Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CANON IP 4500 -CISS ORINK

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2013 8:28 pm    Titlul subiectului: CANON IP 4500 -CISS ORINK Răspunde cu citat (quote)

Sal,azi mi-a sosit pt imprimanta mea ip4500 ciss-ul comandat de aici:http://****mediatec.ro/consumabile-pentru-imprimanta/ciss/ciss-canon-pgi5-cli8-5-culori-80ml-ip4200-ip5200-cisc58bi-d80-orink.html
mentionez ca am ip4500-pe cutia cu ciss-ului scrie pe o hartiuta mica intr-un colt CISS IP 4200.Ordinea cartuselor nu este nici ea cea corecta.Am sunat la firma am vorbit cu un domn si mi-a zis ca e compatibil(CISS-ul)si cu imprimanta mea...deci:
la aceasta ora imprimanta nu functioneaza corect-culorile sint amestecate galben rosu si albastru sint cu probleme(intrerupte si amestecate).
Daca montez vechile cartuse printul e ok.Ce pot sa-i fac?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2013 12:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

instaleaza CISS-ul cu cartusele in imprimanta(grija sa nu pui rosu in loc de albastru sau alte combinatii de gen) si, din meniul imprimantei da o curatare a capului de printare(head cleaning) si o pagina de aliniere; verifica daca la sistemul CISS ai scos dopurile de la fiecare culoare cand printezi...daca nu sunt scoase aceste dopuri iti face probleme de genul celor descrise de tine; banuiesc cum ca ai primit si instructiunile de instalare a CISS-ului:
http://****youtube****/watch?v=5wnVujjDxy0
sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Ian 25, 2013 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am alt ciss ,link-ul dat de tine nu ma ajuta cu nimic(sticlutele au alta forma ,platbanda care sustine furtunasele e mai mica )...nu am inversat cartusele,am dat curatare si aliniere de mai multe ori,am reusit sa o fac sa functioneze dupa mai multe curatari ale capului de printare,dar mege bine doar pe setarea high pe normal intrerupe din culori....As vrea sa stiu ce cerneala am in ciss-uri daca stii,cred ca ea e cu probleme.A ..recomand domnilor de la mediatec sa faca un efort si sa traduca ''manualul'' de instalare al ciss-ului-nu toti sintem englezi si daca nu ma insel asa zice si legea.... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Ian 25, 2013 4:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!

Deci acum cartusul negru e la negru, galben la galben, etc?
La rezervoarele ciss-ului e montat dopul mare si scos cel mic, corect?

Daca raspunsul e "da" la ambele intrebari atunci poti ridica rezervoarele ciss-ului pe un suport de 1cm, curatare cap si incerci daca e mai bine la imprimarea pe "normal". Daca nu e ok, le mai inalti cu jumatate de cm, curatare, testare, iar jumatate de cm...
Ideea e sa ajungi la un nivel la care cerneala din sistem sa fie in echilibru. Daca rezervoarele sunt prea jos atunci nu ajunge suficienta cerneala in cartus si capul imprima pe uscat (se va arde, pana la urma). Daca sunt prea sus atunci inunzi capul si iar nu e bine.

Ciss-ul e recomandat mai mult pentru Epson si doar pentru un volum mare de listare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sâm Ian 26, 2013 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru sfat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Ian 26, 2013 4:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, dar ai incercat? Ai rezolvat problema? Cum?

Unii dintre cei ce vin pe forum cu o problema primesc sfaturi, dar nu mai revin cu rezultatele, nu mai comunica in ce fel au rezolvat problema. Poate gasesti tu o solutie la care altii nu s-au gandit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mie Ian 30, 2013 1:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am incercat si cum spui tu,1 cm e cam mult am pus o carticica sub ele,nu mai am aer pe furtunase-acum am proble cu culorile-prea mult verde in poze prea putin negru,inca fac teste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community