Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill si resetare samsung scx 4600

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 19, 2010 11:58 am    Titlul subiectului: refill si resetare samsung scx 4600 Răspunde cu citat (quote)

servus tuturor colegilor.
1. refilarea:
http://****youtube****/watch?v=RqwoHJ3ah-Q
http://****refill-toner****/samsung-cross.html
2. resetarea:
http://****youtube****/watch?v=W5BG8sgl_JU&feature=related
http://****youtube****/watch?v=BCddmT1wawI&feature=related
http://****sulit****.ph/index.php/view+classifieds/id/1640773/Samsung+CTS+%28Continuous+Toner+System%29+SCX+4600+ML+1640+ML+2240+ML1640+ML2240+SCX4300+SF560R
sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 5:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bună ziua,tuturor
..vă rog să încercați acest fix. Eu nu am avut prilejul să-l testez, deasemeni nu pot spune dacă cineva a reușit ceva cu el pentru că l-am "găsit"aseară.
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-22jun-21c2d4b73407.zip
Poate în acest fel se va găsi și "rezolvarea" SCX-ului 4600.
Mulțumesc celor care vor avea curajul să-l verifice și să comunice rezultatul.
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 8:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pt.fix-ul trimis.o sa-l testez cand o sa "prind" un aparat ca acesta.trebuie sa mentionam ca versiunea fix-ului trimis cu amabilitate de catre dl.Ghiocel este : V2.01.00.93.respecte tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dori_x



Data înscrierii: 25/Iun/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 10:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am eu o astfel de imprimanta si as incerca acel fix. Poate insa cineva, sa-mi spuna, cum se instaleaza? Sau in ce folder trebuie copiate acele fisiere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 26, 2010 8:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pt dori_x: scoate o pagina de test de la imprimanta si vezi daca versiunea driverului este compatibila cu fix-ul din postarile de mai sus.altfel nu te apuca sa folosesti fix-ul ca poti creea probleme aparatului.resetarea la 4600 inca nu este la final, adica sa fie o solutie unica pt.toata seria aceasta de samsung.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dori_x



Data înscrierii: 25/Iun/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Iun 26, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
pt dori_x: scoate o pagina de test de la imprimanta si vezi daca versiunea driverului este compatibila cu fix-ul din postarile de mai sus.altfel nu te apuca sa folosesti fix-ul ca poti creea probleme aparatului.resetarea la 4600 inca nu este la final, adica sa fie o solutie unica pt.toata seria aceasta de samsung.


Buuuun. Nu stiu daca am facut bine sau nu, insa, aseara, am copiat fisierele in folderul Samsung din Program Files..... Nu mai stiu exact in ce folder, apoi. Cert este ca am depasit mult cele 700 pagini care erau initiale. Chiar daca ma avertizeaza in continuare ca toner-ul este gol si trebuie schimbat, imprimanta functioneaza in continuare foarte bine. Din pacate, nu am scos o pagina de test inainte sa fac acea modificare, pentru a vedea daca s-a modificat efectiv ceva, insa acum imi apare la firmware 2.01.00.99 10-07-2009 (la item) si 1.02.43 la status. Daca citeste cineva ce am postat si are versiunea oficiala, il rog sa posteze sa spuna daca este vre-o modificare.
Si inca o intrebare, trebuia sa se opreasca la 700 sau tonerul merge pana se descarca complet?

Atasez si pagina de test
http://img291.imageshack.us/img291/5049/64602673.png

http://yfrog****/8364602673p
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 10:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.din ce am vazut pe pagina ta din link-urile date si din ce ai zis ca acum iti apare versiunea cu "99" (ultimile doua cifre) s-a facut upgrade de la versiunea "93" la "99". incarca cartusul (de preferinta cu toner dedicat, chiar daca e mai scump putin) si vezi cum se comporta.in ceea ce priveste cartusul de start, producatorul spune ca poti lista max.700 de pagini, dar nu e obligatoriu.te poate"lasa" la 650 sau la 800 de pagini.oricum, prea multe pagini nu mai poti scoate cu tonerul din cartus(chiar daca mai sunt 10-15 grame de toner).toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dori_x



Data înscrierii: 25/Iun/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 11:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
salutare.din ce am vazut pe pagina ta din link-urile date si din ce ai zis ca acum iti apare versiunea cu "99" (ultimile doua cifre) s-a facut upgrade de la versiunea "93" la "99". incarca cartusul (de preferinta cu toner dedicat, chiar daca e mai scump putin) si vezi cum se comporta.in ceea ce priveste cartusul de start, producatorul spune ca poti lista max.700 de pagini, dar nu e obligatoriu.te poate"lasa" la 650 sau la 800 de pagini.oricum, prea multe pagini nu mai poti scoate cu tonerul din cartus(chiar daca mai sunt 10-15 grame de toner).toate cele bune.

Multumesc pentru raspuns! Pe mine ma interesa la cartusul de start, daca, chip-ul cu, care vine, ma lasa sa printez mai mult de 700 pagini. Bineinteles ca o sa-l reincarc, dar problema este, cat o sa ma mai lase chip-ul? De asta ma gandesc, ca daca am trecut de 700 pagini si nu m-a oprit chip-ul, inseamna ca noua versiune isi face treaba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 12:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.se pare ca fixul de la dl.Ghiocel este unul demn de a fi verificat, pt.ca, citind pe un site rusesc, se pare ca echipa samsung netherland a inceput cu presiunile asupra celor carora distribuiau gratis acest fix.citeste mai jos(nu tre' sa cunosti prea multa lb.rusa):
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3009060
http://blog.sahat-tambunan****/2010/06/12/samsung-firmware-link-removed/
toate cele bune in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dori_x



Data înscrierii: 25/Iun/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
salutare.se pare ca fixul de la dl.Ghiocel este unul demn de a fi verificat, pt.ca, citind pe un site rusesc, se pare ca echipa samsung netherland a inceput cu presiunile asupra celor carora distribuiau gratis acest fix.citeste mai jos(nu tre' sa cunosti prea multa lb.rusa):
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3009060
http://blog.sahat-tambunan****/2010/06/12/samsung-firmware-link-removed/
toate cele bune in continuare.


Si totusi, cum se foloseste acest fix? Nu de altceva, dar eu nu cred ca am facut nimic cu el. Am sters ce copiasem si nu se modifica nimic. In plus, cred ca trebuie sa "faca ceva" si imprimanta. Deci, cum se foloseste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 1:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

prima data refileaza cartusul si apoi vezi ce zice aparatul.in functie de mesajul dat(sau poate nu mai apare mesaj) vedem ce se poate face. numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Sâm Iul 03, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dori_x a scris:

Si totusi, cum se foloseste acest fix? Nu de altceva, dar eu nu cred ca am facut nimic cu el. Am sters ce copiasem si nu se modifica nimic. In plus, cred ca trebuie sa "faca ceva" si imprimanta. Deci, cum se foloseste?

Bună seara, dori_x
..sincer, regret că nu te pot ajuta; am expierență 0(zero) la acest echipament, din cauză că până acum nu mi-a poposit nici unul pe masa de lucru.
Poate că ar trebui încercată procedura de la SCX4828 sau aceasta;
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=373&start=60
de la WC3210.
Aș mai dori să te rog, să nu te grăbești, să culegi cât mai multe informații; să întrebi câți mai mulți oameni de service, într-un cuvânt să te documentezi serios. Îți spun toate aceste lucruri pentru că, din câte cunosc eu, dintre cei care au făcut acestă resoftare o țin la secret, sau vor recompensă, iar dintre cei care ar fi dispuși să o facă publica nu au avut prilejul. Și toate acestea pentru faptul că există riscul de a duce SCX-ul 4600 în starea de neoperabilitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iul 04, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

respecte.ar mai fi de citit topicul de aici(poate nu imi iau vreo banare de la dl admin al acestui forum):
http://****copierservice.ro/forum/index.php?topic=1035.0
.toate cele bune in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 05, 2010 8:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel, vezi ca am mai spus-o pealocuri si oridecate ori a fost nevoie in acest forum:

In aceasta aula virtuala, dedicata stramosescului SCRIS indeplinit cu modernele unelte alte timpului nostru numite IMPRIMANTE sau COPIATOARE, orice referire la orice persoana, grup, firma, corporatie, sau multinationala, implicit la orice text, carte, autor, blog, site sau portal
ESTE ABSOLUT PERMISA, chiar INDICATA si DE DORIT,
cu conditia sa contina
INFORMATII REFERITOARE LA PROBLEMA DEZBATUTA

Asadar, nu numai ca nu e interzis, ci chiar va rog pe toti sa POSTATI LINK-URI catre:

1. orice site unde se mai discuta ceva ce discutam si noi, si informatiile de-acolo completeaza ceea ce e in dezbatere;
2. orice pagina web a oricarei firme care livreaza ce cautam noi cu disperare si nu gasim (nu-stiu-ce chip de exemplu, sau un toner de refill pentru ceva ce nu gasim nicaieri dar ati descoperit voi unde, etcetcetc)

Daca site-ul e gazduit de Mediatec, asta nu inseamna ca nu se pot face referiri la site-urile altor firme daca acel link este exact lamurirea asteptata de cei care participa la un topic!

Si fiti pe pace; daca e evident ca e reclama, chiar stim cum sa-l ban/delete/exil/surgiun/expulzare/fugarire/sut in spate/marsh d-aci! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
newbie



Data înscrierii: 07/Iul/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 8:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-am rezolvat problema la ****anmado.ro/news. Recomand.
(adica va duceti la site si alegeti news) Laughing


Ultima modificare efectuată de către newbie la Mie Iul 07, 2010 11:59 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 9:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi ca nu e bun linkul Sad
Citat:
Not Found
The requested document was not found on this server.

Web Server at anmado.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionutvideanu



Data înscrierii: 26/Ian/2010
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2011 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
stiti cumva daca din punct de vedere al fixurilor, SCX4600 este acelasi lucru cu SCX-4623F ma refer in mod special la fixul pentru .98
Mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2011 5:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ionutvideanu a scris:
Salutare,
stiti cumva daca din punct de vedere al fixurilor, SCX4600 este acelasi lucru cu SCX-4623F ma refer in mod special la fixul pentru .98
Mersi.

Bună seara, ionutvideanu
....categoric, Nu. Sunt echipamente care au firmware diferit.
_________________
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ionutvideanu



Data înscrierii: 26/Ian/2010
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2011 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si un fix pentru SCX-4623F .98 imi poate oferii cineva. (Platesc printr-o cartela cosmote, orange, vodafone de 10 euro)

Dl. Ghiocel nu va contrazic sub nici o forma, dar vad ca pe diverse siteuri de incredere si SCX-4600 si SCX-4623F au acelasi firmware

http://****printerreset.net/en/firmware-upgrade/samsung/scx-4600/12/23
http://****printerreset.net/en/firmware-upgrade/samsung/scx-4623f/28/66

si anume V2.01.00.98

Sau daca folosesc metoda de la rusi cu clonarea si pun versiunea de firmware .99 merge ?

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Iun 14, 2011 4:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ionutvideanu a scris:

http://****printerreset.net/en/firmware-upgrade/samsung/scx-4600/12/23 =15 Euro
http://****printerreset.net/en/firmware-upgrade/samsung/scx-4623f/28/66 =20 Euro

Bună ziua, ionutvideanu
..după cum observi, pentru fiecare model de echipament, există soluții de fix-are dedicate la care se ține seamă inclusiv de versiunea de firmware.
In consecință, ele nu trebuiesc "amestecate", pentru că după aceea vor fi o sursă de necazuri.
Decizia, de a le cumpăra îți aparține în exclusivitate.
_________________
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ionutvideanu



Data înscrierii: 26/Ian/2010
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 14, 2011 9:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am observat ca pretul difera, dar practic firmwareul este acelasi si de aici a rezultat neintelegerea mea. Am rezolvat pana la urma echipamentul prin metoda colnarii cu firmwareul de 99.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Lun Aug 08, 2011 5:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ionutvideanu a scris:
Am observat ca pretul difera, dar practic firmwareul este acelasi si de aici a rezultat neintelegerea mea. Am rezolvat pana la urma echipamentul prin metoda colnarii cu firmwareul de 99.

Bună ziua, ionutvideanu
..Felicitări.
..chiar dacă vin cu întârziere; într-adevăr prin această metodă, a clonării, toată lumea are de câștigat.
_________________
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
berryla



Data înscrierii: 05/Noi/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Noi 05, 2011 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pt.fix-ul trimis.o sa-l testez cand o sa "prind" un aparat ca acesta.trebuie sa mentionam ca versiunea fix-ului trimis cu amabilitate de catre dl.Ghiocel este : V2.01.00.93.respecte tuturor.
_________________
WOW Gold
Cheap RS Gold
Buy Tera Gold
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
www.resetare.ro
Vizitator





MesajTrimis: Joi Dec 15, 2011 12:35 am    Titlul subiectului: Resetare imprimante Samsung in toata tara,peste 50 modele! Răspunde cu citat (quote)

Pentru resetare imprimante samsung ma gasiti la:
****resetare.ro
Sus
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 15, 2011 2:48 pm    Titlul subiectului: Re: Resetare imprimante Samsung in toata tara,peste 50 model Răspunde cu citat (quote)

****resetare.ro a scris:
Pentru resetare imprimante samsung ma gasiti la:
****resetare.ro


Te rog NU mai posta anunturi comerciale unde oferim solutii. Ai postat pe bursa print&copy, ajunge. Am mai discutat asta o data, ti-am scris mail direct, credeam ca ai inteles.... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 21, 2011 1:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

respece.conf.dl.Ghiocel...mai recent ,multumesc pentru ajutor...si pentru ajutorul dl.Liviu...nu va "jucati" cu echipamntele(MF sau imprimante) pentru dorinta de a va "convinge cunostintele" sau de a va demonstra dvs "cat de destept sunt eu sau....ca nu mi-a aratat nimeni ce si cum"...riscul este sa va "puneti aparatul pe butuci" DEFINITIV...rentabil, nu?
a)-omul, adicatelea "****resetare.ro" ofera servicii de resetare....corect din partea dvs stimate dl.admin sa atrageti atentia asupra acestui fapt....treaba este ca asest site sau acest user este foarte insistent in a oferi solutii de resetare...poate cumpartate din diverse surse(mai mult sau mai putin de incredere pentru eventualii clienti ai sericiilor oferite de cate acest user)...astfel, eu unul propun, luand legatura cu cei care au oferit solutii intr-adevar viabile pentru rezolvarea problemelor intampinate in exploatarea echipamntelor si conform cu ceea ce ar trebui sa existe pe forum (+ sau -) in dreptul respectivului utilizator...ca faptul de a avea incredere in solutiile oferite de catre userul respectiv,sa dea dreptul utilizatorilor acestui forum sa stie sau macar sa fie siguri cum ca, apeland la userii respectivi, in urma discutiilor directe pe acest forum(ramane la hotararea respectivilor useri si al admin-ului acestei familii)...bineinteles, respectandu-se principiul confidentialitatii.....
b) poate si eu, la randul meu pot sa ofer servicii de genul "****resetare.ro"...in cel mai bun caz pentru(de sezon) sa ma prezint in piata centrala a ploiestiului si sa cer vanzatoarelor care au asa ceva expus pe galantar marfa cu numele "epiderma de proc"...scuzti gluma
c)respectele mele tuturor si, dav aam gresit cumva ca gandire, rog sa fiu tras de urechi....ca vorbe...ca fapte purced eu insumi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Livirys



Data înscrierii: 12/Noi/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2012 1:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va salut.Pt un 2.01.00.93 SCX 4600 unde gasesc si eu un firmware fix...ca am ceva dar nu este pt aceasta versiune si nu stiu cum sa upgradez firmware.

Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community