Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus EP-22

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Lun Oct 31, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Cartus EP-22 Răspunde cu citat (quote)

Buna, am o problema la un cartus EP-22, face cocoloase de toner aproximativ la mijloc pe rola magnetica. Binenteles acel toner strans in exces ajunge si pe cilindru si murdareste pagina cu o dunga destul de groasa. De unde sa fie problema?Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2011 8:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ia toner din flacon nou si sigilat, evident cumparat de la Mediatec! Smile

E posibil sa fi prins umezeala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2011 9:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, Nene Admin. Tonerul este de la mediatec, cartusul insa este dezastruos. NU RECOMAND CARTUSE EP-22 DE LA SKY, sunt mai mult o mizerie, nu poate fi numit cartus. L-am curatat pe parcursul acestui an de 3 x, este incarcat o singura data. Ceva nu e in regula, posibil cei de la SKY nu au schimbat lamela de stergere a rolei magnetice. Deci aduca tonerul pe rola magnetica fara sa pun partea a doua a cartusului unde este PCR+lamela+cilindru. E clar ca e problema de la jumatatea unde sta tonerul, dar nu stiu care sa fie problema. Astept alte pareri. TKS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 01, 2011 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incearca te rog cartusul acesta http://****mediatec.ro/consumabile-pentru-imprimanta/cartuse-de-toner-compatibile/cartus-toner-zepoprint-compatibil-cu-c4092a-negru-ze-c4092a.html , recomandat de mine personal. E remanufacturat, dar de cine stiu eu Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2011 2:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, TKS din nou, am desfacut cartusul. Se adunase toner intr-un loc, asta era problema, l-am curatat si acuma merge bine. De ce s-a adunat tonerul intr-un loc... nu pot sa imi dau seama ( consider ca l-am refilat gresit ). Cu acest cartus am rezolvat.
Acuma am alt cartus... EP-22, care trage intr-o parte. Adica in partea dreapta scoate foarte sters. Este tot SKY. Asta ce mai este?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristibratan



Data înscrierii: 24/Sep/2008
Mesaje: 3
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2011 2:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@serrgyus:numele meu este Cristian BRATAN si reprezint firma SKY GROUP SRL
te rog sa imi spui daca problemele au aparut la prima utilizare a cartusului sau aceste defecte apar dupa ce se face reincarcarea lui.
Astept raspunsul tau si te-as ruga sa folosim un limbaj calm fara cuvinte grele pana nu suntem siguri de ceea ce afirmam.Iti multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2011 10:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@ serrgyus: incearca sa mai cureti si lamela de stergere a rolei magnetice. O sa ai o surpriza placuta Smile . Nu cred ca marca produsului e problema ci mai degraba atentia cu care se refileaza cartusul si de asemenea modul de exploatare si alegerea corecta a tipului de toner. sky ul e ok, nu-l pot compara cu un cartus original insa daca il refilezi cu atentia cuvenita, poti sa tragi de el mult si bine. Eu schimb doar cilindrii si lamelele, le arunc(reciclez) doar cand rola magnetica e uzata
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2011 11:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi permit sa mai adaug ca Sky are si certificat de calitate TUV din Austria sau Elvetia, nu mai stiu sigur, dar daca e vb de defecte de tipul acesta firma Zepotech e in Arad si daca ceva facut de ei nu e ok, il trag de urechi instant frate, nu zic ca sky nu e ok dar e la Timisoara, 55km, mana mea spre urechile sky are soar 1m... Putin. Smile

Dar intrebarea sky cristi e importanta: PROBLEMELE AU APARUT LA CARTUS NOU SAU DUPA REFILL?

Pt ca daca e dupa refill, posibil cauza e refill si nu sky...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2011 1:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ziua buna, la toata lumea, Canon, ai dreptate.
Domnul de la SKY... cartusele acestea au mai multe probleme : se vede ca sunt gunoaie, mizerii, dezastru, cum doresti sa intelegi, fara sa le desfac ( limbaj decent, daca nu e decent, pentru ca e adevarul, rog pe NENEA Admin sa stearga mesajul si sa imi banneze IP-ul ), adica, intr-un cartus original sau copie lucesc componentele pe el, nu sunt zgaraieturi, folii indoite, etc, deci asta e prea de tot. Aceasta nu este cartus original copiat, aceasta este un cartus remanufacturat. Adica, de la un cartus orignal, sau schimbat una alta si gata... Cine a facut asta... nu zic nimic, pentru ca pastrez un limbaj decent, dar as zice ceva de origini, daca cel mai mare Nenea al acestul forum mi-ar da voie.
Nu acuz Mediatec, pentru ca nu am de ce, Mediatec doar le-a vandut si atat. Acuz SKY ( si NENEA Admin face la fel cand nu e ceva in regula, a zis si in postul precedent ), pentru halul in care arata cele doua cartuse EP-22, achizitionate de la Mediatec in folia... originala neagra.
Nu am avut probleme cu cartusele de la SKY, de ani de zile, nici o data, dar acuma cand am, spun. Astept ca Nenea de la SKY sa nu se supere, restul...il priveste direct si personal, in diagonala. Spun, doar, ca si Ceausesc a cazut, dar o firma... Asa ca nu vad de ce se supara Nenea de la SKY. Nu admit nici o suparare, atata timp cat suntem pe pamant, deci nu suntem perfecti. Dar ce tare a spus-o Nenea de la SKY, mai dar ce "impunsi" sunt cei de la SKY, parca ei ar fi pus coada la pruna. Lucrez cu Mediatec de destui ani. Ma suna, insa, tot felul de agenti de vanzari de la SKY. Sigur, piata este libera, dar nici chiar asa. Banuiesc domnul Florin i-a atras atentia domnului Iuliu de acest comportament al agentilor de vanzari de la SKY, cum il sapa pe la spate pe domnul Iuliu. Asta ca sa nu mai fie asa de suparacios, nevoie mare, Nenea de la SKY. Cand e vorba sa dea o mana de ajutor, in problemele ridicate pe forum... nu prea il vad activ. Poate nu are timp. Dar atunci... sa se gandeasca, o firma e o simpla firma, pe pamant si atat. Asa ca .. nu vad care e supararea cand clientul cumpara cartuse... si e nemultumit de ce primeste in schimbul banilor. Sau acesta nu e un forum si trebuie sa tacem in continuare, ca si inainte de 1989. Mai mai, Timisoara, mai mai. Dar nu ma mai mir, dupa ce am avut cateva discutii cu agentii de vanzari de la SKY.
Nenea Iuliu, de fiecare data cand am avut o problema si m-ati trimis sa il sun pe domnul Zele... imi pare rau.. dar sa nu mai faceti asta : bla bla bla si atat. Macar daca avea bunul simt si sa spuna... nu te supara, asta e regula la mine, nu doresc sa te ajut ( dansul m-a trimis la plimbare de fiecare data, nu inteleg de ce ma mai puneti sa il sun, dupa cum se vede si daca stie ceva, ca doar de asta ma puneti sa il sun, dansul se apuca la lalaiala si atat ). Imi pare rau ca avem printre noi tot felul de indivizi. Pe alt forum sunt full, aici doar cate unu, dar si cand prinzi cate o problema... poti sa te duci in jos pana la nesfarsit cu astfel de indivizi. Si il mai laudati ca fiind unu mare si tare. Dar cand e o problema... nu prea se inghesuie sa dea o mana de ajutor. Atunci nu inteleg pentru ce ma mai puneti sa il sun, atata timp cat nu prea il vedeti activ pe site, deci nu e chiar asa de amabil. Dar, in fine, bine ca ne-am lamurit. Dar sa nu devina un obicei si sa apara din Pasti in Craciun pe forum, cate un Nene suparacios, nevoie mare si sa ne ajute ... invers.
Dar sa revenim la problemele noastre cu EP-22, subiectul nostru, ma intreb, de ce nu am avut probleme cu restul de cartuse de la SKY, nici o data, insa acuma am prins doua EP-22 si praf s-au facut, praf in sensul de dezastru. Sa auzim de mai bine, ca de rele... ne-am saturat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2011 1:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

wowwwwwww...... Sergiu.... Smile Asadar:

1. Nu te supara pe nenea de la Sky. Pentru ca daca toate firmele care fac refill/remanufacturare/productie ar incepe sa zica pe toate forumurile cum se face refill/remanufacturare/productie si ce probleme pot aparea la refill/remanufacturare/productie si ce sa faci in aceste cazuri, ei ar avea vanzari reduse la 10%, presupun si eu acum, deci e legitima rezerva. Ce e corect e ca nici nu ar trebui sa sara ca arsi doar cand sunt ei pomeniti de rau, ci sa puna umarul la forum si la altele. Insa pe cel de la sky ce e printre noi il cunosc personal si girez pentru el, e baiat de 100, problema e ca e in vanzari si nu la dep tehnic, deci nu prea are cum sa ne ajute la acel capitol.

2. Faptul ca agentii sky vor sa va vanda voua e partial condamnabil, pe de alta parte sky nu are cum sa stie lista tuturor clientilor distribuitorilor ce iau de la ei, asa ca aici zic ca e meritul Mediatec sa ofere servicii si produse in asa fel integrate incat la orice importator sau producator la care noi le distribuim produsele, daca apare la voi, sa ziceti PAPA. Si pe agent nu te poti supara, el traieste f putin din salar si mult din procent, daca ma poate scurtcircuita o va face fara ezitare, e vorba de ce paine pune acasa pe masa, lasa ca nu in aia sta Mediatec si e bine sa-si faca toata lumea treaba. Adica si agentii sa incerce sa ne sunteze, ca asta ne tine treji si alerti sa ne pupam clientii si in cursul zilei numa' sa nu ia de la altii.

3. Nu banez niciodata nimic decat daca e reclama vadita (deci vadita in sensul ca nu are deloc leg cu topicul si e persuasiva) sau obscenitati evidente, in rest aici e freedom total. Culmea ca e libertate desi nu e democratie deloc, da' deloc, intrucat pe forum e dictatura. Smile Dictatura mea personala! Very Happy Norocul vostru ca sunt un despot luminiat LOOOLL

4. Zele are contributii absolut remarcabile si multe in primii ani, cauta postarile lui si vei vedea si tu. Si nu de alea banale, ci din acelea vizualizate de mii de ori, si peste 10000 unele. Insa asta a fost in vremea cand se ocupa el de toate in firma lui, si desi avea 3~4 angajati, el centra si tot el dadea si cu capul. Intre timp are zeci de angajati, magazin, hala de productie, oameni la service pe teren atat la echipamente dar mai ales retelistica... contracte de productie cu juma' de Europa (livreaza nebranduit la greu!)..... deci, pare aiurea, dar stiu sigur ca nu are timp, unu la mana, si ca nu mai e la curent dpdv tehnic cu probleme si noutati doi la mana; pentru ca intre timp administrarea si management ii ocupa 99,99% din timp, pentru tehnic are oameni atat pe teren cat si la hala.

Cu admiratie pentru onestitatea ta dar cu rugamintea sa ma crezi ca uneori ai impresia ca oamenii sunt intr-un fel doar pentru ca nu detii toate elementele problemei,

te salut si ramai tot asa! Smile

admin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2011 4:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sanatate, Nene Admin, scriu aceste randuri pentru a-ti multumi si eventual a-mi cere scuze, dar m-a deranjat foarte tare pozitia domnului de la SKY... avand si o oarecare experienta negativa cu modul de abordare a agentilor de la SKY... de data asta a cazut pe domnul Cristian problema, putea sa cada pe oricare de la SKY. Asa ca imi cer scuze daca am fost foarte acid ca o soacra, dar uneori se umple paharul ( in Romania se umple cam des paharul, mai mai, ce pitoreasca e Romania, acuma o sa ne vina la turisti... de o sa scoatem tara din recesiune economica ). Bafta tuturor in reparatii echipamente de birotica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 03, 2011 4:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Niciun stress. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 07, 2011 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ziua buna tuturor si respectele mele.
1. reprezentantul sky nu ar trebui sa fie atat de intepat pt ca si eu ca si colegul sergiu, am o problema cu niste cerneala sky la 1000 grame pentru cartusele PG40, PG50,CLI8,PGI5(asa scrie pe eticheta produsului) si mai scrie "a se folosi inainte de 31.12.2013"
2.problema mea cu cerneala asta este ca mi-a infundat doua cartuse originale PG40, refilate a doua oara...prima oara cu cerneala Inktec (de la Mediatec, bineinteles) si, datorita faptului ca s-au consumat cele doua sticlute de 100 ml de la Mediatec, am folosit cerneala sky.a trebuit sa "spal" cartusele in interior cu solutia interna DHR ca sa nu se "pupe" cernelurile in cartus si dupa toata munca asta plus refilarea, a doua zi clientul mi-a telefonat cum ca ambele cartuse sunt infundate;cel putin domnule reprezentant al sky nu am folosit alcool isopropilic la desfundarea cartuselor...
3. are dreptate dl.admin al acestui forum, stimate coleg....nu domnul Zele - omul este de vina, ci obligatiile danslui actuale prevazute in contractul de munca si in fisa postului.pe mine (si nu numai) m-a ajutat nu cu toata ideea, doar cu jumatate tocmai ca sa imi mai circule si mie posibilele rezolvari ulterioare;
4.despre tonerul sky sunt foarte multumit dpdv al calitatii;il folosesc la multele aparate mici samsung si xerox(nu chiar la toate) pe care le am in grija...aici, cel putin pentru mine unul, calitativ tonerul sky este net superior altor catorva marci de pe piata romaneasca.
5.concluzia mea este sa folosim toti, in relatiile inter-umane, un limbaj frumos si respectuos pt ca furnizorul de materiale consumabile este practic platit de catre client iar clientul depinde de calitatea materialului furnizorului.eu as fi cerut detalii inainte sa acuz pe cineva ca foloseste diverse limbaje....urat poate vorbi orice puslama sau golan de pe strada, nu oameni de service sau provideri....mai ales intre membrii familei forumului Mediatec
6.as vrea sa intreb reprezentantul sky daca este onorabil pt marca al carui reprezentant este sa raman cu cerneala cumparata si sa nu o pot folosi pt ca nu mai am incredere in calitatea ei(e cumparata cu factura fiscala)....cifrele de sub codul de bare al etichetei de pe sticla de plastic de 1000 grame este: 6424894063684...poate este de folos reprezentantului sky dpdv al calitatii lotului respectiv...daca raman cu cerneala asta cred ca oriunde aud de cerneala sky poate sa fie sigur de pe acum ca o sa fac reclama negativa pt tipul de cerneala cumparata pt cele doua cartuse...si poate sa se supere cat vrea reprezentantul sky...cerneala in tara asta se mai gaseste...vb colegului, nu a pus coada la pruna(apropos...hazlie expresie...mi-a placut);
7.daca domnul admin este despot aici, eu sunt sef de trib din Africa...
multe salutari si sanatate tuturor colegilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 08, 2011 3:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hehe, ai vrea tu sa fii! Si sa ai vreo 23 de neveste de 15 ani! Domnule sef de trib!.. Smile)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community