Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CB540/1/2/3A - rog sfat refilare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 8:30 am    Titlul subiectului: CB540/1/2/3A - rog sfat refilare Răspunde cu citat (quote)

atasez 2 poze dupa a doua reincarcare a cortuselor originale:




Cartus negru: - cilindru nou! cilindrul de burete din interior tank toner este ciupit atat dreapta cat si stanga cam un sfert de fiecare parte! dungile insa se vad pe mijlocul paginii!!!
lamela rola magnetica la 1 mm (asa a fost si la prima reincarcare si a listat fara probleme=dungi)
cand l-am desfacut acum,dupa prima reincarcare, tankul de toner era gol doar la mijloc, pe ambele margini era plin pana sus, presat de rola magnetica


Cartus albastru: - cilindru nou! cilindru burete intact! si la prima reumplere listarea era aceeasi, cu acele dungi mai intense pe verticala!
la prima reumplere lamela rola magnetica a fost reglata la 1,2 mm!
acumn , la a doua am reglat-o la fel ca la celelalte: 1 mm

mentionez ca la incarcare lovesc usor tankul repetat pt a intra cat mai mult toner. asta ar fi o greseala care duce la acea presare a tonerului sub rola magnetica sau e de vina calitatea tonerului?

intrebarile mele ar fi:
1. care sa fie cauza in cazul cartusului albastru dat fiind faptul ca desi am schimbat cilindrul listarea a ramas aceeasi?
2. cam la cate incarcari rezista rola magnetica si rola de burete?
3. se gasesc role tank de burete pentru inlocuire?
3. lamela rola magnetica necesita inlocuire?

Multumesc tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gallov_n



Data înscrierii: 30/Noi/2010
Mesaje: 14
Locație: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 12:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu tu cum le incarci, iti zic cum le incarc eu si este OK.
1. Se goleste, se curata bine bine cartusul de tonerul ce a mai ramas prin el cu un aspirator.
2. Se curata bine rola magnetica inclusiv lamela de dozare cu solutie de curatat cu o carpa moale, apoi cu o carpa/servetel uscat.
3. Pui toner cam 90% ca incape. Nu-l umpli pana la refuz pentru ca trebuie lasat putin gol mecanismelor care "misca/agita" tonerul.
4.Montezi la loc si am cam raspuns la intrebarile tale.

Sper sa te ajute la ceva ce ti-am scris.

Daca are cineva ceva obiectii sa-mi transmita. Nimeni nu-i perfect Wink

P.S. Sa folosesti pe cat posibil toner de calitate. (eu folosesc Katun si Static)
Wink
_________________
Respect fata de client !
****gni.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 1:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aceleasi etape le urmez si eu...doar ca folosesc compresor in loc de aspirator
la prima reincarcare nu am avut probleme cu nicio culoare inafara de albastru. am folosit sky la toate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gallov_n



Data înscrierii: 30/Noi/2010
Mesaje: 14
Locație: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 1:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebare: Se vad acele dungi de lipsa de toner pe rola magnetica ? Trebuie sa fie toata suprafata acoperita omogen cu toner, altfel sau rola magnetica (daca nu ma insel e din cauciuc) sau lamela de dozaj e uzata si poti sa le arunci la tomberon.
Nu cunosc tonerul de la sky, in schimb am folosit alt tip de toner, nu zic firma ca nu vreau sa fac antireclama (incepe cu litera O), si din pacate a uzat fizic rola si lamela incat nu mai erau bune de nimic. De cand folosesc katun n-am probleme iar tonerul de static e si mai bun.
_________________
Respect fata de client !
****gni.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 3:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum se numeste rola de burete din rezervor si de unde o pot achizitiona?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gallov_n



Data înscrierii: 30/Noi/2010
Mesaje: 14
Locație: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2012 4:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intra pe suntec.ro sau mival.ro si intreaba de la ei.
O zi placuta
_________________
Respect fata de client !
****gni.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
silviu83



Data înscrierii: 02/Oct/2012
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sâm Oct 13, 2012 12:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

iti dau un sfat cu toata caldura
cei de la mival nu sunt cei mai buni profesionisti in domeniu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gallov_n



Data înscrierii: 30/Noi/2010
Mesaje: 14
Locație: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: Dum Oct 14, 2012 9:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

-Ai toner depus pe rola PCR ?
daca da, atunci curata bine lamela de stergere al cilindrului. Daca-i uzat schimb-o.
_________________
Respect fata de client !
****gni.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Oct 20, 2012 4:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://****youtube****/watch?v=-6WtVf1CG5A
faceti exact ca in videoclip si nu o sa fie probleme.de preferat toner katun sau SCC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2012 8:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lamela cilindrului e la a treia utilizare deci nu prea pot zice ca e uzata
PCR e curat...rola magnetica e uniform invelita in toner...
am cumparat un compatibil negru care dupa 150 pagini listate foarte bine a inceput din nou sa lase urme pe laterale...urme repetate,la fiecare rotire de cilindru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2012 9:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fiind refilator amator, doar pentru propriul consum, as dori sa intreb de ce aceste cartuse nu se gauresc pentru reumplere? (chiar am vazut pe youtube mai demult un chinez care reincarca prin gaurire aceste cartuse)...

as dori daca ma poate ajuta cineva , contracost binenteles, cu un saculet de stearat de zinc si eventual 100 gr alcool izopropilic!

mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2012 11:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai activeaza niciun refilator pe acest site?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 19, 2012 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai pt.refilare - metoda "prin gaurire cartus" ai mai multe dezavantaje....nu se curata doctor blade, cilindrul, etc...plus ca iti trebuie dopuri adecvate si dispozitiv termic de facut gaurile respective
-pudra de zinc, daca folosesti metoda gauririi cartuselor, nu ai nevoie;ea este necesara doar pt.a reduce frecarea dintre lamela de curatare a cilindrului si cilindrul optic;
-daca totusi vrei sa folosesti atat stearatul de zinc cat si alcoolul isopropilic, trebuie sa "mergi" pe metoda traditionala de refilare, cea de la postarea mea anterioara(ma refer la link-ul catre acel videoclip)
-atat pudra de zinc cat si alcoolul se gasesc la firmele cunoscute...nici o firma de service nu cred ca iti vor da asa ceva;astfel, poti gasi intreband la Mediatec, Toko, Mival, Producton, etc
bafta in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community