Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

metode refill hp 364

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 9:18 pm    Titlul subiectului: metode refill hp 364 Răspunde cu citat (quote)

Am o multifunctionala hp photosmart 7510 ... foarte multumit de calitatea imprimarii, de la foto pana la text (in draft scoate mai bine decat vechiul canon mp 460 la calitate maxima....si asta avand in vedere ca mai are in sus 3 trepte de calitate)..nu am nimic de reprosat la ea decat CARTUSELE, mai ales cel NEGRU PIGMENT care se duce repede (cam dupa 300 pagini text).
..dupa ce am tot cautat pe net alternative la cartusele originale (destl de scumpe pentru buzunarul romanului) am tras niste concluzii pe car evreau sa le impartasesc:

1. la PHOTOSMART sunt 5 cartuse...4 cu cerneala tin DYE (cele color si negru foto) si 1 cu cerneala PIGMENT (negru) ...CE E CIUDAT E CA LA NOI NU SE GASESTE ACEASTA INFORMATIE!!! multe site-uri straine specifica acest lucru...se comercializeaza deasemenea ori CISS-uri cu cerneala diferentiata, ori cartuse de refill compatibile 4 DYE + 1 PIGMENT ... ceva remarci de la experti??? ar fi chiar aiurea ca folosesti pentru capul de printare negru alt tip de cerneala...dar uite ca pe la noi nu se spune nimic iar site-urile de profil nici nu raspund legat de compatibilitatea 100% a produselor CISS

2. pentru un utilizator feroce al imprimantei se recomanda (tot in afara) CISS iar pentru un utilizator normal CARTUSE REFILL cu cerneala compatibila (acele cartuse pe care le poti incarca singur, sunt transparente etc dar la care pui cip-ul pentru a putea fi recunoscute de imprimanta fara a arata nivelul cernelii..sunt si pe la noi dar ..interesant...nu in formula recomandata in fara...4 +1...ci doar DYE) nono.gif

3. cip autoresetabil nu exista ... au aparut luna aceasta cica cip-uri pentru hp 364 dar deocamdata pretul de productie e mareeee si nu merita (asa spun unii dar avand in vedere ca iei acel cip o data si reincarci de 50 ori)...mai intai sa apara pe piata si stiti cum este..sa treaca juma de an sa putem afla daca renteaza...etc..toti dorim solutii de moment

astfel, revenind la subiect, care ar fi variantele de a putea imprima cu aceste cartuse HP 364:
1. CARTUSE ORIGINALE (de preferinta cele XL care au un pret no comment pentru romanul obisnuit....pentru suedez e un chilipir probabil si renteaza)..la ce salarii avem de asta cautam solutii de refill ieftine --- RISC MINIM ---
2. CARTUSE COMPATIBILE ...sunt vreo 3 tipuri pe piata, cele „in viteza„ (sa nu fac reclama) parand cele mai promitatoare ca si compromis (capacitate dubla pe xl la cele color fata de originale, deci 1500 pagini naughty.gif , au cip, se comporta cica ca cele originale, pret in jumatate cat unul original, dar nu garanteaza nimeni ca pot fi reincarcate) - APROPO A FOLOSIT CINEVA? --- RISC ??? daca cerneala e identica nu ar trebui sa fie
3. CARTUSE REFILL ce pot fi reincarcate acasa (trebuie sa pui cip-urile pe ele de la cele originale, nu ai insa estimarea nivelului de cerneala decat vizual fiind transparente)... costa vreo 50 ron setul fara cerneala (aici intervine problema: CE CERNEALA VOI FOLOSI) --- RISC ??? iar apare cerneala..CARE E CEA MAI BUNA CERNEALA COMPATIBILA CU ACESTE CARTUSE?
4. reincarcarea cartuselor originale metodele fiind diverse, existand si kit-uri care ajuta in acest sens dar...NU SE STIE CAT REZISTA CARTUSUL REINCARCAT!!! ---RISC SE PARE MAI MARE care tine si de CERNELURI si de posibilitatea ca un CARTUS sa dea coltul
5. solutia extrema CISS .... la noi....asta e parerea mea dupa ce tot am rasfoit netul ... ca la altii atentia pare a afi mai mare fata de client...daca ai o imprimanata la 300 ron probabil merita sa risti dar daca ai una la 800 ca mine nu prea m-as risca nefiind o garantie 100% a compatibilitatii CERNELII ....CARE AFECTEAZA CAPUL DE PRINTARE ..iar asta inseamna 800 RON LA GUNOI caci HP are o politica ciudata legata de SERVICE la imprimante, fie ele de 50 euro fie de 300 ( apropo la hp 940 au cap de printare negru galben la vanzare si la un pret de multifunctionala noua entry level )

si ajung la rugaminte:
Am ajuns la concluzia ca un set de cartuse refilabile + cerneala compatibila de calitate ar fi solutia de compromis pentru mine. Cerneala vad ca aveti aici INKTEC, precum si kit de reincarcare, insa daca merg pe cartuse refillabile nu mai e necesar kitul. Ce parere aveti de ideea mea si daca recomandati.
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 10:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.
1. cartuse refilabile(set) care se refileaza foarte usor:
http://****smart-refill.ro/cartuse-reincarcabile.html
treaba mai pretentioasa este sa pui chipurile de la celelalte pe ele;grija mare sa nu incurci cumva chipurile, adica sa pui chipul de la magenta la cel yellow sau alte combinatii de genul asta;
2. cerneala este bine sa fie inktec;indicat cate doua sticlute pentru fiecare dintre cele negre si nu strica si o sticluta cu solutie de desfundare DHR, pt orice eventualitate;
3. nu lasa duzele de pe capul de scriere fara cartuse ca e jale mare...se usuca duzele si o sa ai probleme cu desfundarea lor;
4. la un interval de 2-3 zile scoate o pagina de control pt.culori si pt negru, o pagina in care sa ai tricolorul(rosu,galben,albastru) un verde, un roz-de la pantera roz Smile .
5.spor la imprimare in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 1:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si ce metoda de curatare a capului de printare hp 364 recomandati? nu am gasit nici un film pe youtube ce presupunea folosirea DHR cu acest cap de printare (l-am scos din locas sa-l analizez ca sa-mi dau seama cum s-ar folosi DHR care e de uz extern)..pe net am gasit doar un film cu spalarea lui sub jet de apa (oare e recomandat?)...intreb pentru ca vad ca trebuie multa atentie la noile capuri de printare daca nu-l utilizezei frecvent (la cum arata sistemul ala nu vad logica HP de a cere 50 euro pe unul..poate 50 ron merita)
..dupa ce termin cartusele color si cartusul compatibil pe negru (speed de 800 pagini) o sa iau combinatia postata mai sus (cartuse refilabile + cerneluri inktec de 100ml)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 1:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.
1.cum se refileaza cartusele HP364:
http://****youtube****/watch?v=3Bkm5WeNif4
2.metoda de curatare print head:
http://****youtube****/watch?v=Cd2c6N9Ffog
exista un kitt care are si solutie d'asta de curatare si dispozitivul cu seringa, exact ca in clipul de mai jos:
http://****youtube****/watch?v=-GEqd6av6UE
eu unul nu folosesc nimic de la speed... Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Mar 15, 2012 4:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cartuse compatibile nu mai erau pe stock si am luat un KIT INKTEC DE PE MEDIATEC (NEGRU)
si acum distractia :
..am reincarcat ca la carte ... 4ml caci e cartus normal nu XL ... acum o saptamana s-a terminat tusul din cartusul START ca sa se stie detaliul....am dat CURATARE CARTUSE ..a scot o foaie si ceva si apoi pauza...nu mai lua NEGRU
...mai dau o CURATARE...la fel ...va dati seama ca la fiecare CURATARE SUNT CURATATE TOATE CARTUSELE ...si de cerneala din ele Sad( ..cred ca au fost vreo 4 CURATARI (de au ajuns bietele culoir de la jumatate indicator la semnul exclamarii)..printre ele si o nerecunoastere a CAPULUI DE PRINTARE (cred ca era de la un contact ca nu a persistat)...caci am scos CAPUL din locas sa ma uit la el
...scot capul de printare...pun in apa calda vreo 4 minute doar zona de jos (pe unde curge cerneala) ..sterg...pun in scula..dau iar o CURATARE....LA FEL
..ma enervez Smile)
...scot cartusul negru...si aplic o metoda postata de cineva pe un forum...REINCARCA CARTUSELE START PICURAND CERNEALA PE BURETE ALA...am picurat maxim 2 ml (suge nu gluma chestia aia..parca e vampir)..pun in imprimanta si SCOT APROAPE 100 FOI FARA PROBLEME


..OARE ASTA E CHIAR CEA MAI INDICATA METODA? PICURATUL? sau avea nevoie de mai multa cerneala (nu am pus 6 din prima sa nu fie probleme)...cred ca la culori voi lua direct cerneala la 100 ml (tot cartuse standard sunt)
Rolling Eyes

astept pareri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Apr 03, 2012 6:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

„metoda picuratului„ functioneaza foarte bine...am terminat 40ml de cerneala INKTEC cu cartusul negru cu care a venit multifunctionala ...o precizare aici: ATENTIE cand incarcati cu prea multa cerneala...iese pe sus prin acele serpentine
..am facut comanda de cerneala pentru toate cele 5 cartuse la 100ml INKTEC..sper sa se comporte aidoma ..ca preventie am luat si o sticluta de solutie DHR pentru capul de printare (sa fie daca e cazul)...o intrebare: poate fi folosita acea solutie si ca PREVENTIE? adica odata la 2-3 luni sa fie folosita preventiv?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

azi mi-au aparut 2 ERORI:
0xc19a0002
0xc19a0023
...ambele au de-a face cu capul de printare...mi-au aparut dupa ce am reincarcat negrul si am dat vreo 2 curatari de cartus

..probabil maine imi ajunge comanda de la mediatec, care include si DHR..sper sa dispara eroarea (apare chiar la deschidere si nu poti face nimic..spune doar sa inchizi imprimanta si sa o redeschizi) ..daca nu se rezolva trebuie sa apelez la service (este in garantie)..am vazut ca un cap de imprimare e aproape 170ron
...ceva sfaturi nu-mi strica
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 6:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reusit sa scap de eroare..i-am dat o multime de reseturi si apoi am incercat sa-i fac ceea ce se numea „hard reset„ http://forums.techarena.in/guides-tutorials/1100227.htm ...detalii in link...acolo ar fi trebuit sa gasesc o chestie care ajuta la acest reset, dar nu am gasit..am pus la loc sistemul din spate iar la deschidere nu mai a aparut eroarea ..insa DA EROARE DE ALINIERE Idea ..am reincercat alinierea din softul ei dar la fel se intampla..din ce am citit ori e hartia ori un cartus ...tot din lectura cica eroarea aceea cu 0x... poate avea legatura tot cu cartusele...in cazul extrem fiind vorba de capul de imprimare
de remarcat: mai am albastru Smile) negrul il scoate ca vai de el (cred ca de la el a inceput totul)..cred ca de la la atatea cleanere de cartus nu a mai ramas nimic in cele color
cand soseste comanda voi folosi DHR...voi pune cerneala in cartuse si voi incerca SA REVIN LA NORMAL Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2012 2:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CAPUL DE PRINTARE trebuie sigur inlocuit.
1. am folosit DHR fara rezultate...aparea eroarea 0x... din nou
2. am analizat putin capul de printare si cel pentru NEGRU prezenta niste „arsuri„ sa le zic asa in zona centrala ..clar deci (am incercat sa indepartez o pata neagra cu grija si s-a indepartat mai mult decat ea Mad
3. zilele urmatoare contactez HP sa vad cum rezolv pentru un nou printhead (de pe forumul hp reiese ca-ti trimit ei un cap de printare nou..forum in engleza caci la noi in Romania nici nu mai adaug)
4. pe net am vazut ca era disponibil la veo 170ron http://****mival.ro/5-ink-printhead-v1-service-kit-cn642a-6-ro

..daca reusesc sa primesc unul fara alte costuri imi iau un set de cartuse noi (am un discount de 100 ron de unde am luat imprimanta si m-ar ajunge toate 5 cartuse 120ron la final)..si VOI FOLOSI DOAR ORIGINALE CAND AM CEVA COLOR DE SCOS
...pana atunci canonul mp460 cu cartuse PG40 si 50 pe care-l am de vreo 5 ani merge ca uns (o singura data i-am schimbat cartusul negru dupa vreo 30 de incarcari...cartusul cololor de mult e uscat caci doar GRAYSCALE scot la ea) ....acum folosesc in el cerneala INKTEC comandata de pe mediatec si isi face treaba ca la inceputuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2012 3:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

concluzii:
1. am vorbit la HP si m-au trimis la SERVICE ...in Romania nu se pot lua capete de printare din comert Very Happy
2. am vorbit la SERVICE (tocmai la Iasi...distanta de vreo 300km de mine)..deschis...si mi-a explicat ca prin HP se schimba aparatul (daca se constata ca nu s-a facut refill)..daca nu contracost..trimis la Bucuresti si schimbat cu totul Shocked
3. SOLUTIA? http://****mival.ro/5-ink-printhead-v1-service-kit-cn642a-6-ro ?

Mi-a zis tipul de la service ca si el a auzit de ei si ca pretul de 170ron e chiar OK comparativ cu ce ar fi prin service. Acum apelez la expertii mediatec si nu numai:
- pot exista incompatibilitati in ceea ce priveste capul de printare? orice sfat sau recomandare sunt bine primite
...din ce am mai citit asta e produs de HP... mai sunt compatibile mai ieftine pe amazon si ebay la 35 dolari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2012 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

referitor la capete de printare prin Parts Store HP (care in Romania nu gasim):
- un cap de printare cn642a in Franta e 30 euro
- nu doar Romania nu are un magazin oficial HP pentru consumabile si parti de imprimante..insasi Canada nu se bucura de asa ceva, plus alte tari cu mai multe pretentii decat Romania (forumurile HP sunt pline de nemultumiti in ceea ce priveste politica HP vizavi de aceste consumabile)
- mai exact VREI CAP DE PRINTARE? HP NU TE AJUTA! PROBABIL VREA SA IEI O NOUA IMPRIMANTA

Sper ca postarile mele sa ajute pe cei care cauta informatii in acest sens si se lovesc de lipsa informatiei pe net (inclusiv la HP)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Lun Mai 07, 2012 1:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vezi si http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1073 , la sfarsit postarea mea. Daca e in garantie echipamentul tau poti sa rezolvi gratuit problema. Daca nu... intreaba la firma respectiva si o sa iti rezolve problema cu achizitia de capete, contra cost in 14 zile, dar fara sa iti dea si cartusele de start. Sau uneori iti da si cartusele de start, in aceelasi pret cu capetele sau gratuit cu capetele, daca echipamentul este in garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Mai 07, 2012 8:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Le-am trimis email sa vad ce pret are unul la ei. Inca nu am achizitionat unul prin mival.ro caci deocamdata alte prioritati am.
multumesc pentru informatie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 7:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As avea o intrebare, ce fel de cerneala ai utilizat pentru refilat la aceste cartuse/ capete?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 8:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

INKTEC...de pe mediatec...a scos ca cea originala (folosesc si pe canon tot inktec dedicata canon si se cunoaste calitatea ei) insa s-au infundat vreo 2 duze si nu aveam DHR sau altlceva la timp..am curatat putin cu apa calda si cred ca nu am sters bine capul de printare ca a aparut o pelicula uscata-arsa pe duze cand am pus capul la loc si erorile cunoscute...degeaba am mai folosit DHR dupa..deci extrem de sensibil capul de printare..graba si neatentia costa Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Printhead CN642A Pret: 30 EUR + TVA

pretul e cam acelasi ca pe mival
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serrgyus



Data înscrierii: 19/Noi/2009
Mesaje: 63

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 5:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ce priveste afirmatia cu DHR si alte solutii lichide de desfundat, personal nu am reusit sa desfund nici Lexmark si nici PG-40. Nici o data. In schimb am desfundat 90 % din cartusele HP cu cap de ele, gen HP 21, HP 56, etc. Am si eu un HP OJ 6500 A. Am utilizat aceelasi tip de cerneala, de asta te intreb, ca nu mi s-a parut ceva in regula. Dar lumea pe forum nu prea activeaza, ca asa e la romani... doar primesti info dar nu ajuti pe altu... devine de de la turci, ca sa nu zic din sudul tarii, dar asta e alta discutie. Am utilizat si eu capetele de la HP 920 cam... 5000 pagini, la doua multifunctionale, dupa care ... pac... se infunda capetele ( prima data la aproximativ 5000 pagini, apoi am primit capetele gratuit ca era garantie si am mai facut inca 5000 pagini si iar s-au infundat capetele, dar nu mai este garantie ). De asta te-am intrebat ce fel de cerneala utilizezi. A mai fost discutia asta pe acest forum. Cineva a intrebat daca este DYE cerneala pentru HP 920. Si atunci am sarit si eu cu exemplul pe care il dau si acuma, in rest... nu se inghesuie lumea sa spuna ce si cum. Dar in fine... am facut si eu ca si tine, sapaturi... adanci... zeci de telefoane pana sa ajung la acea firma care sa imi puna la dispozitie gratuit in garantie capetele. Am trecut si eu prin aceeleasi momente ca si tine, am fost si eu extrem de dezamagit de ce s-a apucat sa faca compania HP. De reprezentarea in Romania a companiei... nu mai spun nimic, cu toate ca ar trebui sa spun, ca sa ii ajut pe ceilalti... in special pe ceilalti care nu prea se inghesuie sa ajute, ca si cum nu ar fi forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lenzexe



Data înscrierii: 05/Mar/2012
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 7:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

PG 40 am la canon-ul mp460 care si-a facut si isi face treaba si acum (doar o data am schimbat cartusul nou in 4-5 ani) si l-am incarcat de zeci de ori pe fiecare cu diferite cerneluri (acum am INKTEC si remarc ca parca e cu 2 clase peste ce aveam inainte ca si calitate a imprimarii...parca e si mai groasa)
La HP am comis-o ca nu am fost mai atent...probabil si acum scoteam cu el..cred ca am scos aproape 3000 pagini inainte sa apara problema.
Mi-au raspus la email ce-i pe car ei-ai recomandat si pretul e corect ..nu a specificat daca sunt incluse si cartuse starter...cand am banii planificati pentru capul de printare si cartuse o sa-i sun pentru alte detalii (transport plata etc)
Ai dreptate legat de lipsa sfaturilor mai avizate si de lipsa de implicare HP..si nu e doar in Romania...forum-uș HP e plin d enemultumiti legat tocmai de aceste consumabile numite CAP DE PRINTARE..in Canada nu sunt si daca le vrei te costa dublu (juma e transportul international)..la cateva sute de mile mai la sud (in SUA) sunt 30 dolari capurile astea HP pentru 5 cartuse.
Sper ca cei aflati in situatii similare sa fie multumiti de informatiile gasite pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community