Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

tiparire brosura

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 5:54 am    Titlul subiectului: tiparire brosura Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Vreau sa tiparesc o brosura pe o coala A4 si care sa se plieze in trei. Problema mea este ca imprimanta nu tipareste toata pagina ci ramane o portiune, de cativa mm, pe toate laturile, alba.
Cum sa fac sa iasa toata pagina imprimata?
Am facut brosura in Corel, Adobe Illustrator si Microsoft Office Publisher. In toate iese la fel. Am incercat s-o scot si ca fotografie din ACDSee si la fel iese.
Exista programe pentru brosuri mai bune? Care este cel mai indicat pentru ce vreu eu sa fac? Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Oct 21, 2008 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marginea aceea este data de setarile imprimantei si nu de softul in care faci brosura.

Vestea proasta este insa ca imprimantele ink lasa TOATE acei milimetri, ca nu se "risca" imprimanta sa printeze pana la capatul hartiei, pentru a nu risca imprastiere de cerneala in imprimanta.

Solutia: Tiparesti brosura si tai (de preferinta cu cutit tip ghilotina special, dar si cu foarfeca merge... ) marginea care te deranjeaza.

Sau iti faci brosura la imprimanta laser color sau, mai bine, la o tipografie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mar Oct 21, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!
Mai am cateva nelamuriri, te rog. Te intreb fiindca am observat ca te pricepi.
1 - In ce format trebuie sa duc brosura? Au la tipografie alte programe sau accepta si Corel?
2 - Ai idee de unde pot lua niste chenare, borduri, vignete,frontispicii (nu stiu denumirea tehnica) pentru a pune pe marginile brosurii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Oct 21, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cipin a scris:
Multumesc pentru raspuns!
Mai am cateva nelamuriri, te rog. Te intreb fiindca am observat ca te pricepi.
1 - In ce format trebuie sa duc brosura? Au la tipografie alte programe sau accepta si Corel?
2 - Ai idee de unde pot lua niste chenare, borduri, vignete,frontispicii (nu stiu denumirea tehnica) pentru a pune pe marginile brosurii?


1. - Poti s-o duci in ce format vor muschii tai, pentru ca ei oricum transpun in ce lucreaza (de regula Adobe Photoshop) si prelucreaza acolo. Pentru ce nu au caractere (daca ai fol ceva special) le considera picture si da-i inainte. Si ce iese din Corel poate fi transformat in bmp sau altceva, ramane sa vorbesti cu tipografia inainte. Doar ca atentie, tiraj la tipografie sub 2000 de bucati A4 nu prea renteaza.

2. - Pai ai chenare in Word creca, dar sigur gasesti si pe net o groaza. Ia sa vedem:
http://****hellasmultimedia****/webimages/border-htm/border.htm
sau
http://****fg-a****/border.htm
sau
http://****theinspirationgallery****/ (click pe "borders")
sau
... ... ... da si tu "free borders" pe Google si munceste! Cool
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Joi Oct 23, 2008 12:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usky



Data înscrierii: 23/Oct/2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 1:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hmmm... nu chiar TOATE imprimantele lasa marginea aia... de ex. Brother DCP-115C nu lasa. Are setarea asta din fabrica. Am scos destul de multe fotografii si au iesit super. Problema era ca scoate mult mai greu, si fiind vorba de pliante, banuiesc ca trebuie sa scoti cantitati mari, asa ca nu stiu daca o sa tii convina.
Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, imi trebuie 1000-1500 de bucati si ies cam scump cu imprimanta. Trebuie sa intreb la o tipografie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cipin a scris:
Da, imi trebuie 1000-1500 de bucati si ies cam scump cu imprimanta. Trebuie sa intreb la o tipografie.


Si ca sa ai o idee de preturi ti le dau pe cele din Arad, cu mentiunea ca se refera la coala A4 pe care sunt tiparite 2 sigle identice, una sub alta (folosita ca protectie anticopy pentru documentele ce ies de la mine din firma), ai acolo pret in RON fara TVA.

tiraj ---------1 culoare-----------color
1.000---------0,12----------------0,17
2.000---------0,10----------------0,15
3.000---------0,09----------------0,12
5.000---------0,07----------------0,10
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa ma consult cu colegul meu si daca nu gasim pe cineva sa ne sponsorizeze o sa facem o comanda. Oricum, multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

NUNU, nu eu tiparesc! Astea sunt preturile la o tipografie din Arad, EU am platit atat pentru niste tipizate, deci nu faci nici o comanda la mine Laughing Laughing Laughing Ti-am dat doar preturile de-aici in ideea ca te ajuta sa ai un ordin de marime, sa nu-ti ceara aia de pe la tine prea mult sau mai stiu eu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze!
Si ai dreptate cu preturile. De ce te apropii de Bucuresti de aia trebuie sa tii ochii deschisi! Nu e ca pe la voi prin Ardeal! Si stiu ce spun! Multumesc oricum pentru gandurile bune si pentru promptitudine!
P.S. am vazut ca au modificat repede pagina de pe sit la cartusele de care intrebam(350XL Si 351XL si bidoanele de 1l). Asta imi spune multe despre seriozitatea voastra.
Daca ar fi macar 75% dintre romani asa, am fii departe...


Ultima modificare efectuată de către cipin la Lun Oct 27, 2008 2:34 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oricand cu placere, asteptam sa ne tii la curent, revino cand ai noutati, chiar si cu ce preturi sunt pe-acolo, si chiar daca e oleaca offtopic. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community