Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill C3906A

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 9:37 pm    Titlul subiectului: refill C3906A Răspunde cu citat (quote)

se poate face refill la C3906A?
daca da, cum, cat costa tonerul, cum se goleste waste toner tank-ul (sau cum s-o numi el Very Happy) si cam cate pagini rezista tamburul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Oct 01, 2008 11:28 am    Titlul subiectului: Re: refill C3906A Răspunde cu citat (quote)

masist a scris:
se poate face refill la C3906A?
daca da, cum, cat costa tonerul, cum se goleste waste toner tank-ul (sau cum s-o numi el Very Happy) si cam cate pagini rezista tamburul?


Refill la cartusul C3906A (pt hp 5L / 6L / 3100 / 3150) se face cu toner AX, flaconul standard e la 140g pret cca 13~14 ron (tva inclus). Exista si varianta la 1.5kg, e cu vreo 10% mai ieftin decat daca ai lua 10 flacoane de 140g.

Cilindrul tine cca 2~3 refilluri, depinde de multi factori dar 2 refilluri cam tine fara probleme.

Cost cilindru in caz ca trebuie inlocuit e cca 25 ron.
Semnele de "oboseala" sunt dungi negre care apar pe lateralele colilor, la inceput mai gri pe urma din ce in ce mai pronuntate.

Mai jos ai un link catre instructiunile de remanufacturare:
http://****fixyourownprinter****/reference/guides/reman/1100
Vezi mai jos unde scrie :"Empty out the remaining toner from the wastebin. Remove residual toner withcompressed air; be careful not to damage the recovery blade..."
...la cartusul tau e asemanator. Daca nicicum nu te descurci cu tonerul rezidual, revino si sun pe careva din clientii mei care fac service in domeniu si ma informez la milimetru unde e compartimentul cu pricina.

"Empty out the remaining toner from the wastebin. Remove residual toner withcompressed air; be careful not to damage the recovery blade..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 01, 2008 6:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru sfaturi. cred ca o sa ma descurc eu cu wastebinul. la exterior cartusul din imagini arata cam la fel cu al meu deci nu cred ca o sa fie probleme. deocamdata mai este toner in cartus si cilindrul nu prezinta urme de oboseala asa ca cred ca o sa iau toner deabea la urmatoarea comanda de cerneala pentru pixma Very Happy

comanda cum fac? din cate am vazut nici tonerul si nici tamburul nu sunt pe site.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 02, 2008 7:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

masist a scris:
multumesc pentru sfaturi. (...)

comanda cum fac? din cate am vazut nici tonerul si nici tamburul nu sunt pe site.


Cu placere, oricand.

Tonerele refill si componentele nu sunt pe sectiunea de cumparatori, intrucat cei care fac service sunt, desigur, firme de obicei, deci intra pe alta sectiune (Distribuitori).

Daca doresti sa comanzi toner refill, cilindru si lamela, sau orice alta componenta de imprimanta sau copiator, scrii pe mail ce tip de imprimanta/copiator ai si ce doresti, si cate bucati, adresand mailul la adresa corecta, respectiv arad@mediatec.ro daca faci parte din judetele Zona Vest (vezi pagina de contact, ca sunt enumerate in paranteza), daca nu esti printre acele judete atunci te aprovizioneaza kpitala, deci scrii la bucuresti@mediatec.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community