Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme Canon IR 1024A

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
iulianiuli



Data înscrierii: 15/Mai/2012
Mesaje: 1
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2012 1:33 pm    Titlul subiectului: Probleme Canon IR 1024A Răspunde cu citat (quote)

Salut. Sunt nou pe acest forum si in domeniu asa ca va rog fiti ingaduitori Smile. Am o problema cu un IR 1024 care scoate cu textul cam sters. Am printat o pagina neagra si am pus-o pe un site. Ce credeti ca ar putea fi? Mentionez ca se cam ia pe degete tonerul. Eu zic ca e de la fuser. M-am uitat la film dar pare ok (vizual). Mersi.
[img]http://imageshack.us/photo/my-images/96/57258763.jpg/[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Mai 17, 2012 10:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.
in partea stanga a aparatului(cum stai cu fata la el) este un capac de acces...deschizi acest capac si scoti unitatea de cilindru(drum unit-ul) si, daca ai rabdare si putina indemanare, vei proceda conform linkului urmator:
http://****katun****/wp-content/uploads/2011/04/cnir1210-ducri1.pdf
golesti rezervorul de toner uzat iar daca cilindrul este in stare avansata de uzura, trebuie inlocuit dupa care pui unitatea de cilindru inapoi de unde ai scos-o;
la reumplerea cartusului cu toner trebuie sa golesti tot tonerul care mai exista in cartus inainte de a pune alt toner;atentie la calitatea tonerului folosit in sensul ca un toner "universal sau mai ieftin" iti poate face probleme in functionare, exact ca in imaginea atasata de tine;cuptorul aparatului are o anumita temperatura de lucru si un toner de calitate inferioara nu se depune bine pe hartie;
poate fi si de la rola calda a cuptorului, mai ales daca aparatul este folosit intens; dupa demontare, se verifica cu atentie starea de uzura a componentelor cuptorului precum si curatenia celorlalte cumponente ale cuptorului;o rola calda de calitate este destul de scumpa si inlocuirea ei necesita cunostinte si experienta;decat sa strici aparatul, dupa ce cureti drum-unitul si faci refilul cu un toner corespunzator calitativ, daca rezultatele nu sunt multumitoare la imprimare/copiere, recomand sa iei legatura cu o firma de service autorizata;
sa auzim numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community