Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cerneala CERTO

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
volcinsche



Data înscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 77

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: cerneala CERTO Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, imi puteti spune daca cerneala CERTO este buna? nu prea gasesc INK TEC. Am gasit doar INK MATE, CERTO si universala dar care nu scria de cine-i facuta.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Orice, dar nu CERTO sau INKMATE, te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
volcinsche



Data înscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 77

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
oldboy



Data înscrierii: 07/Ian/2008
Mesaje: 17
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Re: cerneala CERTO Răspunde cu citat (quote)

volcinsche a scris:
Buna ziua, imi puteti spune daca cerneala CERTO este buna? nu prea gasesc INK TEC. Am gasit doar INK MATE, CERTO si universala dar care nu scria de cine-i facuta.
Multumesc


Eu folosesc numai Certo de vreo 10 ani. Nu am avut probleme...cartuse infundate, etc. Am incarcat mii de cartuse pana acum cu cerneala Certo si clientii sunt multumiti. Daca nu erau multumiti schimbam cerneala.

Nu exista "cerneala universala" - exista numai flacoane pe care este tiparita o eticheta cu textul de sus.

Mediatec comercializeaza Inktec nu Certo...deci raspunsul poate este subiectiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Noi 06, 2010 6:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E adevarat ce Mediatec comercializeza Inktec, dar asta e situatia ACUM. Cand a inceput Mediatec a testata tot ce se poate cerneala pentru a decide ce este sau nu bun si cu raport calitate/pret adecvat, si Inktec cu Jettec sunt singurele care au rezistat la toate furcile caudine prin care am trecut cernelurile. Nu vreau s-o lungesc sa spun aici ca cerneala nu e buna daca indeplineste ca singur criteriu ca nu infunda capetele de printare!... Conteaza rezistenta culorii in timp, nuanta, densitate/vascozitate etc.... tensiune superficiala... pigment, dye, etc, nu intru in detalii.

Ideea e ca daca in zona noastra de actiune 50% din clientii care au facut refill cu CERTO sau INKMATE vin la clientii nostrii (firmele de service, intrebati-l pe guru Zele de exemplu!) cu basca-n mana si disperati ce le-a facut cerneala aceea cu bunatate de cartus... atunci nu pot decat sa repet:

Folositi orice fel de cerneala, si no-name, nu neapart Inktec, dar nu CERTO sau INKMATE, trust me! Vorbeam de Jettec - pai avem noi cerneala Jettec in oferta? Despre asta vorbesc!...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oldboy



Data înscrierii: 07/Ian/2008
Mesaje: 17
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 7:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
E adevarat ce Mediatec comercializeza Inktec, dar asta e situatia ACUM. Cand a inceput Mediatec a testata tot ce se poate cerneala pentru a decide ce este sau nu bun si cu raport calitate/pret adecvat, si Inktec cu Jettec sunt singurele care au rezistat la toate furcile caudine prin care am trecut cernelurile. Nu vreau s-o lungesc sa spun aici ca cerneala nu e buna daca indeplineste ca singur criteriu ca nu infunda capetele de printare!... Conteaza rezistenta culorii in timp, nuanta, densitate/vascozitate etc.... tensiune superficiala... pigment, dye, etc, nu intru in detalii.

Ideea e ca daca in zona noastra de actiune 50% din clientii care au facut refill cu CERTO sau INKMATE vin la clientii nostrii (firmele de service, intrebati-l pe guru Zele de exemplu!) cu basca-n mana si disperati ce le-a facut cerneala aceea cu bunatate de cartus... atunci nu pot decat sa repet:

Folositi orice fel de cerneala, si no-name, nu neapart Inktec, dar nu CERTO sau INKMATE, trust me! Vorbeam de Jettec - pai avem noi cerneala Jettec in oferta? Despre asta vorbesc!...



mediatecar a scris:
"Conteaza rezistenta culorii in timp, nuanta, densitate/vascozitate etc.... tensiune superficiala."


..Chiar crezi ca astea ii intreseaza pe cei care vin cu cartusele la incarcat?

mediatecar a scris:
"Ideea e ca daca in zona noastra de actiune 50% din clientii care au facut refill cu CERTO sau INKMATE vin la clientii nostrii (firmele de service, intrebati-l pe guru Zele de exemplu!) cu basca-n mana si disperati ce le-a facut cerneala aceea cu bunatate de cartus... atunci nu pot decat sa repet"


Afirmatia de sus mi se pare cam nu stiu cum: deci dvs. afirmati ca aveti o statistica (50%) privind cei care apeleaza la refill cartuse firme service si ca din acesta statistica rezulta ca 50% au facut refill cu CERTO si inkmate... SI SUNT NEMULTUMITI.

Nu va intreb de unde stiu clientii dvs cu ce cerneala a fost refilat cartusul.
Nu cred ca restul de 50% isi incarca cartusele acasa si numai cu Certo si altele decat inktek.

Cerneala Certo, fabricata in Gemania este foarte buna dar cam scumpa zic eu dupa 10 ani de utilizare. Oricum merge ok pe mii de cartuse incarcate repetat.

Cerneala fabricata de altii este ieftina...[/quote]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, o sa incerc sa te lamuresc fara a da nume de firme, intrucat ce am scris mai sus sunt "pacate"de care intre timp s-au spalat cei in cauza Smile.....

In preambul sa mentionez ca nu ii intereseaza pe cei care vin cu cartusele la incarcat densitate-etc, dar intereseaza pe ... imprimanta , adica e extrem de important ca cerneala folosita la refill sa fie cat mai apropiata, daca nu copie a cernelii originale.

Doi:

Nu, frate, clientii habar n-aveau ca li se vindea Inkmate desi firma aceea in cauza incarca cu... INKTEC acolo in spate la ei!

Hai sa vezi cum e treaba, dar daca vrei detalii suplimentare trecem la pe privat, ok? Asadar:

Firma care facea pe vremuri peste 60% din refilurile din zona facea refill DOAR SI EXCLUSIV (si mai face si acum) CU CERNEALA INKTEC, dar la vanzare pe raft avea sticlute cu Inkmate si Certo. Unii clienti au prins curaj si au inceput sa cumpere de la acea firma kit de refill sa-si faca singuri reumplerea. Kiturile, ai ghicit!, tot INKTEC!

Acuma vine partea frumoasa! Pana a tinut cerneala de start din kit-urilr Inktec, toate bune si frumoase. Dupa ce aceea s-a terminat, clientii au cumparat la 100ml de pe raft Inkmate. Ghici unde ajungeau dupa primul refill?

Nu, nu mai mergeau inapoi la firma de care vorbesc, ci la alta firma, care de-acu lua cartusul, il desfacea, spala buretele, ultrasunete si abur la duze, etcetc, dupa care facea refill cu Inktec si punea pe client sa jure solemn ca nu va folosi alta cerneala la refill. Cei de la prima cat si cei de la a doua firma mentionata de mine (ambii clientii Mediatec) se stiu ei, si daca vor citi aceasta postare au libertatea sa intervina. Eu n-am sa le dau numele, macar pentru faptul ca intre timp s-a lamurit si prima firma ce e cu Inkmate-Certo samd.

Trei: Da, e adevarat ca sunt reprezentant Inktec. Dar am ajuns asta de pe urma unor selectii in care calitatea sa ocupe prima pozitie, eu asta vroiam sa spun, si ca sa ne lamurim si cu asta, sa incercam sa depasim subievctivismul opiniilor de care as putea fi acuzat, hai sa facem altfel:

Intra pe http://****googlefight.com si "fa un meci" intre Inktec, Inkmate si Certo Ink. Subliniez Certo Ink si nu Certo simplu, pentru ca prolifica, minunata si de succes a ta firma Certo din Germania e pe Google o firma ... de gemuri si marmelade!!!

Macar la "Inkmate" apare ceva cu cerneala, dar la "Certo" toate rezultatele de pe prima pagina sunt doar cu gemuri si dulceturi, te rog, te rog... hai sa pastram proportiile, ok? Smile

Daca mai vrei alte lamuriri despre CERTO sau Inkmate, pe privat, sau pe skype/mess, ca deja sunt pe punctul de a da nume si nu e cazul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
volcinsche



Data înscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 77

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In piatra neamt nu se gaseste cerneala Inktec, az am mai vazut langa niste cartuse sky si cerneala facuta tot de sky, ce parere aveti despre asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 3:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
Nu pot sa spun ca e buna cerneala sky,dar mai folosesc si eu,la refill-uri,cerneala sky,si merge ce sa zic,nu am avut probleme.oricum e mai proasta decat certo,ink-mate.Numai cand ma gandesc la cartusele inkjet sky,imi vine rau,ca nu merg de noi,la refill max.2ori,sau deloc,altele nu se pot refilla,altele se usuca f.repede,etc.Eu cel putin nu vreau sa mai aud de cartuse sky,dar recunosc ca mai folosesc si cerneala sky.Dar sa fiu sincer nu recomand pentru clienti daca vor sa listeze ceva cu calitate,si sa poata reincarac lejer cartusele acasa.Eu acasa foloses cerneala inktec,la care chiar se vede diferenta.Asta dupa ce am cheltuit sute de lei pe cartuse,pe care le stricam cu alta cerneala,in care m-i se uscau infundau imediat,si lista niste culori........ Evil or Very Mad de numai poze nu erau...Asta e piata .daca cerneala nu buna,clientul tb..sa cumpere alte cartuse,fiind un avantaj mai mare pt.producator.
Stima,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 4:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartusele sky nu au probleme din cauza cernelii proaste (sau nu au avut, as putea spune mai degraba...), ci din alte motive. Erau probleme de remanufacturare sau de chip la epson-canonuri, dar in ultima vreme nu stiu sa mai fi avut multe retururi pe sky... Asta insemnand in ultimii un an - un an si jumatate. E adevarat insa ca apelam la cartuse sky doar pentru gama la care nu aveam cartuse de la Inktec, asadar nu am elemente suficiente pentru a evalua cartusele din gama celor pe care le produce Inktec, evident ca din acelea nu luam si nu iau de la sky.

Cerneala Sky in sine eu zic ca e ok. Bine... nu e Inktec! Dar nu e o cerneala la calitatea Inkmate sau altele de clasa inferioara! Evident ca recomand Inktec pentru refill, in fond la un refill intra cerneala valoric atat de putina incat raportat la pretul cerut clientului, ponderea e cam tot aia, indiferent de marca cernelii, ca e mai scumpa sau mai ieftina, tot dracu ala e...

Dar din principiu trebuie sa remarc aici ca cerneala Sky nu e nici pe departe o cerneala proasta, chiar daca e dificil (ca dealtfel oricarui alt producator de cerneala din lume) sa se ridice la nivelul de excelenta al cernelurilor Inktec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

putem polemiza pagini intregi pe acest subiect (si tot vom fi acuzati de subiectivism), dar ca sa concluzionam:
1: pareri Inktec vs. Inkmate (nu sunt site-uri Mediatec, deci subiectivismul iese din discutie):
http://copy-club.ru/nastolnaia-struinaia-tehnika-printery-mfu/924-inktec-vs-inkmate.html (se poate face o idee cu Google Translate)
http://****nifty-stuff****/forum/viewtopic.php?pid=30079
http://forum.softpedia****/index.php?showtopic=269619
http://****roportal.ro/discutii/ftopic6596.html
si sa mai subliniez ca am vazut cerneala Inkmate plina de "crocodili" (sau daca preferati, impuritati), deci eu nu voi folosi aceasta cerneala nici daca o primesc gratis Smile
2: despre Certo nu pot sa spun decat ca cunosc o firma de refill (nu dau nume) care vinde Certo la clienti, dar in spate face refilul cu Inktec (dar recunosc ca nu am facut personal teste la cerneala Certo)
3: merita diferenta de pret (fata de cerneala INKTEC + transport) ca sa achizitionati cerneala SKY? (personal, acum aprox. 4 ani am avut o experienta neplacuta cu cerneala Sky, sper ca intre timp sa-si fi rezolvat problemele, dar eu tot am ramas cu un gust amar...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Oct 29, 2012 9:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va pot spune eu despre cerneala certo de la producton pe care o folosesc de aproape 6-7 ani ca nu este foarte stralucita. Pozele trase cu aceasta cerneala nu rezista in timp, dupa 1-2 ani se duc culorile, si hartia folosita a fost de toate natiile, si hp si lexmark si fuji, toate calitatile, etc.

Caut sa-mi schimb cerneala, am incercat la mediatec dar nu am reusit niciodata sa dau de ei la telefon, m-am lasat pagubas. O sa vad in alta parte.

Despre infundat, parerea mea este ca toate tipurile de cerneala se usuca (se usuca ea si cerneala originala hp in cartusele noi daca nu sunt folosite)... deci criteriul aceste nu trebuie luat in seama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community