Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon ip 4200 nu printeaza color

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
freeman



Data înscrierii: 01/Oct/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2012 2:23 pm    Titlul subiectului: Canon ip 4200 nu printeaza color Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta Canon ip 4200.Am imprimat ieri seara 2cd-uri, primul l-a imprimat corect,al doilea pe jumatate cu dungi si in rest a ramas alb(neimprimat).Din ce mai cunosteam si eu am presupus ca ar fi capul de printare.Imprimanta nu a mai functionat de aprox.10-14 zile.Cartusele sunt aproape pline.Asadar am lasat capul de printare in Unisol pana a doua zi(el pe sevetel lasa urme corespunzatoare).Ulterior l-am montat ,dar printeaza decat alb negru.Iar clean ,deep clean..nici o diferenta.Ulterior un amic care a avut si el aceeasi imprimanta mi-a sugerat ca ar putea fi uscate (acum nu stiu sa ma exprim...capetele rotunde inclusiv materialul care face trecerea prin cap a tonerului de la cartus si duze).Am pus solutie pe ele, le-am suflat,tot degeaba.Tot alb negru.Un ajutor din partea dvs.ar fi nemaipomenit intrucat mai departe nu prea stiu ce sa-i fac.Am vazut niste suruburi la capul de printare...nu stiu daca accesul mai incolo ofera vreo solutie sau nu.O fi partea electronica?Dar vad ca comenzile le ia fara vreo eroare.Am mai avut un cartus albastru nou nout ,l-am inlocuit pe cel existent(imprimanta il vede plin)dar situatia a ramas neschimbata.
Multumesc mult si sper sa o rezolv cumva cu ajutorul dvs....intrucat....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2012 8:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte draga domnule.pai, in primul rand:
1. in ceea ce priveste nivelu raporta de "aparat" al cernelii din fiecare cartus cum stai?
2.inainte de as purcede la imprimarea cd-ului nu trebuia(cf.spuselor dvs. cum ca nu a mai fost folosita 2-3 saptamani) sa scoateti o pagina de test pt.a va asigura ca imprimarea va fi corespunzatoare?
3.din cate stiu si mi-au trecut prin mana, cartusele astea PGI5-bk si cli8bk si corespondentele lor color sunt foarte pretentioase la utilizare...in sensul ca virgula cartusele pe care le aveti in "aparat"sunt sensibile la temperatura mediului ambiant cat si la numarul pagimilor listate(amanunt pe care dvs.nu l-ati descris in expunerea "necazului" dvs)...se recomanda listarea a nu mai mult de 10 pagini cu densitate de culoare maxima(cum cere imprimarea unui cd sau dvd);
4.inainte de a purcede mai departe, trebuie sa vizionati(macar din curiozitate) linkul urmator:
http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20iP%204200.html#models
asta pt.a face niste socoteli dpdv al pretului consumabilelor de calitate cat si al "pretului" care v-ar costa schimbarea capului de printare... Laughing
5.sa nu mai spun de resetter-ul care va este necesar dupa fiecare refill...
6.canoanele astea sunt pretentioase dar, cu oleaca de rabdare si un pic de imaginatie...o s-o faceti sa "danseze" dupa cum vreti dvs, nu dupa cum vrea ea....principala grija este sa nu deteriorati capul de printare;
7.pe acest forum, daca aveti "putintica rabdare" o sa gasiti modalitatea de a rezolva problema dvs....trebuie doar putintica rabdare sa cautati...daca nu aveti rabdare, tastati "unclogg canon printhead" si poate gasiti ceva care va va ajuta...;
8.daca nu aveti abilitatile necesare sa rezolvati ptoblema dvs...mai bine apelati la un centru de service care, cu un pret rezonabil, va va rezolva problema dvs...
9. in fond si pana la urma, mai trebuie sa traim si noi, nu...?
respectele mele si spor la treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freeman



Data înscrierii: 01/Oct/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2012 9:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi,dar niste precizari s-ar impune:
Nu o folosesc pentru prima data,cartusele au fost refilate in mai multe randuri cu acelasi tip de cerneala(in plus am precizat ca aveam la dispozitie unul albastru original si acelasi rezultat),ele nu necesita reset,si acum daca am stricat un cd nu ar fi un impediment.Oricum la printare le folosesc in modul High.
In schimb sunt contrariat de faptul ca cele color si presupun cel mic negru dintr-o data nu mai functioneaza deloc.Doar alb negru..nici un semn pe color.In alta ordine de idei sunt de acord ca toata lumea trebuie sa traiasca(desigur).Puteti sa ma ajutati in acest sens?..contra cost fara indoiala.
Doar ca nu sunt sigur daca problema este din posibila infundare a capului,sau alte motive,circuite.....imprimanta in sine sau capul de printare?
Cu respect,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2012 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.ma refeream la centrele de service din localitatea dvs(sau cel mai apropiat) cand ziceam faza cu "traitul"... Laughing
1.cumparati un set de perfuzie sau faceti rost de unul folosit; aveti nevoie de la setul ala de perfuzie doar de capilarul ala transparent, o bucata de vreo 20-25 cm
2.scoateti cartusele din aparat si vedeti daca se potriveste tubul ala de la perfuzie pe duza cartusului(aia ascutita);daca e prea mare tubul de la perfuzie, luati o seringa de 5 ml si largiti putin pe interior(cu o surubelnita mai subtire) locasul seringii unde se monteaza acul pt.injectie
3.vedeti daca se potriveste "lucrarea" cu seringa un pic largita pe duza locasului cartusului; ATENTIE SA NU RUPETI DUZA DIN APARAT FORTAND SERINGA SA INTRE CA E JALE MARE;
4.luati o sticluta de 100 ml de solutie externa de desfundare a duzelor cartuselor(DHR) si trageti in seringa vreo 3-4 ml, dupa care puneti cu grija seringa (sau tubul de la perfuzie) pe tija(duza) din locasul cartusului astfel incat sa stea bine fixata;
5.impingeti incet solutia DHR din seringa in duza capului de printare pana se goleste seringa de solutia DHR; la fel procedati pentru fiecare culoare in parte, bineinteles spaland de fiecare data seringa cu apa, ca sa nu amestecati culorile din greseala.
6.montati cartusele la loc in aparat si dati un ciclu de curatare a capului de printare sau aliniati cartusele din softul aparatului si listati o pagina de test sau o foaie excel in care alegeti colurile rosu, galben, albastru, verde roz si negru(cate o celula) si listati la imprimanta culorile de pe foaia excel.
7.daca nici asa nu merge, trebuie sa dati o fuga cu aparatul la un centru de service
spor la treaba
si inca ceva...pe acest forum ne ajutam intre noi fara sa cerem foloase materiale pentru amanunte tehnice...numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu83



Data înscrierii: 02/Oct/2012
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Oct 12, 2012 11:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel "da din casa" dupa cum se vede Smile
1.Metoda prezentata de tine este buna, dar in nicun caz asa ceva nu se invata un utilizator casnic din 2 motive.
Asta e ceea ce facem noi refillatorii in urma experientei pe care am acumulat-o cu greu pe parcursul unor ani de refillare si in nicun caz nu se spune la utilizatorii finali.. asta doar daca mai vrem sa mai avem clienti si al doilea motiv pentru care nu ar trebui sa faca asa ceva este ca procedeul pe care l-ai descris este unul tehnic care nu iti reuseste decat daca ai sculele adecvate si o oarecare experienta la indemana daca vrei sa iti dea rezultate bune.
2.Problema care o descrii este una simpla din punctul de vedere al unui refillator.Cartusele ti-au fost reincarcate prost , in sensul ca a ramas mici goluri de aer in buretele cartusului .. s-a format o perna de aer prin care nu mai trage cerneala sau pur si simplu a fost cerneala proasta.
O simpla vizita la un centru de refill COMPETENT iti poate spune daca mai se poate folosii capul de printare.In cazul in care capul de printare nu se mai poate desfunda trebuie cumparat altul sau alta imprimanta deoarece in cele mai multe cazuri capul de printare ca mai toate piesele de imprimanta sunt mai scumpe decat imprimanta in sine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fiat127



Data înscrierii: 05/Noi/2012
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 05, 2012 4:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Printr-o conjunctura imprimanta in discutie a ajuns in posesia mea.
Sunt fost posesor de Canon IP4200 imprimanta care dupa 7 ani de utilizare moderata zic eu (cam 100 pagini A4, 1-2 CD uri si 40-50 fotografii 10x15 / an) la o curatare "deep" a capului am obtinut un cap ars si imprimanta cu eroarea 6500 - other hardware error.

Asa ca am hotarat sa iau imprimanta descrisa mai sus tocmai datorita experientei placute avuta cu acest tip de imprimanta.

Avand in vedere discutia de mai sus mentionez ca nu efectuez refiluri\service imprimante, folosesc imprimanta doar in scop personal in principal pentru poze asa ca orice sfaturi primesc aici nu vor fi materializate si nu intentionez sa intru in branza sau sa fur clientii nimanui asta ca sa fie clar s anu se supere nimeni pe aici ca cer sfaturi ca sa obtin foloase materiale.

La imprimanta mea (prima IP4200) am facut in jur de 25 de refiluri la 3 randuri de cartuse in 7 ani. Am desfundat capul de printare de 2 ori utilizand apa calda si alcool izopropilic pana s-a ars capul de printare si imprimanta da acea eroare 6500. Problema care se pare ca e de la surs aimprimantei si nu de la placa de baza cum apare in manualul de service.

Am luat aceasta noua IP4200 in ideea ca poate voi reusii sa desfund capul.
Se pare insa ca nu este capul infundata, dupa curatare si un clean cerneala apare la duza. La tmaponare pe servetel apar toate culorile, din cartuse s-a consumat cam jumatate insa pe hartie nu apare nici macar o pata de culoare cu exceptia negru cel din cartusul mare cu pigment.

Sincer consider ca am incercat cam tot ce se putea cu acest cap sincer nu cred ca mai poate fi reparat.
Sunt dispus sa cumpar alt cap original nou insa intrebarea este daca este numai probleme de cap de printare avand in vedere ca imprimanta merge aparent si nu da nici o eroare.

Eventual daca are cineva acelasi tip de imprimanta si este dispus sa ma ajute sa fac o proba sa vad ca e problema numai de cap de printare.

Sincer imi e frica sa nu dau 100EUR pe cap si sa mai fie si alta problema.
Daca ma poate jutat cineva cu un test sau macar un sfat.

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community