Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

reincarcare cartuse HP LJ-2605dtn

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului: reincarcare cartuse HP LJ-2605dtn Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta HP LJ-2605dtn la care am reincarcat cartusele la un centru specializat.
Problema e ca acum a inceput sa manjeasca foile cu magenta si yelow si am observat ca si in interiorul imprimantei curge toner.
Cum se poate rezolva?

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 4:45 pm    Titlul subiectului: Re: reincarcare cartuse HP LJ-2605dtn Răspunde cu citat (quote)

grusu a scris:
Am o imprimanta HP LJ-2605dtn la care am reincarcat cartusele la un centru specializat.
Problema e ca acum a inceput sa manjeasca foile cu magenta si yelow si am observat ca si in interiorul imprimantei curge toner.
Cum se poate rezolva?

Multumesc!


Din pacate centrul NU e chiar asa de specializat... Crying or Very sad

Orice refilator de marca poate sa-ti confirme ca la acest tip de cartuse trebuie indeplinite cateva conditii cumulative, si anume:

1. cartusul NU SE REFILLEAZA PRIN DEMONTARE, ca si cele obisnuite, ci PRIN GAURIRE (de preferinta cu dispozitive de topit), gaura atat la toner cat si la toner rezidual.
Uite scula in poza:


2. poate ca au refilat prin gaurire, dar nu au golit tonerul rezidual, in acest caz e groasa, pentru ca rezidualul, nevand unde sa "cada", iese din cartus.

3. ...si chiar daca au facut corect toti pasii, daca tonerul compatibil folosit este de proasta calitate, si pt ca din pacate la aceste cartuse sunt compartimentele pt toner rezidual extrem de mici, si pentru ca tonerele ieftine lasa foarte mult rezidual, acel compartiment se umple dupa cateva pagini si da pe dinafara.

Deci, solutia:

Set nou de cartuse, si de data asta vorbesti cu cei din centrul "specializat", convingandu-te in prealabil ca respecta toti acesti pasi.

Daca nu gasesti pe cineva care sa faca asta, vorbim cu guru ele, mai bine te costa in plus un amarat de curier pana la el, ti le refilleaza si ti le trimite inapoi, te costa vreo suta de lei refillul si tot iesi mai bine.

Ne tii la curent te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsul promt!
E vre-o sansa sa reutilizez cartusele daca golesc tonerul rezidual si pe cel pus de cei din centrul respectiv si sa incarc cu toner de calitate?
Cartusele nu au fost gaurite (am gasit si eu pe net un tutorial despre incarcarea cartuselor de tipul respectiv).
De unde pot cumpara "scula" respectiva si toner? Dar chip? Ca am inteles ca trebuie schimbat. S-a gasit vre-o solutie de resetare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Odata desfacut, va cam curge mereu cartusul acela, e tocmai ideea pt care acest cartus NU SE DESFACE, asa ca uita pe ala si ia altul.

Tonerul nu e ok sa il reutilizezi, pentru ca nu stii ce marca de compatibil au folosit, si ar fi culmea sa faci un refill corect si sa strici totul, ca pui un toner de porc. Lasa, nu saracesti din asta, fa treaba ca lumea.

Daca nu au fost gaurite cartusele, e limpede...

Trebuie chip, dar cu tot cu chip si cu toner si cu manopera, in Arad refill e pe la 100 lei noi, de ce te complici? Oricum, daca te decizi sa faci tu treaba, iei legatura cu mine si Mediatec te rezolva si cu scula de gaurit, si cu toner, si cu chip si - in fine - si cu instructiuni detaliate. Laughing

Mai vorbim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community