Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Curatare cap imprimare Epson

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
madmaus



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Apr 11, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Curatare cap imprimare Epson Răspunde cu citat (quote)

Salutare!

Azi m-am lovit de o problema, la a mea Epson DX4400.
Am un set de cartuse autoresetabile, pe care le folosesc de jumatate de an cu cerneala Inkmate.
Stiind ca am de scos zilele astea ceva poze, si cerneala care o aveam era pe terminate, am cumparat flacoane de cerneala Inktec (Inkmate isi face treaba la text/grafice, dar nu exceleaza la poze) stiind din experienta de pe un Canon ca Inktec are culori mai bune la foto.
Azi se terminase negru si rosu, asa ca am scos toate cartusele, le-am spalat si le-am umplut cu Inktec. Am patit lucrul de care imi era frica. Combinatia de Inkmate + Inktec = "love" in capul de imprimare Sad
Pe pagina de test negrul este "tremurat" si celelalte culori ies cu dungi lipsa. Nici dupa 10-15 operatiuni de "head clean" nu am rezolvat problema...in afara de 2-3 dungi ce si-au revenit problema a ramas aceeasi.

1.Cum sa curat capul de imprimare?
-scos capul din imprimanta (mai exact desfacuta toata imprimanta ca sa-l scot) si curatat cu aparat cu ultrasunete in baie de lichid de curatare
-pusa seringa direct pe "tepusele" care intra in cartuse si bagat lichid de curatare
-alta modalitate?

2.Ce lichid de curatare sa folosesc?
Aici n-am idee ce ar fi mai recomandat la Epson (ce marca de lichid; intern sau extern).

Multumesc pt. orice idee!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 8:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Inkmade + Inktec e dezastru. Se "branzeste" amestecul, ia dreaq alte cartuse cand faci refill cu Inktec, noi.

2. Curatarea se face cu ultrasunete, lasa pe cei de meserie sa demonteze, si se face cu solutie TCS nu cu DHR.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 30, 2010 7:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.acum 2 saptamani am avut si eu un dx4400 si am rezolvat exact ca mai jos:
http://****youtube****/watch?v=i78Tu3RVO3s
sau pt epsonurile de tip mai vechi:
http://****youtube****/watch?v=uPMr6AE186s&feature=related
tubuletul de plastic il poti lua de la un set de perfuzie intravenoasa(poate fi si folosit setul, dar nu-l folosi la alte...idei... Confused
solutia folosita este TCS
nu folosi resetator la cartusele cu chip autoresetabil...am incercat eu la unul - cel negru - si l-am "parlit"(in prealabil am facut rost de un chip suplimentar de negru).
se mai poate folosi si un ultrasonic cleaner, ca mai jos:
http://****youtube****/watch?v=fa4_wId8aXU
in rest treaba este de rabdare si sa folosesti cu grija solutia de curatare.
spor la treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2010 11:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si daca nici una din metodele lui zarzarel nu te ajuta, trebuie sa cumperi o trusa de scule ca a domnului din filmuletul de mai jos si sigur rezolvi orice problema legata de imprimante, calculatoare sau orice alt echipamenthttp
http://****youtube****/watch?v=eBuUWQLvKKo&feature=related
Laughing Laughing Laughing

Totusi lasand gluma la o parte metoda din primul filmulet ar trebui sa dea rezultate
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 02, 2010 8:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si cea din ultimul (curatare cu ultrasunete simultan cu trecerea cu seringa de solutie prin cap, genial!), doar ca trebuie demontat pt asta pe cand primele sunt cu ramas pe loc, ceea ce e f bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doktoru



Data înscrierii: 27/Oct/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sâm Oct 27, 2012 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Revitalizez" topicul asta cu o problema similara.
E vorba de o Epson BX600FW. O am de aprox. 3-4 ani. Folosita acasa. Multumit!
Initial, cartuse originale, ulterior, am achizitionat cartuse compatibile si altele refilabile (in combinatie cu cerneala pigment de la Inktec). La cele refilabile am renuntat.
Acum citeva zile, subit si dintr-o data a incetat pur si simplu sa mai scoata ceva. Foile ies albe, indiferent de ce dau sa printeze.
Head cleaning de n ori. Pe urma am incercat sa curat capetele (cu seringa si furtunas) cu apa calda, solutie de curatat (MCS/100). Am incercat sa printez cu cartuse incarcate cu solutie de curatat. Am lasat o noapte-ntreaga sub capetele de printare un servetel imbibat cu solutie.
Rosu a inceput sa iasa ceva, ceva. Celelate ... neam!
Mai aveti alte idei? E dusa?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community