Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

problema Refill hp 85A

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stefzsv



Data înscrierii: 27/Iun/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Iun 27, 2012 6:23 pm    Titlul subiectului: problema Refill hp 85A Răspunde cu citat (quote)

Salut. Detin o imprimanta hp Laser p1102 si am in ea cartusul cu care a venit imprimata, un 85A. In general printez formulare pentru posta romana de o dimensiune de aprox 20 x 9 cm.
Problemele incep de aici.. acum 4 luni mi s-a terminat tonerul original, m-am dus la un service si l-am reincarcat, dar m-a tinut doar 2 luni (ceea ce mi s-a parut destul de putin pentru cat am printat) asta pana cand a inceput sa apara o dunga neagra in partea stanga de-alungul paginii. Apoi am reincarcat la un alt service si m-a tinut mult mai putin, 1 luna, desi nu am printat deloc mult (a inceput sa apara din nou dunga neagra ) - daca tot continuam sa printez pe zi ce trecea dunga neagra iesea in evidenta mult mai mult. Cand am reincarcat de curiozitate am vrut sa stiu aproximativ cat toner se consuma si am cantarit si avea 566g umplut. Zilele acestea, dupa cum am zis ca a inceput sa apara dunga respectiva l-am recantarit si avea 557g, deci se consumasera pe hartie 9 grame. L-am dus azi la service am explicat situatia si mi s-a zis ca sigur trebuie sa fie problema cu cilindrul si lamela si ca trebuie sa le schimbe. Cand am venit sa il ridic mi s-a comunicat faptul ca defapt nu erau uzate piesele ci trebuia reincarcat.
In aceasta situatie ce as putea sa cred? Este ceva stricat la el ca incepe sa imi printeze acea dunga dupa o perioada de printare? sau din cauza faptului ca printez formulare mici se aduna foarte mult toner rezidual? (precizez faptul ca atunci cand am avut toner original m-a tinut foarte mult imprimanta)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Iun 28, 2012 10:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai problema ta provine de la calitatea tonerului si de la respectarea tehnologiei de refill(remanufacturare).un cartus gol, original HP CE285a are, ca greutate, intre 500 si 505 grame...gol si foarte bine curatat de tot ceea ce inseamna toner rezidual, inclusiv tonerul care ramane pe rola magnetica a cartusului.cartusul tau de start este garantat(cand vine cu imprimanta) sa listeze cel mult 700 de pagini...la refilare, diferenta intre cartusul de start si unul original(nou cumparat) este dat de faptul ca rezervorul de toner rezidual este mai mare, fapt care determina listarea unui numar mai mare de pagini...diferenta de gramaj dintre un cartus gol si unul refilat(cazul tau) este excat cantinatea de toner folosit, care, la cartusul de start este de maxim 55-60 grame....la un cartus nou "intra" cam 70 grame de toner...
eu unul nu pun mai mult de 55 de grame de toner la un cartus de start 85a...asta poate sa uzeze mai mult componentele interne ale cartusului, fapt care duce la probleme la listare asemanatoare cu explicatiile date de tine;
la refilare se respecta anumiti pasi si se folosesc cateva materiale auxiliare, fara de care functionarea cartusului are de suferit(vaselina grafitata, pudra de zinc pt.lungirea fizica a vietii cilindrului foto, alcool isopropilic, solutie de degresare a rolei magnetice, aspirator de toner,etc)...se curata foarte bine tot cartusul, se aspira tot tonerul existent in cartus si din rezervorul de rezidual, se curata componentele cartusului si se degreseaza de impuritati cu substantele specifice fiecarei componente, dupa care se foloseste toner de calitate, toner care este un pic mai scump decat cel "la kilogram" sau la sac de 10 kg.se introduce cartusul astfel refilat(remanufacturat, daca se schimba cumva cilindrul, lamela si rola magnetica) intr-o imprimanta compatibila cu cartusul si se listeaza o pagina de test, pagina care, la firmele care isi respecta clientii, va fi aratata clientului la predarea cartusului....sau se va face proba functionarii cartusului in fata clientului tot prin listarea unei pagini de test;
daca ai rabdare, poti gasi pe internet videoclipuri in care vei vedea cum se reumple un cartus ca al tau...asta daca te bate cumva gandul sa iti faci tu acasa asa ceva, fapt pe care eu nu ti-l recomand, pt ca am inteles ca tu apelezi la serviciile de refill ale firmelor de profil din localitatea ta de domiciliu...calitatea slaba a contrastului la tiparire este data de uzura componentelor interne ale cartusului si mai putin de componentele interne ale imprimantei...la al treilea refil, la acest tip de cartus, se schimba OBLIGATORIU cilindrul foto, lamela de dozare a tonerului si rola magnetica, fapt care duce la un pret mai mare decat al unui simplu refill al cartusului(doar refilul cartusului, cu toner de calitate, te poate duce undeva la 50-55 ron iar in cazul schimbarii si a componentelor de mai sus mai adaugi 50-55 ron...zic eu un pret destul de rezonabil fata de achizitionarea unui cartus nou si original);
mai exista posibilitatea achizitionarii unui cartus compatibil dar aici este bine sa fii atent ce marca preferi sa fie ... un pret mic nu inseamna intotdeauna calitate Laughing
parerea mea este sa mergi cu cartusul la cei care au prestat catre tine activitatea de refill si sa le spui doleantele tale, bineinteles sa ai si cartusul respectiv la tine si sa le ceri sa iti faca o pagina de test in fata ta...eventual poti avea la tine si o pagina listata la imprimanta ta de acasa unde se pot vedea clar problemele pe care le ai cu cartusul; daca imprimanta este noua si in garantie producatorul nu recomanda folosirea de consumabile compatibile sau refilate, caz in care imprimanta isi va pierde garantia...in rest, parerea mea este ca imprimanta ta este foarte buna dpdv tehnic si calitativ in operatiuni de listare care nu solicita prea mult aparatul, adica ceva de gen hai sa dau comanda de listare de 500 de plicuri(sau pagini) la o singura comanda data imprimantei...sa auzim numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2012 12:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De acord cu domnul Zarzarel, vreau sa prezint ca am avut si eu aceasta problema.
Prima data am refilat un cartus, in teren la client, un supermarket si nu am avut posibilitatea sa il curat prea bine. Am curatat departamentul rezidual, dar lamela de stergere nu am curatato bine. Astfel ca s-a stricat si lamela de stergere si cilindrul. Dupa ce le-am inlocuit au mers bine. La al doilea cartus, am prezentat situatia clientului si am mers la mine la sediu, unde am alte posibilitati. De atunci, nu au mai fost probleme, deci sigur s-a uzat lamela si cilindrul din cauza remanufacturarii superficiale. O spun din proprie... patanie Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community