Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Epson Sx 435w Recomandari Cartridges&Ink&tricks

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mariancostin



Data înscrierii: 29/Noi/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Dec 05, 2012 3:27 pm    Titlul subiectului: Epson Sx 435w Recomandari Cartridges&Ink&tricks Răspunde cu citat (quote)

De ceva timp sunt posesoru unui Epson Sx 435w http://****epson.ro/ro/ro/viewcon/corporatesite/products/mainunits/overview/11100 . Care sunt recomandarile voastre legate de cartuse compatibile,reincarcabile cu cip reset,CISS,ce fel de cerneala sa folosesc,etc.Eu apreciez ca volumul de tiparire va fi intre 50 si 100 pagini lunar(pentru poze voi apela la un centru foto).A, uitam...ce sfaturi in exploatare imi puteti da ca sa o intretin cum trebui.
Va multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergiu2012



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Dec 05, 2012 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parerea mea este sa-ti achizitionezi cartuse refilabile.EU am asa ceva si sunt foarte multumit.Un sistem CISS este prea scump avand in vedere numarul de pagini printate lunar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariancostin



Data înscrierii: 29/Noi/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Dec 06, 2012 10:02 am    Titlul subiectului: Bun,cartuse refilabile.... Răspunde cu citat (quote)

Dar ce cartuse refilabile sa folosesc?Am vazut pe net mai multe tipuri.Cu cip de nu stiu de care,unele se reseteaza prin atingerea unor pini cu ceva metalic,altele au un mic butonel pe fiecara cartus.Apoi vine "ultima problema"....ce fel de cerneala sa folosesc pentru a umple acele cartuse?Din ce am citit eu Epson Sx 435w ar avea un cap de scriere de 3 picolitri si ca ar fi facut pentru utilizare impreuna cu cerneala pigment.Acum cerneala originala"Dura Brite Ultra" vrac sigur nu gasesc dar care este cea mai buna cerneala pigment compatibila?
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergiu2012



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 18

MesajTrimis: Joi Dec 06, 2012 3:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am cumparat cartusele de la CISS market,si se reseteaza automat cand le scoti sa le introduci cerneala.Cartusele erau pline cand le-am cumparat si aveau in ele cerneala tip DYE.Cerneala lor este un pic cam scumpa dar poti sa gasesti si la concurenta lor la preturi mult mai mici.Cel mai bine e sa suni la ei sa vezi daca au cartuse pentru imprimanta ta.Numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariancostin



Data înscrierii: 29/Noi/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sâm Dec 08, 2012 3:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iti Multumesc Sergiu .Trebui sa caut si eu setul de cartuse refilabile T1281-T1284(T1291-T1294).Problema este daca cerneala respectiva este Inktec (am auzit eu ca ar fi cea mai buna cerneala de refill dupa cea originala),si daca pentru Epsonul Sx435w sa folosesc cerneal pigment sau dye?
Oricum acum fie vorba intre noi.....cerneala originala"Epson Dura Ultra Brite" este intr-un mare fel.Am tiparit ceva pe o coala de hartie A4 normala si poi a 2 zi am stropit pagina cu apa.Rezultatul:nu sa intins,nu sa decolorat....
Cartusele cu care vin imprimanta iti ajung pentru initializare,2Head clean si poate 15-20 pagini fara elemente grafice.cel de negru este jumate pe cand toate celelante sunt pe la 80%.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariancostin



Data înscrierii: 29/Noi/2012
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2012 2:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cei de la mediatec,cineva este pe aici? Pot sa folosesc cerneala dvs.pentru refill?Este Inktec.....se va comporta OK daca o bag peste cea Epson originala?Sau trebui sa spal capul de printare inainte de a folosi pe cea INKTEC?

PS:firma"Alpachem" din Corea fabrica cerneala Inktec?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergiu2012



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 18

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2012 6:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca gasesti cartuse ia cerneala tip DYE indiferent de unde.Catusele reincarcabile se livreaza de obicei cu cerneala de acest tip.Daca sunt goale eu recomand sa iei DYE.Fara suparare dar eu am cumparat de la mediatec cerneala cu pigment si am fost nevoit sa o scot din cartuse ca printurile pe hartie foto erau oribile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergiu2012



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2012 8:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu gasesti cartuse la ciss market poti sa vezi si aici:http://****smart-refill.ro/cartuse-reincarcabile.html.Asa arata cartusele meleT0711-T0714.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community