Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

resetare cartuse lexmark S305

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
paulica



Data înscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2012 6:40 pm    Titlul subiectului: resetare cartuse lexmark S305 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Detin o imprimanta Lexmark S305 (ieftina, dar proasta alegere), la care sunt scumpe cartusele. Am cumparat cartuse reincarcabile (XLA), care se reincarca cica.
Toate bune si frumoase, cumpar tus pentru reincarcare,incarc cartusele, dar imprimanta imi arata ca, cartusul este gol si nu vrea sa mai printeze nimic.
Am rascolit un pic internetul si am aflat ca are chip pe cartuse, care contorizeaza picaturile de tus.Chiar daca am umplut cartusele, imprimanta imi zice ca sunt goale si nu scoate nimik.
Exista solutie pentru aceasta problema, fara a schimba imprimanta?
Cum se reseteaza chip-urile de pe cartuse?
Exista un soft pentru resetarea lor?
Orice sfat sau recomandare este binevenita si va multumesc anticipat.
Cu respect, Paul.

Later edit:
Va rog frumos sa-mi recomandati o imprimanta sau multifunctionala, care sa aiba costuri re refil cat mai mici sau decente.
Imprimanta/multifunctionala va fi folosite in regim home made.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2012 2:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare paulica.in primul rand, mare pacaleala ai tras can ai achizitionat modelul asta de aparat....ieftin dar "moarte clinica" atunci cand vine vorba de cartuse; din cate stiu, la lexmark-uri, cartusele refilabile sunt cele care au litera "A" sau "a" (de ex: XLA sau xla), orice alta inscriptie de pe cartusele tip 100 nefiind reincarcabile...asta in teorie, pt ca, in practica, eu unul nu am reusit sa resetez sau sa vad ca aceste cartuse(inclusiv cele cu litera A sau a pe eticheta) sunt recunoscute dupa ce le-a fost facut refilul;citeste in linkul de mai jos:
http://diclatu.wordpress****/2010/11/28/resetare-cartus-imprimanta-inkjet-nivel-cerneala/
si poti trage singur concluziile - eu as incerca sa nu imi mai bat capul cu lexmarkul impact s305, asta e doar parerea mea....daca ai rabdare si incerci sa parcurgi pasii din linkul de mai sus, te vei convinge de faza ca nu mai ai ce face decat sa iei alte cartuse, care, la pretul de 40 ron/bucata.. Laughing asta doar daca vrei ca de fiecare data sa cumperi cartuse ...
la cealalta intrebare, depinde de ce vrei sa faci cu multifunctionalul si la cat il vei folosi, ca volum de pagini listate lunar...daca vrei sa fie si color, daca vrei cu cartuse inkjet sau cu laser....cel mai bine iti faci o "socoteala" de genul cati bani esti dispus sa "sacrifici" pt achizitionarea altui aparat, dupa care vezi ce gasesti pe piata....recomandarea mea este sa treci pe un multifunctional laser(cu sau fara fax, wireless sau non-wireless, cu adf sau fara adf, duplex sau nu, color sau doar black, etc)...preferabil marca HP sau Canon...grija mnare si aici, sa nu te "arunci" la Samsunguri(acelasi principiu pe care l-ai sarit din vedere in ceea ce priveste Lexmarkul de adineauri - pret mic dar consumabile scumpe, aici mai exista solutii de resetare, resoftare pt ca apoi sa poti "scoate" un pret bun doar pentru refilul cartuselor respective)...cel mai important insa este bugetul pe care il ai pentru noul aparat...dupa care, in functie de raspunsurile la intrebarile mele de mai sus, te ajut cu placere...sa auzim numai de bine in continuare.
completare, ca mi-am adus aminte:
http://****brother.ro/g3.cfm/s_page/72430/s_name/detaliiprodus/s_level/34970/s_product/DCP-195C/s_detailType/consumables
Brotherul asta il am "pe mana" adica il intretin eu unui prieten si vecin...cum a procedat el:
1.a achizitionat aparatul
2. a dat comanda pe linkul de mai jos(imediat dupa ce a luat aparatul):
http://****smart-refill.ro/cartuse-reincarcabile.html
pentru un set de cartuse refilabile(astea nu au chip, asa ca ai scapat de o mare problema) tip Brother LC1100(derulezi pagina pana jos si le gasesti acolo, pretul este de 50 ron + 8 ron transportul prin posta romana);
3. a dat comanda in linkul de mai jos:
http://****ebay.de/itm/1500ml-Refill-Tinte-Nachfulltinte-Brother-LC1100-LC985-Drucker-DCP-145-C163-/190686351126?pt=DE_Computing_Nachf%C3%BClltinte_Sets&hash=item2c65cacf16
26 euro=1litru cerneala black si cate 500 ml de fiecare culoare-trebuie sa iti faci cont pe ebay si un card de plata la orice banca din Romania(recomand BCR sau BRD)
4.daca nu listezi cu ea cel putin o pagina pe saptamana, exista riscul ca sa sa infunde capul de printare - rezolvarea este este solutie de curatare externa DHR la 100 ml, cate o seringa de 10 ml pt fiecare culoare si un set de perfuzie medicala-iti trebuie doar tubuletul ala transparent din pachetul de perfuzie, din care tai 4 bucati de cate 5-6 cm lungime si pe fiecare bucata o atasezi la seringa, fara sa montezi acul la seringa), aduci suportul cartuselor in locasul de schimbare si extragi 5 ml se solutie DHR in fiecare seringa si ...mai departe iti voi mai explica, in caz ca optezi pt aparatul asta
5. " 346.69 RON Preț recomandat cu TVA
Multifuncțional color
Imprimați cu ușurință, copiați și scanați documente color și fotografii de la domiciliul dumneavoastră cu ajutorul unui singur aparat compact.
Multifuncționalul DCP-195C dispune de un cititor de carduri de memorie și de o conexiune PictBridge ce vă permit să imprimați imagini de o calitate superioară direct de pe un card de memorie sau de pe camera dumneavoastră foto. "
Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulica



Data înscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sal Zarzarel,

Scuze ca raspund asa tarziu.In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru raspunsuri si explicatii.
Dap, am realizat ca am luat o mare teapa, desi am cartuse XLA, se pare ca la un moment dat chipul de la cartuse se arde sau este ars de imprimanta dupa un anumit numar de scrieri. Am vazut pe internet ca la initializare imprimanta scaneaza (arde chipul).
Sa dau 50 lei pe un chip, nu se merita, cartuse compatibile nu sunt.
eu foloseam imprimanta in regim home user si chiar cand am nevoie de ea, nu mai scoate nimic.
Ar trebui sa-i dau in judecata pe cei de la Lexmark, pentru ca eu achizitionez un cartus contra unei sume de bani care apoi se strica, deci practic ei imi vand un lucru care se va strica, cu buna stiinta.
Ma gandeam daca cartusele de 105 se potrivesc la imprimanta mea.
Cred ca cel mai bun lucru ar fi sa o sparg, pentru ca nu vreau sa ma injure cel la care o voi dona.
Am gasit imprimanta Epson cu sistem CISS gata instalat de aici: http://****cissmarket.ro/epson-stylus-s22-cu-sistem-ciss.html
Ce zici se marita?

Cu respect, Paul


Ultima modificare efectuată de către paulica la Dum Iun 17, 2012 7:22 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 12:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai nu doar lexmark practica "sportul" asta, aparat ieftin cu consumabile scumpe...mai este si epson, samsung(laser)...daca nu vrei neaparat color ci doar sa ai scaner(copiator) si imprimanta, parerea mea este sa te orientezi spre un multifunctional HP laserjet...undeva pe la 500-550 ron este destul de accesibil, de ex.
http://****shopmania.ro/multifunctionale/filtru-producator-hp (cel de 445ron)
nu se mai produc echipamente ca acum 5-7 ani, care sa aiba consumabilele durabile, ieftine si de calitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulica



Data înscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 3:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de Epsonul ala cu CISS ce zici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 8:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca nu amesteci producatorul cernelurilor...daca il iei, foloseste cerneala inktec(nu inkmate) exact pt.tipul ala de cartuse, de la inceput pana la sfarsit...la fiecare umplere a rezervorului de cerneala eu as pune si 1 ml de substanta pentru desfundarea interna a duzelor...asta preventiv, sa nu se infunde duzele cartuselor...calitativ, epsonurile sunt bune la fotografii, cu conditia sa nu listezi mai mult de 10 pagini deodata(adica la o comanda de listare data de la PC)...gasesti pe site-ul mediatec ceea ce iti trebuie...
http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Epson--Stylus%20S%2022.html#models
spor la treaba in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community