Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus 4127X HP Laserjet 4050

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
drunkenmonkey



Data înscrierii: 12/Ian/2011
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 9:40 am    Titlul subiectului: Cartus 4127X HP Laserjet 4050 Răspunde cu citat (quote)

Salutare.
Am incarcat un cartus 27X cu toner adecvat, pun cartusul in imprimanta si se gripeaza. Scot tonerul din cartus, il aspir, pun cartusul gol in imprimanta merge brici. Pun din nou tuner - se gripeaza. Am desfacut cartusul bucata cu bucata, am uns am curatat tot prin el dar tot asa face. Am schimbat lamela, cilindru, pcr inafara de rola magnetica. Dupa ce se gripeaza cartusul pe cilindru se aduna foarte mult toner, e ca si cum rola magnetica ar trage mult prea mult toner decat ar trebui. Vre-o idee va rog?
Multumesc mult.
Stima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 3:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Spune-ne cum lista inainte sa i-l refilezi,fiindca a-s avea 2 solutii,la problema asta,pe care am intampinat-o si eu;
1.tot la un 27x am avut aceasi problema la listare,si dupa multa bataie de cap am inversat rola de cauciuc de la cilindru (PCR),fiindca are polaritate,daca te uiti atent are un suport alb,si unu negru,iar rola de cauciuc are un cap putin mai mare,acel cap vine pus in parte dintata a cilindrului...dupa ce am inversat asta a fost ok.
2.la un 92a original,nou,dar expirat am intalnit aceeasi problema,dar nu a fost din rola PCR,ci din rola magnetica,pur si simplu,se depunea f.mult toner intr-un anumit loc,si implicit depunea si pe pagina,...am inlocuit rola magnetica si sa rezolvat.
In concluzie,daca acel cartus 27x, este vechi chiar daca nu este folosit ,i se degradeaza rola magnetica,nu mai are aceleasi proprietati,....sau in cazul in care la-i desfacut,sa incerci sa inversezi rola cauciucata de la cilindru,iar daca nu merge ,ramane rola magnetica.
bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drunkenmonkey



Data înscrierii: 12/Ian/2011
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2011 4:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare.
Inainte de refill cartusul lista transparent si pe jumatate de pagina - deci lipsa toner. Asta s-a vazut foarte clar cand am desfacut cartusul pentru a-l reumple. De obicei nu desfac cartusul bucatele (acolo unde nu este cazul). Am pus PCR nou, l-am si inversat dar simptomele sunt aceleasi. Tonerul se aduna pe toata rola magnetica nu doar intr-o parte si culmea e ca este cartus compatibil nou care este la primul refill. Singura solutie este sa incerc sa schimb rola magnetica si sa vedem asa ce si cum.
Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Stima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2011 4:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

atunci,ramane problema rola magnetica,sau dr.blade-ul....
ideea e ca nu stiu daca se mai gasesc role pt.el,fiindca eu pt.un 92a nu am mai gasit,si e la fel de vechi ca si 27x,.
ne tii la curent,
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drunkenmonkey



Data înscrierii: 12/Ian/2011
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sâm Sep 03, 2011 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare.
Am reusit sa fac rost de rola magnetica noua si am inlocuit-o dar degeaba. Tot asa se acumuleaza toner-ul pe rola si refuleaza.
Ieri am dat peste un alt cartus 98x cu aceleasi simptome. Am inlocuit rola magnetica si doctor blade-ul si tot asa face. Am curatat si contactele dar nu este nici o schimbare asa ca am ajuns la concluzia ca e dus cartusul.
Schimbare de comportament nu vad la cartus in ideea in care si dupa curatare si inlocuire mag roller+dr. blade tonerul tot in acelasi loc de aduna.
Multumesc mult pentru sugestii si ajutor.
Stima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viojunior



Data înscrierii: 28/Iul/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Sep 13, 2011 6:57 pm    Titlul subiectului: problema 72X / 92A Răspunde cu citat (quote)

Salut.Am vazut pe internet ca aceasta problema se numeste "toner build-up".Apare de la sealing blade ( acea lamela de deasupra rolei magnetice ) care este in valuri.Aceasta lamela ( cu toate ca nu este lamela ) trebuie schimbata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viojunior



Data înscrierii: 28/Iul/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Sep 13, 2011 6:58 pm    Titlul subiectului: Rola magnetica 42A Răspunde cu citat (quote)

gasesti la Toko
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community