Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Refill C4092A (Hp LJ 1100)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Mar 12, 2012 10:25 pm    Titlul subiectului: Refill C4092A (Hp LJ 1100) Răspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Am o imprimanta HP Laserjet 1100 pe care am cumparat-o second acum vreo 5 ani si de atunci i-am incarcat o singura data cartusul la un centru de refill. Acum vreo doua saptamani a inceput sa dea semne ca se termina tonerul. Am scos cartusul, l-am zgaltait putin si si-a revenit, dar am zis ca ar fi bine sa-l reincarc. Si pentru ca-mi place sa invat lucruri noi am comandat doua bidonase de toner de aici: http://****mediatec.ro/consumabile-pentru-imprimanta/refiluri-toner/toner-refill-hp-140g-negru-pt-92274a-92291a-92298a-92298x-c3900a-c3903a-c3906a-c3909a-c4092a-c4096a-c4127a-c4127x-c4129x-c4182x-c7115a-c7115x-c8061a-c8061x-cartridge-703-cartridge-t-ep-22-ep-25-ep-27--15071.html , am studiat problema online si m-am oprit la acest clipulet: http://****youtube****/watch?v=VMnLJMfbON4&feature=related

Am urmat instructiunile cu 4 exceptii:
- pinioanele nu le-am impins in cartus, ci le-am impins afara prin gaurile date de cel de la centrul de refill
- rola magnetica am curatat-o cu alcool izopropilic
- nu am montat banda spumata dublu-adeziva sub dr blade
- am introdus 140gr de toner

Imprimanta scotea asa inainte de refill:



Dupa refill (10 coli, toate la fel):


Am zis ca nu e ok, am desfacut iar cartusul si am curatat dr blade, rola magnetica si drum-ul. Se adunase toner pe dr blade...

Primele 2 coli:



Dupa inca 3-4 coli:



Acum, cateva coli mai tarziu, scoate asa:



Experienta mea bogata in domeniu (primul refill toner, va dati seama...) spune ca ar fi uzat dr blade, dar as avea nevoie de o parere ceva mai avizata. Smile

Multumesc!

P.S. Imprimanta e folosita rar si doar pentru text. Nu am nevoie de rezolutie inalta, dar nici de dunga aceea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Mar 17, 2012 8:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un mic update:

Marti 13.03 am plasat o comanda la Mediatec pentru rola magnetica, dr blade, cilindru foto, pcr si wiper blade.
Vineri au sosit piesele, dar sunt pentru alt toner, nu pentru c4092a... au gresit comanda.
Am zis ca pana se rezolva situatia am sa incerc sa montez bada aceea spumata dublu adeziva sub dr blade. Am desfacut cartusul, l-am golit de toner (jumatate pe haine si covor, dar nu asta e important Smile ), l-am aspirat, am curatat contactele, samd. Uite rezultatul:





Pe partea stanga a colii imprima mai sters.
Acum nu stiu daca dr blade preseaza prea tare pe rola magnetica sau daca cilindrul foto si-a pierdut din calitati (a fost expus la lumina in mod repetat), dar e un pas inainte.

Pareri, sugestii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Mar 17, 2012 9:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, a revenit problema:



Help! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mar 18, 2012 11:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare dl.Tudor.se pare ca problema este ori de la pcr ori de la dr.blade.adica ori e uzat pcr-ul sau dr.blade si-a pierdut din calitati.cat despre banda aia care se monteaza pe dr.blade, eu am pus niste burete d'ala care exista in cutiile care vin odata cu placa de baza(burete subtire, de forma partata si inchis la culoare) pe care l-am fixat cu silicon d'ala de baie(strat foarte subtire, intins cu un betisor de urechi).de obicei, cilindrul se schimba la a 3-a refilare si atunci se schimba si celelalte componente(lamele si pcr).sau ai amestecat doua tonere(la praf ma refer) de provenienta diferita;sau, urmareste postarea asta: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=347
si, la a treia imagine o sa vezi niste sageti albe subtiri cu varful in jos...bucatica aia de plastic de pe rezervorul de toner...daca are deformatii de acel gen, trebuie sa schimbi cartusul(poate gasesti vreunul original, gol si nerefilat) sau sa schimbi plasticul ala cu altul bun de la alt cartus;acum, sa speram ca poate fi ceva din ceea ce am incercat sa zic mai sus...din imaginile postate de dvs, la un moment dat listarea era ok, deci toata treaba e din componentele cartusului.numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mar 18, 2012 3:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, dl zarzarel!

Am curatat foarte bine cartusul inainte sa bag toner in el, asa ca nu se pune problema de amestec intre doua tonere.
Foita aceea de plastic nu e deformata si isi face bine treaba. Practic ea sta lipita de rola magnetica pentru a nu permite tonerului din compartiment sa iasa afara. Am intors cartusul cu rola magnetica in jos si am rotit de ea de vre-o zece ori. Nu a scapat nici un fir de toner. Am observat, in schimb, ca stratul de toner depus pe rola magnetica nu e uniform, fiind mai gros in zona in care apare dunga pe foaie. Sunt aproape sigur ca lamela dr blade e vinovata pentru ca nu da un strat uniform pe toata lungimea rolei.

Dupa ce primesc piesele corecte voi schimba doar dr blade si voi reveni cu rezultatul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mar 23, 2012 7:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am primit piesele acum doua zile (mai putin rola magnetica, e o problema cu compatibilitatea) si le-am schimbat pe toate.

Inainte:


Dupa schimbarea dr blade, wiper blade, pcr, cilindru foto:


Problema e rezolvata. Multumesc pentru ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
robert cristian



Data înscrierii: 06/Noi/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Noi 06, 2012 3:12 pm    Titlul subiectului: slutare Răspunde cu citat (quote)

pentru a nu deschide un alt topic pentru o problema similara postez si eu aici problema mea.
am un cartus hp 92298x , nu este nou. a fost folosit la greu.
problema mea este relativ identica.
prima data cand am avut aceasta problema cu cartusul am sters pcr-ul cu silicon de bord de masina si pentru urmatoarele aproximativ 1000 de pagini printate nu am mai avut probleme. dupa asta a inceput sa faca iar probleme si nu am mai reusit sal repar drept urmare am schimbat pcr-ul cu unul nou luat de la mediatec.
dar degeaba problema persista in continuare.
am observat ca se aduna toner pe pcr dar nu imi dau seama de ce
astept critici si sugesti ( eu unul am ramas fara amandoua)
o zi buna in continuare tuturor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Noi 08, 2012 1:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte.pai, dupa parerea mea, urmele de gri pe coala de hartie este sigur de la pcr, mai concret : de la curatarea incorecta si incompleta a acesteia....pcr-ul se "incarca" rezidual sau din cauza uzurii materialului component cu toner din rezervor iar aceste mici reziduuri se depun pe opc drum odata cu imaginea; daca se curata bine pcr-ul si dr.blade, rezultatele vor fi bune sau f.bune, in functie si de calitatea tonerului folosit cat si de starea de uzura de la suprafata OPC-ului; de asemenea, uzura lagarelor componentelor aflate in miscare din cartus atunci cand se formeaza si se depune imaginea pe hartie poate fi o cauza...un cartus nu are cum sa "tina" cat o carte de identitate pe care o schimbi doar la expirarea termenului de valabilitate Laughing la 3-4 refilari, se schimba componentele cele mai solicitate(aici depinde si de tipul cartusului, marca, starea componentelor interne ale aparatului care utilizeaza cartusul, mediul de lucru, etc); daca rezultatele nu sunt multumitoare, nici un forum sau nici o "explicatie video" nu pot face ceea ce face un tehnician in domeniu si este de preferat sa apelati la serviciile acestuia decat sa aduceti daune aparatului dvs.
-cat despre siliconul de bord de masina folosit pt. ungerea pcr-ului...e clar
-la cartusul hp 92298x se schimba "fara drept de apel" la refilare OPC drum, dr.blade si pcr-ul...datorita numarului mare de pagini care se pot lista cu el8.8k); in plus, foloseste toner katun sau scc
toate cele bune in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community