Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canaon Pixma iP6700D - Need Help !

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ady_ballman



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2009 2:39 pm    Titlul subiectului: Canaon Pixma iP6700D - Need Help ! Răspunde cu citat (quote)

am reumplut cartusele cu cerneala speciala pt ea
acum imi zice ca trb sa sckimb cartushul chiar dak el este aproape plin
am inteles ca este ceva cu cipul acela ..dar am mai auzit de la cineva ca as putea sa apas pe nush ce butoane si sa o scot din garantie sau ceva de genu...

aveti idee cum pot rezolva aceasta problema???

Multumesc Anticipat !


Ultima modificare efectuată ady_ballman la Mar Ian 20, 2009 8:26 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2009 3:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As vrea sa te ajut, dar nu gasesc pixma ip5700! Confused
...nici daca caut pe google! Vezi aici:
http://****google.ro/search?hl=ro&q=Canon+pixma+ip5700&meta=

Sigur nu ai gresit denumirea imprimantei?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. OK, vad ca ai schimbat numele, e acum corect pixma.

2. Aici ai cerneala pt imprimanta ta,
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6700_D.html
dar mai intai trebuie sa iei kit-ul de refill. Daca ai luat de la Mediatec Team kit, foarte bine. Sau, ma rog, sa fie Inktec. Pentru alte kit-uri personal nu garantez. Daca ai luat doar cerneala fara kit, nu e ok.

3. Ai incercat cu iptool sa refaci nivelele de cerneala? E un programel pentru pixma seria ip, nu vad de ce nu ar merge la 6700. S-a discutat pe forum, o sec sa caut link-ul spre subiect... Uite-l aici:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=732&sid=7aaf6ab9d1835a2144ac2672741a3159
Vezi ca KingCyan a dat link spre iptool, softul acela...

Aici iti spune mai multe despre acel soft si ce face, cred ca este si loc de descarcat, incearca si vezi daca merge resetat nivelul cu softul cu pricina.
http://tricks-collections****/2008/04/iptool-canon-printer/

Daca nu merge, nu te necaji, chiar daca nu iti mai arata nivelele, eu stiu ca poti tipari chiar daca imprimanta zice ca trebuie sa schimbi cartusul. Dai pur si simplu "ignore" la mesaj, sau "cancel", ce ai acolo, si tiparesti. Nivelul in cartus il poti vedea cu ochiul liber, ca sunt transparente cartusele. Wink

Tine-ne la curent daca rezolvi ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_ballman



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2009 8:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

va multumesc pt ajutor in primul rand!

am incercat sa dau cancel sau absolut orice zic eu ca sa ignor faptul ca el zice ca nu mai am cerneala in cartush.. nu ma intereseaza faptul ca nu voi mai sti nivelul tushului in cartush...ci doar ca ea sa printeze...
stiti care ar fi cea mai simpla solutie?
am auzit de la cineva ca ar trebui sa apas pe ea pe nush ce butoane..eu am incercat sa apas pe toate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai tot deschide inca un topic cu acelasi subiect. deci:

1. Tot n-am inteles, ok, nu-ti mai arata nivelul, dar nici nu-ti mai tipareste imprimanta???

2. Nu ai cum sa resetezi din butoane la imprimanta ta, sau nu stiu eu, sa zica cine stie, dar exista resetator de chip, arata cam asa:


Problema e ca e cam scump, si nu tine decat 200 de resetari. Si costa cam 150 de lei. Merita, daca nu iti mai scrie imprimanta fara cartusele resetate, daca insa iti scrie dar numai nu iti mai indica nivelele, atunci lasa asa fara nivel cerneala si tipareste linistit.

Daca nu iti mai scrie din cauza ca vede cartusele goale, atunci trebuie sa iti iei resetator. Are si Mediatec Team, trebuie doar sa soliciti pe e-mail pt ca nu e pe net, vezi la pagina de contact http://****mediatec.ro/contact de unde apartii teritorial si cere 1 resetator, cod produs e BPI-RES58, asa sa ceri ca sa-l primesti repede.

Daca cineva stie cum sa resetam sau sa anulam aia cu nivelele, in cazul in care nu printeaza deloc, astept sugestii, eu am cautat si n-am gasit pt acest canon, numai pt alea mai vechi.

Ai incercat cu "iptool" ? (Softul acela, am scris eu mai sus)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_ballman



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

iptool pt ip6700 nu gasesc...pe cel care mi lati dat dvs. sal downloadez nu funtioneaza pt aceasta imprimanta!

acel reset chip are si priza normala?? care este treaba mai exact cu el...
ar fi de preferat sa pot face cu acel prog"iptool" dar momentan nu am gasit unul compatibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 1:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu asa arata resetatorul de la noi, cred ca al nostru e cu bateria lui proprie. Imi pare rau sa aflu ca nu merge cu iptool.

Nu mi-ati spus, deci nu mai printeaza sau doar va arata ca trebuie schimbate cartusele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_ballman



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 1:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu ma mai lasa sa printez...si pe ecranul ei apare

U130
The reaming level of the following ink cannot be correctly detected.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite ce am gasit. E pt un Canon MP, dar vezi daca nu merge asa:

"If printing is continued without replacing the
refilled ink tank, press the Stop/Reset button
for 5 sec. or longer to record the use of a
refilled ink tank."

Deci tine butonul Stop/Reset 5s sau mai multe. Vezi de merge!

Mai zice si asa:

"When you replaced the cartridge, did it ask if the color and black ink
was replaced and did you answer yes for the black ink only? Either way,
you can reset the ink counter for the black ink cartridge through the
printer properties/maintenance or by simulating replacing the cartridge
again. There shouldn't be any issue by not using canon cartridges."

Citeste, e interesant, Tot link-ul e aici:
http://****fixya****/support/t160104-refilling_ink_in_canon_pixma_mp830
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scrie si in manual asta, ia citeste aici (e de la un Canon, repet, nu stiu daca e fix de la ip-ul tau)

Citat:
The remaining level of the following ink cannot be correctly detected. Replace the ink tank.” U130

The remaining ink level cannot be correctly detected. Replace the ink tank and close the Scanning Unit (Printer Cover). Printing with an ink tank that was once empty may damage the machine. If you want to continue printing in this condition, you need to release the function for detecting the remaining ink level. Press and hold the Stop/Reset button for at least 5 seconds, and then release it. With this operation, releasing the function for detecting the remaining ink level is memorized. Please be advised that Canon shall not be liable for any machine malfunction or damage caused by refilled ink tanks.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_ballman



Data înscrierii: 20/Ian/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am rezolvat.

am apasat pe butonul reset...(nul gaseam) mam uitat in carte si am gasit unde este...

va multumesc frumos pt ajutor...

acum mar interesa sa cumpar niste tush ( PM SI PC pt ip6700) imi puteti da un sfat cum sa procedez...sa iau de pe acel link?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 9:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, de aici:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6700_D.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silvia



Data înscrierii: 25/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Mai 07, 2011 5:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor!
Postez aici din motiv ce am gasit topicul cautand (eroarea u130) la multifunctionala canon pixma MP550. (daca nu e bine, rog adminul sa mute postarea mea)
U130
The reaming level of the following ink cannot be correctly detected.

Eroare e legata oarecum (dar nu intocmai) de resetare si de nivelul de cerneala.
Ideea e ca, din senin, chiar daca nu ai refilat cartusul, l-ai scos din lacas ... si ala esti!
Asa am patit cu Cyan.
Desi am refilat doar negru, m-a pus saracia sa scot si cele colorate - cu motivul sa vad cata cerneala mai exista in ele. (precizez ca sunt cele originale si au fost refilate doar odata - M, Y, C - acum erau spre jumate)
Repun toate in locas si imi apare acea eroare U130 - cum ca acel cartus nu se afla corect in lacasul sau. Scos si bagat de nenumarate ori, apasat butonul reset 5 sec, scos din priza, scos din usb.
Caut aici in forum si pe net diverse, deja ma gandeam la achizitionarea unui cip restarter.
Si...gasesc pe net asta:
http://tricks-collections****/resetting-canon-pixma-mp520/
E drept ca informatiile sunt pentru mp520 dar eu am aplicat cele de acolo. Dupa 2 ore de disperat mi-am zis ca poate merge si la mp550, am constat cu uimire ca functioneaza. (e drept ca la cateva secunde am avut aceeasi problema - u130 - dar ... cu magneta Rolling Eyes ; s-a rezolvat si aia - apasand butonul color in loc de black)
Cu precizari: nu trebuie apasate foarte tare/puternic butoanele si e drept cum spune autorul "faptelor" ca nu trebuie apasat tocmai timp 10 sec.
Puteti incerca si alte combinatii dintre cele 4 butoane asa cum se specifica, daca e cartus negru apesi pe cel pt imprimat "black" ori ...chiar invers butonul pt. "color".
Lecturati si opiniile lasate de alti useri pe acel site. Uneori veti gasi rezolvarea printre ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 22, 2011 2:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ziua buna dvs.
modalitatea de refill cartuse cli 521(color sau bk):
http://****youtube****/watch?v=lSCVhuwMfdU
si nu doar pt postarea aceasta ci si pentru filmuletele ajutatoare la acest tip de cartuse.grija mare la cerneala folosita(calitativ).
intr-adevar este necesara si achizitionarea unui chip resetter....scump, la criza actuala dar neaparat necesar. dupa refill, se curata bine(eu folosesc alcool isopropilic si betiosoare pt urechi - "urechelnite" cum le zic eu - se sterg foarte bine atat contactele cartusului cat si contactele capului cu duze...si, de preferinta cu alimentatorul scos din spatele aparatului); in ceea ce priveste eroarea cu mesajul U130, se poate rezolva si asa cum ati mentionat dvs, colegul sau colega silvia...dar nu trebuie sa se ajunga aici daca respectati modalitatea de refill, resetarea cu chip resetterul cat si, mai ales, faptul de a nu avea duzele capului de scriere infundate...daca s-a ajuns aici, e mai complicata treaba....si nu la indemana oricui sa desfunde un cap de scriere de acest tip
1. http://****youtube****/watch?v=Cd2c6N9Ffog
2. http://****youtube****/watch?v=KEQdv29JXZs&feature=related la 2. este un alt tip de cap de scriere canon, dar principiul este acelasi...difera aparatura folosita care este destul de scumpa pentru un home-user cat si solutiile de desfundare...
pentru a nu se ajunge la cazul cu duzele capului infundate, cel putin odata pe saptamana trebuie sa se dea comanda aparatului sa listeze o pagina de test sau sa se dea comanda aparatului sa foloseasca optiunea "clean header" din meniu.sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amira



Data înscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Sep 20, 2012 8:26 pm    Titlul subiectului: eroare U130!! unde se afla butonul de RESET??? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am si eu aceeasi problema cu eroarea U130 la imprimanta Canon MP550: imi apare eroarea U130, desi abia am reincarcat cartusele.
Insa mie nu-mi dispare aceasta eroare, nepermitandu-mi sa listez nimic!
Domnii care au scris in mesajele anterioare, au spus ceva de un buton de RESET pe care trebuie apasat.
Va rog mult, spuneti-mi si mie unde se afla acest buton??? Am citit si in manualul de utilizare si tot nu l-am gasit!! Sad((

Imi cer scuze daca vi se pare puerila intrebarea mea, insa chiar nu ma pricep la imprimante....Sad(
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amira



Data înscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Sep 20, 2012 9:07 pm    Titlul subiectului: am reusit! Răspunde cu citat (quote)

Gata, am reusit sa rezolv!!! Very Happy
Am incercat modalitatea prezentata de domnul care a postat in mesajul anterior un link catre o metoda de ajutor http://tricks-collections****/resetting-canon-pixma-mp520/ , insa pentru mine nu a functionat.... Sad
Si apoi am gasit, pe aceeasi pagina, putin mai jos, aceste randuri scrise de Dr Hook: "I was trying to reset an ink cartridge on my Canon MP550 printer after the Error Message U130. The printer duly locked me out till I bought another chipped cartridge. Looked everywhere and tried the above method and it didn’t work. The Error Message and the picture still appeared in the LCD window. I held the resume button for approx 10 seconds and the message disappeared and i printed straight away !. The only difference is the cartridge level ( which i had been filling up) in question is grayed out rather than showing the colour that should be there."
Si, surpriza.... a mers!!!! Very Happy Mesajul de eroare initial era pentru Magenta si Cyan. Dupa ce am tinut apasat cateva momente butonul Resume (triunghiul rosu in cerc rosu din dreapta jos), a disparut Magenta si a ramas U130 doar pentru Cyan. Am mai apasat inca o data butonul Resume cateva momente si apoi a disparut complet mesajul si am putut printa.
Astfel ca am reusit sa-i dat de cap!!! Poate va mai ajuta si pe altcineva mesajul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu83



Data înscrierii: 02/Oct/2012
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Oct 13, 2012 12:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rezolvarea pe care ai postato este una documentata in mai toate forumurile de specialitate. La imprimantele care mi-au trecut prin mana chiar iti apare pe monitor mesajul la care faci referire si te indeamna sa tii apasat 5 nu 10 secunde pentru a anula mesajul de eroare dat de imprimanta... e adevarat.. in limba engleza... sau dupa caz.
Totusi trebuie sa retii ca apasarea acelui buton anuleaza doar un mesaj si nu e comportamentul normal al unui cartus mai ales ca nu e garantat ca o sa te tina la nesfarsit smecheria.Adica nu ai nicio varianta ca dupa 100 pagini nu o sa se opreasca de tot si o sa iti dea alt mesaj de eroare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community