Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill cli-526

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 9:25 am    Titlul subiectului: refill cli-526 Răspunde cu citat (quote)

salut. in sfirsit am achizitionat un ip4950 (dupa ce ip4500 si-a dat sfirsitul).

acum, desi am cercetat amanuntit (amcrezut eu) descopar ca opacitatea cartuselor originale va face cel putin interesanta refilarea (care trebuie sa fie posibila din moment ce mediatec vinde cerneala de refill...)

intrebarile sunt:

1. cum se face refilul la aceste cartuse? ca pe net am gasit videouri doar la cele transparente. mai exact, cita cerneala pun in aceste cartuse?

2. exista si alte metode in afara de clasica gaurire? sa spun asa, mai putin intruzive? in fapt ma deranjeaza dopuletul acela care trebuie sa acopere gaurica si care dupa 2-3 folosire nu mai etanseaza corect gaurica.

3. cartusele compatibile de la inktec sunt opace sau transparente? sunt refilabile sau nu?

merci mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 12:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1046
spor la listare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 9:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merci. varianta asta asa zis germana e interesanta.

totusi, cum cartusele mele sunt complet opace, de unde stiu cita cerneala pun? si de unde stiu cind se termina fara sa resetez cipul?

si din nou intreb cartusele compatibile de la inktec sunt transparente?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2012 12:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu folosesc metoda germana pentru refill CLI-521. Cartusele sunt identice constructiv cu CLI-526, singurele diferente sunt cipurile si fereastra spre camera de cerneala (pe care CLI-526 nu o are).
Vei avea nevoie de un cantar de bijuterii cu precizie de 0,1 sau 0,01 gr. Preturile sunt de pe la 30 Ron (0,1gr) la 65 RON (0,01gr).
CLI-526 cantareste 20 gr. plin. PGI-525 34 gr. plin. Daca, de exemplu, vrei sa incarci un CLI si vezi ca are 15 grame, trebuie sa mai adaugi 5 ml.
E obligatoriu ca acele sa masoare 5 cm lungime, altfel nu ajung unde trebuie in camera cu cerneala!
Eu ti-as recomanda sa cumperi un resetator pentru CLI-526/PGI-525. Fara el nu ai de unde sa afli daca mai e cerneala in cartuse decat daca le scoti din imprimanta si le cantaresti.

Asa procedez eu cand ma avertizeaza imprimanta ca s-a golit unul dintre cartuse:
- iau frumos seringile si le umplu cu cerneala (10ml pt cli si 20 pentru pgi)
- deschid capacul imprimantei, astept sa se opreasca in pozitia de inlocuire a cartuselor, apoi o scot din priza
- scot primul cartus, il resetez, apoi l umplu cu cata cerneala e nevoie si il montez la loc
- iau urmatorul cartus, apoi urmatorul...
- cand le-am umplut pe toate conectez imprimanta la retea, inchid capacul, ii dau un ciclu de curatare, apoi un nozzle check pentru a ma asigura ca totul e ok
- golesc cerneala ramasa in seringi, pun totul la locul lui. Smile
Toata operatiunea dureaza 20 de minute cap-coada.

De ce nu-l umplu doar pe cel raportat ca gol? Pentru ca de fiecare data cand resetez si umplu un cartus imprimanta declanseaza un ciclu de curatare.
Umplute fiecare pe rand cand se golesc -> 5 cicluri de curatare (si foloseste cerneala din toate cartusele, nu doar din cel schimbat, asa ca vor trebui umplute toate mai des).
Umplute toate cand se goleste unul -> 1 ciclu de curatare. Adica mai putina cerneala irosita si aruncata in buretele de colectare a cernelii reziduale. Pentru ca imprimanta contorizeaza cantitatea de cerneala reziduala si, la un moment dat, nu-ti va mai permite sa imprimi pentru ca e plin acel burete.

Scuze, iar am scris un roman! Smile

Da, cartusele InkTec sunt transparente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 9:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, atunci probabil un set de cartuse compatibile inktec ar fi mai usor de refilat, nu? decit faza cu cintarul...

oricum, voi incerca.

inca o intrebare: la variante germana, gaurica aceea pe unde intra acul trebuie acoperita cu banda adeziva sau poate fi lasata ca atare?

merci mult pentru informatii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea rezista cartusele InkTec la refill, mai ales daca folosesti metoda germana. Buretele ce e in ele e chiar burete si se distruge cand introduci acul (am facut teste pe un cartus InkTec si la a doua introducere a inceput sa se faramiteze buretele). La Canon e indicat sa reumpli cartusele originale; daca vrei compatibile... cumperi de fiecare data cartus nou.

Daca nu iti place faza cu cantarul poti cumpara un set de cli-521/pgi-520 originale (goale) de aici: http://****octoink.co.uk/categories/Refill-Tools%7B47%7DKits/Empty-Cartridges/ . Cu tot cu transport costa undeva la 80 RON. Va trebui sa muti cipurile de pe 526 pe 521 (culoare la culoare, f important) si de pe 525 pe 520, apoi poti sa le umpli. Asa vei avea fereastra pe cartus pentru verificarea vizuala a nivelului.

La metoda germana nu e nevoie sa astupi gaurica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Sâm Mar 10, 2012 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merci mult. acum am toate detaliile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community