Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lexmark S305 - print head problem sau "ink problem"

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
badguy_goodguy



Data înscrierii: 15/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Iun 15, 2012 11:34 pm    Titlul subiectului: Lexmark S305 - print head problem sau "ink problem" Răspunde cu citat (quote)

Pe scurt... am trimis la cumparaturi pe maicamea si pe prietenamea... si mi-au venit acasa cu un LexMark Impact S305... proasta decizie.
Cartusele de cerneala s-au terminat foarte repede, asa ca am cumparat altele de pe ebay.

Mai intai negru ... si apoi color.
Problema mea.. in timp ce, cel negru scoate anumite linii (la print test) si are o calitate ca la xeroxul din oras cand printez text...cerneala colora este egala ca si calitate cu ceea orginala.
De ce am cumparat compatibile de pe ebay? Pretul ... 15 lei fata de 150 lei original ... (cu taxa de transport inclus)

Pana azi am crezut ca e de vina cerneala...insa cand am vazut cat de bine scoate color... am si scos cateva poze cu ele.... cred ca mi s-a dus printheadul? sau s-a infundat cu cerneala? totusi imprimanta are 3 ani garantie ...

In fine aici e o imagine cu "noozle test" (sau cum se numeste). Observati la negru acele linii? Pana acuma am spalat in apa calduta capul (maxim 30-60 secunde) si am facut 3 teste de curatare (ca cel printat) si nimic. S-o fi uscat cerneala in capul de scriere sau de vina e cerneala?

Poza: http://postimage.org/image/cq60vlwmb/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 16, 2012 10:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.trebuie sa ai, im meniul imprimantei(pe undeva prin properties/maintenance, o optiune de curatare cap de scriere(clean head) dupa care iti propune sa scoti o pagina de aliniere sau de verificare a culorilor....faza proasta este ca iti consuma cartusele curatarea asta a capului.....citeste si postarea de mai jos:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1300
si eu iau multe consumabile si altele de pe ebay....ieftine fata de preturile de pe aici
trebuie sa ai grija sa nu "amesteci" cartusele de la o firma cu cele de la alta firma, ma refer la calitatea cernelii din interior(daca se amesteca cerneala de la un cartus marca SKY cu unul de la ... orink(de exemplu) sau de la alta firma, se intampla exact ca in imaginea pe care ai postat-o...cea cu dungulitze verticale pe culoarea neagra
gasesti pe youtube videoclipuri despre cum se desfunda un cap de printare...aduci capul de printare in pozitia de schimbare a cartuselor si vezi ce forma au suporturile in care se introduc cartusele....dupa care aplici procedura asemanatoare din videoclip...pt asta iti trebuie solutie de curatare a capetelor de printare de tip extern, DHR...o seringa, etc...te orientezi tu in functie de cum se procedeaza in filmuletz...dupa care introduci cartusele in locasul lor si intri in meniul de service al imprimantei si folosesti optiunea de curatare cap de printare...cu putina rabdare si ceva indemanare, poti scuti o "vizita" la service...sa auzim numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
badguy_goodguy



Data înscrierii: 15/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm Iun 16, 2012 9:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda...asa am printat pagina asta...folosing "tehnica de curatare".

Deci crezi ca sunt infundate duzele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 9:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

duzele doar pe partea cartusului negru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
badguy_goodguy



Data înscrierii: 15/Iun/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca ceva... referitor la 'testul de desfudnare'.
Nu imi convine ca tipareste si cu color nu doar cu alb negru ... avand in vedere ca ceea color nu are nici o problema.
Intrebarea mea: daca desenez un patrat in photoshop ... si il printez va aveea acelasi efect de dsfundare? sau imprimanta executa anumite smecherii pt. a se desfunda cand tipareste acele dreptunghiuri ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 17, 2012 12:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut.la testul de curatare cap de imprimare, aparatul foloseste toate cartusele...asta este din contructie, nu ai cum s-o faci sa curete doar "pe partea de negru"... in ceea ce priveste intrebarea despre "patratul" respectiv, daca duzele capului de imprimare de pe partea cu cartusul negru nu sunt desfundate bine, nu faci decat sa consumi cerneala din cartus....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rahul12



Data înscrierii: 01/Ian/2013
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Ian 01, 2013 12:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-am cumparat un set de cartuse reincarcabile/resetabile epson T0711-4 si as dori sa stiu ce fel de cerneala sa achizitionez de la dumneavoastra pentru a le umple. As dori sa fie ceva de calitate astfel incat sa nu infund/ard capul de scriere al imprimantei. Multumesc.
_________________
rahul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community