Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cap printare Canon i4500

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
melinte_ionut



Data înscrierii: 01/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Joi Mai 01, 2008 8:26 am    Titlul subiectului: Problema cap printare Canon i4500 Răspunde cu citat (quote)

Am lasat 5 zile imprimanta fara sa printeze si au aparut cateva dungi la negru la foaia de verificare a duzelor, iar culorile erau perfecte.

Am scos capul de printare si l-am pus pe apa fierbinte pe un servetel, intr-o farfurie cam 10 minute apasand putin pe servetel de mai multe ori(apa nu era distilata totusi, dar am fiert-o si am avut grija sa nu iau sarea de pe fund). Am pus capul in imprimanta si negru a inceput sa mearga bine, dar culorile magenta si cyan au inceput sa aiba dungi de intensitati putin diferite (nu se observa pe poze decat daca te uiti foarte atent, doar la pagina de verificare se observa), iar o liniuta lipseste din loc in loc. Am mai incercat apoi sa curat cu spirt apoi cu apa distilata si am incercat si cleaning si deep cleaning din imprimanta de cateva ori. Tot la fel au ramas culorile.

Am mai facut ceva ce nu trebuia ... am sters cu servetelul capul de printare, frecandul.

Am deformat cumva duzele de la capul de printare sau sa incerc sa il las o ora in apa clocotita si distilata Confused ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai facut totul foarete bine.

Singurul lucru ce se mai poate face la capul acela este tratamentul cu ultrasunete, dar pentru asta trebuie ori sa ai pe cineva in zona cu scula, ori sa stai aproape de Arad Wink si atunci vii la mine cu el si te rezolv. Ideea e ca daca dupa tot ce i-ai facut tot nu merge bine, e cam obosit capul si iti va ceda.

Nu ai gresit nimic, duzele nu se infunda sau deformeaza de la tamponarea sau chiar frecarea cu servetele de hartie, stai linistit.

Sigur, daca nu esti multumit de calitatea pozelor (lasa foaia de test, clar ca pe aia vezi orice duzulitza infundata...) atunci poti incerca sa il lasi mai mult in apa (nu trebuie sa fie distilata) fierbinte, ideea e ca fara ultrasunete unele impuritati nu se desprind de metal, deci.... ce sa zic?

Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melinte_ionut



Data înscrierii: 01/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Oct 26, 2008 12:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La printarea pozelor nu se observa nimic. M-am obisnuit deja cu micile modificari ale intesitatii culorii magenta si cyan, care apar doar la foaia de test.
Acum am alta problema. Nu am folosit imprimanta cam 2 saptamani si imi apare eroarea

"An ink tank error has occured
Open the printer's cover and replace the ink tank on which the lamp is off"

si in fereastra de status apare

"An ink tank cannot be recognized."

Cand deschid capacul, nici un cartus nu e aprins. Daca le scot pe toate si le pun la loc, 4 clipesc(pentru ca am dezactivat monitorizarea cernelii la ele) si galben ramane aprins(nu stiu cum, dar am reusit la un moment dat, cand am umblat o gramada pe la cap ca sa il curat sa cresc nivelul de cerneala de la jumate la complet, si de atunci nu a mai scazut).

Am citit pe net ca e posibil ca atunci cand toate cartusele au dezactivate monitorizarea sa nu mai mearga imprimanta si sa trebuiasca sa cumpar un cartus nou, original. Dar la mine mai era galben, care nu avea monitorizarea oprita.

Care ar putea fi problema ?
Este un cartus stricat ?
Sau dupa o perioada(numar de utilizari) trebuiesc schimbate cartusele ?
Imprimanta o am de un an si de atunci numai cu cerneala de la inktec am umput-o, fara sa mai iau alte cartuse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melinte_ionut



Data înscrierii: 01/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Oct 26, 2008 2:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am rezolvat problema. Am luat un carts galben de la jetec, din ala compatibil si acuma merge imprimanta Smile.
Totusi nu imi dau seama cum se reincarca cartusele de la jettec. Au o biluta de metal care este in partea cu buretele , pe care nu stiu cum sa o scot.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

melinte_ionut a scris:
Am rezolvat problema. Am luat un carts galben de la jetec, din ala compatibil si acuma merge imprimanta Smile.
Totusi nu imi dau seama cum se reincarca cartusele de la jettec. Au o biluta de metal care este in partea cu buretele , pe care nu stiu cum sa o scot.


Pai si la original nu exista biluta acolo? Citeste cu atentie instructiunile pentru refill, cred ca si la original e biluta, aia se impinge pur si simplu inauntru si se inlocuieste cu un dop special care exista in trusa de refill (kit). Am uitat sa te intreb: sper ca ai kit de refill, nu faci si tu ca si aia de isi iau doar cerneala si seringi de la farmacie si se cred mari refillatori??!!!?? Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melinte_ionut



Data înscrierii: 01/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, am kit de refill. Il folosesc de ceva timp pe cartusele vechi. Dar la cartusele astea de la jettec, biluta este de metal si nu se poate scoate cu un surub, cum scrie ca sa poate face la cele originale(unde e biluta de plastic), deci o sa ramana in cartus daca o imping, si este pozitionata in partea cu buretele, pe cand la cele originale este pozitionata in partea cu rezerva de cerneala.

Ultima modificare efectuată de către melinte_ionut la Lun Oct 27, 2008 2:26 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-are nimic, nu trece de burete pana la duze, poa sa stea acolo fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community