Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon CARTRIDGE-725 / 728

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2012 9:08 pm    Titlul subiectului: Canon CARTRIDGE-725 / 728 Răspunde cu citat (quote)

Unde pot gasi ceva informatii despre reumplerea acestor cartuse?
A facut cineva refill la vreunul dintre ele?
Mersi anticipat

Mai gasesc oare pe piata o multifunctionala care sa foloseasca FX-10 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2012 10:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte...chiar este greu sa faci o comparatie intre refilul de la un 435/435 la un 725/728? daca da, in primul rand trebuie sa faci cinste cu o lada de bere adminilor acestui forum;pt un multifunctional care folseste aceste cartuse trebuie OBLIGATORIU schimbat chipul(pt a fi valabila functia de copiator sau de scanner)...cat despre chip si toner folosit..... http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--LBP%206000.html#models
cat despre multifunctionale care folosesc cartusele FX 10...cam nu se mai fabrica de catre producator...cazuri exceptionale, produse de genul re-ambalate sau ceva de genul....oricum:
http://****canon.ro/For_Home/Product_Finder/Multifunctionals/Laser/i-SENSYS_MF4010/index.aspx?specs=1
este un exemplu bun....second hand implica inlocuirea elementelor majore care fac o buna calitate la imprimare....aici clientul are de ales...si eu sunt fan al echipamentelor mai vechi dar la care se pot asigura functionarea cat mai buna prin inlocuirea elementelor principale ale cuptorului(in cazul celor care folosesc cartus FX10) si o revizie temeinica a tuturor componentelor interne...caz in care nu iti mai convine sa o "mariti" adica sa o vinzi...
grija mare la amanuntele remanufacturarii cu toner(teoria)....sa auzim numai de bine si multa sanatate tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 11:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut
nu pot face o comparatie intre 435/436 si 725/728! Deastea din urma nu am avut niciodata in mana si vroiam ca cer un sfat cuiva care a reincarcat asa ceva. Doresc sa iau o multifunctionala relativ ieftina si din cate vad, astea noi de la canon folosesc 725/728. Inainte de achizitie as dori sa ma informez despre cat de usor de face refillul la ele.

Nu doresc sa o vand pe cea veche (am una MF4010) de care sunt ffff multumit din toate punctele de vedere: calitate imprimare, viteza, refill usor si de mare durata! (astea comparativ cu 435/436).
Dar mai am nevoie de una si de aceea m-as orienta tot spre un Canon daca imi poate confirma cineva ca refilul nu e mult mai complicat decat la FX-10!

Pe site nu am vazut decat toner pt refil, nu am vazut cip si cu atat mai putin cilindru !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 6:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Samsung SCX 4623FN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.poate daca mai gasesti vreuna MF4010 ratacita prin vreun raft de depozit sau reambalate sau chiar second hand....MF4010 este una dintre cele mai bune MF-uri aparute pe piata romaneasca;MF-urile HP aparute si existente pe piata romaneasca au cartuse de tip 285 sau 435 la care, la al 3-lea refill trebuie schimbate cilindrul si rola magnetica plis lamela de dozare a tonerului...daca mai pui si chipul(obligatoriu de schimbat la fiecare refill al cartusului ca sa fie active functiile de copiator si de fax a aparatului)...ajungi la concluzia ca virgula consumabilele sunt scumpe ca raport pret/pagina...scrieti pe pagina de net "canon mf4010 second" si poate aveti noroc sa mai gasiti ceva prin vreun magazin mai necunoscut decat cele din centrul civic de oriunde...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

caut de o saptamana si degeaba!
despre HPurile astea noi m-am convins...mai nou achizitionez HP 1300 second aduse din Germania! Nu se compara cu nimic din ce am avut/am eu! Din toate punctele de vedere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Canon a scris:
Samsung SCX 4623FN

nu stiu ce ai vrut sa spui, dar sunt convins ca o sa ma lamuresti !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 10:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai voiam sa zic virgula ca e mai rentabil sa cauti un second Canon MF4010 decat un HP d'asta nou....cat priveste pe HP 1300 astea stiu ca au chipuri pe cartus...mai bine un HP 1200...este cam aceeasi imprimanta doar ca nu are chip pe cartus...asa am eu un HP 1200, i-am schimbat fixing filmul, rola presoare si bucsele ei, padul de separare si rola de preluare a hartiei si acum functioneaza ca noua...fara probleme de blocaje sau de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 9:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@zarzarel, pe tine te-am inteles, pe @canon nu l-am inteles.
la HP1300 exista cip dar nu necesita inlocuire!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eram un pic off topic insa voiam sa-ti recomand o astfel de multifunctionala pt ca e foarte ok din punct de vedere al consumabilelor. Se rezolva problema cu cipul apoi cartusul se poate refila foarte usor si daca e procedat corect o sa poti refila cartusul si de 10 ori si clar tine mai mult decat un 728 (ca si nr de pagini per refil ma refer) undeva la 2000-2500 pagini.

Am folosit si MF4010 si SCX4623 si pt mine SCX ul este mult mai bun.

P.S. Ma ocup cu service pt astfel de echipamente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pro



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 9:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@canon...daca-mi spuneai asta la postul anterior acum nu aveam un MF4410!
Mersi oricum, o sa tin cont pe viitor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community