Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Sugestii achizitionare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andras



Data înscrierii: 28/Mai/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Iun 07, 2011 8:38 pm    Titlul subiectului: Sugestii achizitionare Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, as dori cateva sfaturi in legatura cu
achizitionarea unei imprimante sau multifunctional.
Pe scurt la ce imi trebuie : sa printez in medie
1000-1500 de pagini pe luna(cursuri & carti pt. facultate) la o calitate rezonabila,
nu imi trebuie performante, in schimb mi-as dori durabilitate si un cost cat mai mic per foaie.
Sa existe posibilitatea atasarii unui sistem CISS (nu vreau sa ma complic cu
reumpleri interminabile de cartuse) si sa nu aiba nevoie sa
umblu sa schimb cipuri. Precizez ca nu am mai avut
pana acum nici o imprimanta si chiar nu stiu ce sa
aleg din multitudinea de optiuni de pe piata. Bugetul
pt. imprimanta/multifunctional maxim 300-400 ron.
As aprecia orice fel de sfaturi (si ma gandesc aici ca poate
sistemul CISS nu e cel mai bun).
Si as dori o comparatie intre sistemele ciss si cartusele
propriu-zise -laser/inkjet( avantaje si dezavantaje).
Va multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Iun 08, 2011 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca doriti multifunctional (sau imprimanta) care sa mearga cu CISS va recomand EPSON, dar nu stiu daca mai gasiti pe undeva vreun model care sa mearga cu cartuse din seria T7xx/8xx (de exemplu Epson Stylus Photo P50), dar il rugam pe CISSIMPRIMANTE sa ne spuna la modelele noi de la Epson cum sunt CISS-urile (daca sunt fara probleme de cip).
CISS-ul este recomandat la listare multa, si din punctul meu de vedere este cea mai recomandata solutie cand se doreste listare intensa (1500 pag. / luna la o imprimanta inkjet este utilizare destul de intensa).
Deasemenea, pentru utilizare intensa eu recomand capurile de printare piezo (adica EPSON), si nu cele thermal, dar asta nu inseamna ca nu puteti sa va achizitionati un HP sau Canon.
Daca nu doriti sa va achizitionati sistem CISS, atunci va recomand o imprimanta/multifunctional care are rezerve individuale de cerneala (nu cartuse cu cap de printare pe ele) si la care se gasesc compatibile (Canon, Brother).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2011 6:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La bugetul de care dispui poti sa iei doar imprimanta nu si ciss-ul. Sfatul meu, ia un epson sx 215-218 sau chiar 415 daca mai gasesti. Canon sau brother nu daca vrei sa mergi pe ciss. Daca vrei sa mergi pe un canon sau pe un brother mergi pe cartuse compatibile sau pe refill.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andras



Data înscrierii: 28/Mai/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Iun 14, 2011 5:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc!
Pana la urma inclin sa cred ca voi cumpara un Canon Pixma MG 5150, despre care, din cate am citit pe forum-uri, exista o parere buna.
Insa am cateva nelamuriri. Pe site-ul mediatec scrie ca imprimanta nu functioneaza cu cartuse compatibile iar la oferta de cartuse exista cartuse compatibile - functioneaza sau nu cu cartuse compatibile ?
Preturile la cartuse sunt incredibil de mici -nu stiu ce sa cred daca preturile afisate sunt promotionale sau chiar sunt preturi uzuale ?
Si, in sfarsit, rezista la un volum de 1500 de pagini/luna ( bineinteles nu printate deodata), ~40 de pagini/zi( am citit pe forum ca exista posibilitatea arderii capului de printare, iar acesta este ultimul lucru pe care mi-l doresc)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Iun 15, 2011 8:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Teoretic merge cu cartuse compatibile, DAR cartusele compatibile NU AU chip (de aici si pretul mic al cartuselor), si de aceea e notat la noi ca nu merg cu cartuse compatibile (pentru ca fara chip nou nu afiseaza nivelul de cerneala, si oricum trebuie sa luati chip-ul vechi de pe cartusele originale consumate, si sa le plasati pe acestea compatibile, dupa care sa ANULATI monitorizarea nivelului de cerneala).
Cand vor aparea cartuse intradevar 100% compatibile (adica luate si puse pur-si-simplu in imprimanta si merg fara alte artificii) probabil vor avea alt pret (mai mare).
Posibilitatea arderii capului de printare exista, mai ales ca, datorita faptului ca plasticul cartuselor OEM este negru, nu se poate vedea fizic nivelul de cerneala in cazul reumplerii cartuselor cu cerneala, si multa lume da zeci de pagini sa printeze, dupa care pleaca de langa imprimanta, si apare riscul sa printeze fara cerneala, si automat apare riscul sa se arda capul de printare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andras



Data înscrierii: 28/Mai/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Iun 15, 2011 2:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului!
Mai am ink o nelamurire ( sper sa nu mai am multe Rolling Eyes ). Nu inteleg care e diferenta dintre cartusul PGI-525PGBK si CLI-526 BK. Cu amandoua poti printa si documente si poze sau cu unul strict documente iar cu celalalt strict poze? Care este functia lor in procesul printarii? Care dintre ele printeaza mai multe documente decat poze ?
Pun intrebarea pt. ca pe un alt site cuiva i se terminase cartusul PGI-525PGBK iar cu cel CLI-526, plin fiind, nu mai putea printa documente. Mie personal mi se pare cel putin straniu pt. ca, pe specificatiile de la Canon, CLI-526 figureaza cu un numar mult mai mare de pagini decat PGI-525.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Iun 15, 2011 4:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cartusul 525 foloseste cerneala pgment (pt. text), iar cartusele 526 (toate, nu doar cel negru) foloseste cerneala dye.
deci negrul mic (526, dye) este folosit pt. imprimarea foto.
iar specificatiile cu numarul de pagini printate, conform paginii produc atorului: Black Ink Tank Life Black: 323 pages (PGI-525PGBK), 4335 pages* (CLI-526BK)¹
Black: 2330 photos* (PGI-525PGBK), 770 photos* (CLI-526BK)²
*Estimated Supplemental Yield
Black Ink Tank Life
¹ Declared yield value in accordance with ISO/IEC 24711. Values obtained by continuous printing.
² When printing Canon standard patterns continuously with the default settings on 10x15cm Photo Paper Plus Glossy II using Windows 7 printer driver in borderless printing mode and Windows 7 Home Premium's Windows Photo Viewer. Declared yield value determined based on Canon standard method referring to ISO/IEC 24711.


adica: a se vedea observatiile de la *, 1 si 2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andras



Data înscrierii: 28/Mai/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Iun 15, 2011 4:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci sa inteleg ca pot printa si poze si documente indiferent de care cartus negru este plin? (ma gandesc ca asta inseamna estimated supplemental yield)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 16, 2011 7:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Andras,

zzozzo a fost destul de clar, doar daca nu vrei sa-ti explice in alta limba Smile :

zzozzo a scris:
cartusul 525 foloseste cerneala pigment (pt. text), iar cartusele 526 (toate, nu doar cel negru) foloseste cerneala dye (...) pt. imprimarea foto.


Asta inseamna ca poze poti printa cand ai cerneala in cartusele mai subtiri (dye) iar text daca ai cerneala in cartusul cel "gras" (negru pigment). Ce nu e clar?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raulpoet



Data înscrierii: 04/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: Recas, jud Timis

MesajTrimis: Joi Iun 30, 2011 8:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O întrebare legată de noile cartușe apărute odată cu seria MGxxxx de la Canon : sunt ele (CLI-526/PGI-525) compatibile cu vechile imprimante MPxxx de la Canon ? sau măcar prin schimbarea cipurilor vor merge pe un MP990 de exemplu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
arschery



Data înscrierii: 01/Iul/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Iul 04, 2011 3:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
vreau sa va rog sa ma sfatuiti in alegerea unei multifunctionale inkjet, vreau sa aiba fax, scaner,etc. si sa fie wireless.
Ma intereseaza sa aiba o autonomie decenta a cartuselor care sa fie usor de reincarcat, capul de printare sa fie pe cartus, daca se infunda sa-l pot schimba usor, din cand in cand vreau sa scot si ceva poze cu ea, nu la nivel profi dar la calitate ok pentru homeuse.
Eu ma gandeam la un C410b sau HP Officejet 6500 Wireless, dar nu sunt cunoscator.
Apreciez suportul dumneavoastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Iul 06, 2011 9:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

amandoua "arata" bine:
http://****mediatec.ro/product--multifunctional-inkjet-cu-fax-hp-photosmart-premium-fax-eallinone-printer-c410b--17683.html
(dar din cate stiu eu, cartusele HP364 nu sunt cu cap de printare pe cartus, ci capul de printare e in imprimanta:
http://****youtube****/watch?v=Ma3fcR07uoE si se incarca asa:
http://****youtube****/watch?v=WFt1MaMJjMA , respectiv
http://****youtube****/watch?v=L_319LYlfBY )
http://****mediatec.ro/product--multifunctional-inkjet-cu-fax-hp-officejet-6500a-plus-allinone--17680.html
(idem, se pare ca exista cap de printare separat pt. cartusele HP 920 :
http://cgi.ebay****/New-HP-Officejet-6000-6500-7000-Printhead-920-Ink-Head-/190464330484 si se incarca asa:
http://****youtube****/watch?v=bd3AQcRoVtA , respectiv
http://****youtube****/watch?v=UlPlcYSRpr8)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community