu sau aparatura profesionala, ca in filmuletele de la colegii din Brazilia). am mai intalnit pe undeva(nu stiu daca aici pe forum) o tehnologie care "spala" pe interior cartusele cu o solutie speciala...dar asta e alta discutie.
se demonteaza inclusiv rotitele care angreneaza rola magnetica si se curata cu alcool izopropilic(cu o pensula mica rotitele si cu bumbac locasul in care se fixeaza angrenajul) dupa care se foloseste vaselina despre care se discuta mai jos:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=218
dar nu in cantitate mare.un tub de 50 grame poate ajunge si un an, la mai multe tipuri de cartuse nu doar la acesta.
rolei magneticae i se scot bucsele si rotita dintata cilindrica, se curata aceste bucse si rotita dintata tot cu alcool izopropilic, dupa care, la montaj, cu un betisor de chibrit cu vata(sau ceva de genul) se greseaza putin pe interiorul bucselor si pe angrenajul rotitei dintate inainte de a fi montate pe rola magnetica.
locasul in care se monteaza rola magnetica are doi suporti, care prin intermediul bucselor rolei magnetice previne uzura capetelor rolei magnetice, aceste locasuri trebuie curatate tot cu alcool(betisoare de chibrit imbibate ci alcool) pentru prevenirea uzurii accentuate a bucselor rolei magnetice.
se agita bine "butelia" cu toner pentru a asigura "fluidizarea" tonerului si se introduce tonerul prin fanta respectiva.
eu nu am reusit sa pun mai mult de 50-60 grame de toner si nici nu pun mai mult de 60 grame pt a permite lamelei din interiorul cartusului sa-si faca treaba. intr-adevar, tonerul marca Katun mi se pare cel mai calitativ pt aceste cartuse.
se sterge bine "umarul" peste care vine montat dr.blade pt a nu exista distante mai mari la dozarea tonerului in timpul functionarii si se monteaza dr.blade la locul ei. la fel si la wiper blade, dupa curatarea compartimentului de toner rezidual si stergerea suprafetei siliconate cu alcool izopropilic, unii folosesc pulbere speciala la saculet de 28 grame, altii nu...indicat este sa se foloseasca, pentru a preveni uzura prematura a cilindrului.(ciudat este ca am auzit cum ca unii folosesc pudra de talc pt.bebelusi.... Laughing ).
cilindrul(OPC drum) se sterge cu o carpa de bumbac moale imbibata in alcool izoprop. si se curata pe margini astfel incat sa nu existe dungile alea negre care afecteaza calitatea imprimarii.daca acele dungi nu pot fi inlaturate este necesara inlocuirea cilindrului.la fel se curata bine si partea cu angrenajul a cilindrului pt. a nu exista toner pe dintii angrenajului.atentie si aici la cantitatea de "unguent" care este folosita pe partea cu angrenajul, sa nu fie prea multa pt ca datorita temperaturii interioare, poate sa "sara" pe rola magnetica, pe cilindru sau pe PCR si sa afecteze calitatea imprimarii.
cat despre rola magnetica, eu o schimb automat la a 3-a refilare, fara discutii.si nu miezul rolei este problema ci suprafata rolei.daca este folosit toner de slaba calitate(mai ieftin) se uzeaza suprafata rolei mai repede si apar asa-zisele "dungulite" la imprimare.
dupa asamblarea celor doua parti ale cartusului, se sterg cu alcool contactii metalici de pe exteriorul cartusului.
se recomanda folosirea manusilor de unica folosinta din kittul de refilare(eu le-am botezat "clapacioace") pentru a nu afecta suprafata componentelor interne ale cartusului.si, bineinteles, se schimba chipul.unii nu il schimba, mai ales ca este folosit la imprimanta nu la multifunctional.dar se schimba obligatoriu, pt ca clientul nu spune ce tip de aparat are acasa sau la servici si nu "sade bine" ca dupa ce monteaza cartusul in aparat sa nu poata copia un buletin(de ex) pentru ca nu s-a schimbat chipul de pe cartus.
dar am vorbit destul si cred ca, daca am uitat ceva, mai exista colegi care pot adauga din experienta lor cu remanufacturarea acestor cartuse. folosirea vaselinei speciale si curatarea locaselor si angrenajelor cartusului asigura lipsa zgomotelor anormale (gen scartaieli in functionare) si prelungirea duratei de folosire a cartusului.
sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2011 11:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare,
intervin la postarea dlui.zarzarel referitor la cartusele hp35,36,85.
eu folosesc 2bidoase de toner katun140g,la 3cartuse,dar precizez ca depinde de natia cartuselor,ca daca ex.sunt cele de start,care a fost in imprimanta,au rezidualul f.mic.si degeaba pui toner cat mai mult,ca o sa se incarce rezidualul,si i-l scoate afara.Daca sunt de sky(cele ieftine,nu premium),se uzeaza rola magnetica f.proasta,cam o singura incarcare functioneaza,dar in schimb au cilindrii(cei verzi)f.duri,care mi-au creat pb.fiindca lista sters,desi am schimbat rola mag.si cilindru vizual era ok.nu dungi,nu matuit,dar probabil i-si pierd propietatile de depunere...Si referitor la pudra de chinar sau pudra de ''bebe'' cu care se pudreaza cilindri o consider cam prostie,fiinca se depune pe rola de cauciuc si cilindru,lasand o dunga in zona respectiva(eu nu mai folosesc pudra de chinar),pudrez numai lamelele de stergere...
Adevarul este ca sunt cam ciudate Confused
bafta!,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dune88



Data înscrierii: 09/Apr/2010
Mesaje: 34
Locație: olt

MesajTrimis: Joi Iul 14, 2011 9:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va salut . In legatura cu listarea foarte redusa a cartusului, eu am facut cateva teste timp de cateva ore si am realizat ca : cartusul original trebuie sa functioneze cu cilindrul de culoare verde daca folositi toner compatibil si nu original pt acest tip de cartus.Sper sa va ajute informatia asta, daca nu, va rog sa nu ma injurati.La mine a functionat, adica listeaza muuult mai clar.Bafta! Apropo, folosesc de fiecare data la cilindri si lamele, alcool izopropilic si pudra si nu am avut nici cea mai mica problema, din contra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
berryla



Data înscrierii: 05/Noi/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Noi 05, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

problema e de la rola magnetica.
_________________
WOW Gold
Cheap RS Gold
Buy Tera Gold
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community