Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon pixma IP4300 - probleme print culoare magenta(rosu)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
JohnnyC



Data înscrierii: 12/Ian/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 3:31 pm    Titlul subiectului: Canon pixma IP4300 - probleme print culoare magenta(rosu) Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Este primul meu post aici si ma bucur ca in cele din urma gasesc ceva explicatii la problema mea, si anume:

De vreo luna asa, imprimanta Canon ip4300, nu imi mai printeaza culoarea rosie.
Am rulat toate procedurile: cleaning, deep cleaning, nozzle check, chiar si print head alignment > rezultat > tot nu imi printeaza cu culoarea rosie.

Mentionez ca:
    - rezervorul/cartusul este umplut cu cerneala compatibila: "Ink-mate CLI-8M (magenta)". Rezervorul de magenta a fost umplut cam de 3 ori pana acum.
    - Nu am incercat printarea,de cand a aparut problema, cu un cartus original (neumplut initial).
    - Am printat de cateva ori de atunci doar cu culoarea neagra, si anume text. Sper sa nu fi deteriorat iremediabil capul, cel putin in zona afectata Sad


Va rog mult, daca cineva a mai intalnit problema asta sa posteze o solutie/opinie. Puteti sa imi dati si PM.

Din ce am citit pe forum, oarecum, am inteles ca problema ar fi infundarea capului de printare in zona respectiva.
Vreau sa imi recomandati pe aceasta cale, o solutie cat mai avantajoasa si mai simpla de a debloca/curata capul de printare. (orice solutie o iau in considerare...). As prefera solutia cu ultrasunete dar macar sa fie facuta de profesionisti in conditii cat mai bune. Pot face si eu curatare cu solvent (head recovery fluid) si caut zilele care urmeaza pasii clari care trebuiesc urmati.(ma puteti ajuta si cu aspectul acesta Smile )

Eu sunt din Craiova si as ruga pe cei ce stiu unde as putea rezolva problemele acestea chiar oras.

Mai vreau, daca se poate, sa imi recomandati urmatoarele:
(link catre magazin (chiar mediatec.ro Smile )

    1) un kit de reumplere (am folosit, pana acum, o seringa standard, facand din silicon dopuri pentru fiecare rezervor al imprimantei).
    2) un kit de intretinere cartuse/rezervoare si curatare cap printare (tot ce trebuie pentru a mentine in conditii cat mai bune imprimanta);
    3) chair o "lista" producatori de cerneala cat mai buna. (acum am Ink-mate Rolling Eyes )


Imprimanta o folosesc cam o data pe saptamana pentru printare de documente(in special..). De cand a aparut problema aceasta am printat strictul necesar (aprox 20 pg intr-o luna).

Multumesc mult si sper ca am fost cat mai succint si mai clar Smile !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 13, 2010 6:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe rand:

1. cerneala ink-mate e o cerneala de proasta calitate. Treci pe inktec, dupa curatarea capului desigur.

2. totul despre exploatare-intretinere inclusiv defundare, cu link catre desfundare si cu ultrasunete, aici: (primele 3 postari) http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0

3. kit, inclusiv resetator daca te deranjeaza ca nu vezi nivele cerneala, aici: http://mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_4300.html

4. nu stiu ce firme sunt in Craiova, sorry.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
JohnnyC



Data înscrierii: 12/Ian/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie Ian 13, 2010 7:25 pm    Titlul subiectului: multumesc mult Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult ! Am sa citesc mai mult in link-urile atasate mai sus.


Eventual o sa fac o comanda cu tot ce trebuie pentru imprimanta zilele care urmeaza.

Toate bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
JohnnyC



Data înscrierii: 12/Ian/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 2:40 pm    Titlul subiectului: tot probleme Răspunde cu citat (quote)

M..da, am fost la curatat (ultra sunete)cu capul de printare si tot degeaba.

Printeaza, cand dau "nozzle check" prima foaie bine si cand repet procedura, rosu printeaza din ce in ce mai putin....(cu linii albe..si chiar deloc rosu).
Daca dau "clean nozzle" incepe la fel ca mai sus dupa care iar nu mai scoate rosu...


Nush ce poate avea.... O sa incerc cu o comanda de ceva solventi si cerneala de la inktec poate reusesc sa fac sa mearga cursiv si cu rosu...


Toate bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Procedura de curatare e f buna daca da rezultate dar ii dai un picior fix in dos daca iar torni cerneala proasta peste, ca sa zic asa.

Deci curata capul tot la firma aceea care o face cu ultrasunete etc, dupa care pune un set de cartuse noi, zic eu. Cartuse pe care ulterior le poti refila linistit, dar stii ca nu mai ai cerneala prasta in sistem.

Ti-as spune pe PM, ca asa e corect dpdv diplomatic, dar la cate probleme sunt cu rahatu' ala de cerneala trebuie s-o spun public, la naiba...

Deci, tine minte, exista 4 feluri de cerneala in Romania, in ordine descrescatoare a calitatii:

F BUNA

BUNICICA

PROASTA

INKMATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
JohnnyC



Data înscrierii: 12/Ian/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 2:55 pm    Titlul subiectului: multumesc frumos pt raspuns Răspunde cu citat (quote)

DA, Embarassed o sa investesc in rezervoare originale si probabil si unele fara chip, pt folosire mai zilnica si refil-uri mai multe.

O sa iau legatura cu Mediatec sa vad daca nu pot curata pe interior si pe cele vechi. Am citit pe undeva dar nu mai retin daca cei de la mediatec au "uneltele" necesare pt o curatire interna a rezervoarelor... Confused


Toate bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu avem unelte, doar sfaturi. Dar stim cine are in Arad si poate si Iasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
emilia



Data înscrierii: 25/Iun/2014
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2014 7:11 pm    Titlul subiectului: aceasi problema Răspunde cu citat (quote)

acelasi lucru am patit si eu insa am cartus original, nu imi vede culoare rosie am incercat de toate si tot nu printeaza, in loc de culoarea rosie imi listeaza cu gaben, ce pot face altceva decat ceea ce ati zis mai in sus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community