Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Valabilitate cartuse Canon

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Crisu



Data înscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Feb 28, 2012 2:29 pm    Titlul subiectului: Valabilitate cartuse Canon Răspunde cu citat (quote)

Cum pot sti data de expirare a cartuselor originale Canon?
Dau un exemplu de ceea ce scrie pe un CLI-521 : 1510K19 adica Question
_________________
Canon PIXMA IP-4700
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Feb 28, 2012 6:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

data de expirare este mentionata pe ambalajul cartusului;ex:valabil pana la data de...; sau expira la.....; sau a se folosi(utiliza) pana la data de...;
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Crisu



Data înscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Feb 29, 2012 7:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica pe cutia de carton,sau in interior pe celalalt ambalaj?... fiindca pe cutia de carton nu este scris decat ce am precizat eu Crying or Very sad
_________________
Canon PIXMA IP-4700
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 29, 2012 9:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartusele in general NU au termen de valabilitate sau expirare. Unele marci (Epson) indica o data de "a se folosi de preferinta inainte de...", insa fiind un produs nealterabil, nu are de ce sa aiba data de expirare.

Cartusele sunt de regula ambalate etans, duzele sunt acoperite cu banda siliconata, asadar sunt fara moarte, ca un bec. Termenul de utilizare este de regula 12 luni dupa achizitie, adica intr-un an se recomanda sa il desigilezi si sa il folosesti. In rest...

Evident ca din clipa inceperii utilizarii intervin toate cele ce se recomanda si aici pe forum, adica utilizare minim o data pe saptamana a tuturor culorilor pt a evita uscarea cernelii, samd. Insa pana la desigilare nu e cazul.


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Mie Feb 29, 2012 12:06 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Crisu



Data înscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Feb 29, 2012 10:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !
_________________
Canon PIXMA IP-4700
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wangna



Data înscrierii: 04/Iun/2012
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2012 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dau un exemplu de ceea ce scrie pe un CLI-521 : 1510K19 adica




_________________________
Nike Free Run
Hollister Dundrum
New Balance Sneakers
_________________
王娜
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community