Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Toner(praf) refill de la sky

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
shadoow



Data înscrierii: 01/Apr/2012
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Mai 17, 2012 5:28 pm    Titlul subiectului: Toner(praf) refill de la sky Răspunde cu citat (quote)

Am primit ieri prin posta tonerul(praf) Sky. Am reumplut cartusul. Daca frec cu degetul pe scris, imagine etc, se ia putin praf pe deget.

PS: la tonerul original nu se intampla asta

Este de proasta calitate tonerul de la sky?

inkmate vs. sky vs. inktec vs. Certo. . .CARE ESTE MAI CALITATIVA?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Mai 19, 2012 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut.mai calitativ este tonerul marca KATUN; eu folosesc toner SKY doar la cartusele samsung(sky 013/019 sau 035) cu rezultate bune;nu folosesc toner SKY la cartusele HP(mai ales la 35A, 36A, CE285A, 278A sau seria asta de cartuse);poti folosi SKY la cartusele 7115, q2612, fx-9, fx10...in ultimul timp, tonerul SKY m-a cam dezamagit dpdv calitativ.mai este calitativ si tonerul PELIKAN.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shadoow



Data înscrierii: 01/Apr/2012
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sâm Mai 19, 2012 2:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te referi la laser, nu? Eu am un samsung scx 4623f laser mono. De unde pot lua toner(praf) marca katun. Pune te rog un link ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 20, 2012 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.dupa cum am mai spus, parerea mea este sa folosesti, la 4623f, toner sky 035.toner katun eu iau de la toko, la flacon de 500 grame doar pt.cartusele 35a,36a,285a,278.poti intreba si la mediatec.ro sau la romteambirotica...sunt multi distribuitori daca dai o cautare pe "goagal"...rezultate foarte bune se obtin si cu tonerul static (e mai scump dar mai calitativ decat celelalte).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shadoow



Data înscrierii: 01/Apr/2012
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Mai 20, 2012 2:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sky 035 chiar asa scrie si pe bidonasul pe care l'am cumparat eu.
Calitatea printului cu acest toner este acceptabila. Citeam pe undeva o diferenta intre toner mecanic si chimic. Presupun ca cel chimic este acelasi lucru cu cel static de care vorbeai. Pe mine m'ar interesa un toner bun dpdv al "compatibilitatii" cu piesele cartului. Am inteles ca unele prafuri ataca mai mult sau mai putin piesele(drum opc etc). Eu vreau sa ii pot face refill la actualul cartus de cat mai multe ori.

Ce parere ai despre urmatorul articol?


--------------------------


tonerul Chimic Vs. Tonerul Conventional

Tonerele chimice, in general sunt foarte pretentioase la prelucrarea cartuselor.
Tonerul chimic este foarte putin tolerant la uzura componentelor din cartus. Uzura unuia din componente putand genera un print de calitate slaba.
Se recomanda ca fiecare componenta a cartusului, nu numai rezervorul de toner si rezidualul, sa fie bine curatata de tonerul existent inainte in cartus : Rola de incarcare - PCR, rola developare, adder roller, lamela stergere, lamela doctor.
Tonerele chimice au o eficienta de transfer ridicata, densitate de culoare mare (ID) - prezinta culori foarte bine definite (color gamut), fixare foarte buna, un consum specific mic, fata de tonerul conventional , DAR sunt foarte pretentioase la prelucrarea cartuselor (apare background la cea mai mica contaminare cu toner conventional) si aproape intolerante la uzura pieselor (rola developare, lamela doctor, PCR).
Tonerele conventionale color au eficienta de tranfer mai mica decat tonerele chimice, densitate de culoare mai mica- prezinta culori mai estompate, fixare foarte buna, consum mai mare de toner ( cu circa 30% mai mult ca tonerul chimic). Au in schim stabilitate de la lot la lot foarte buna ( consistenta ) si sunt <<prietenoase>> la prelucrarea cartuselor, tolerante la uzura pieselor.
Nu sfatuim sa se foloseasca combinaii de tonere chimice si conventionale !!!
Folosind numai tonere chimice sau numai tonere conventionale veti obtine performante mai bune !!!

-------------------------------------
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mai 21, 2012 8:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut.parerea mea, in general, este sa iti pastrezi marca de toner de care esti cel mai multumit...la fel si despre cerneala folosita la refilul cartuselor jet.cat despre "articol"...respecta adevarul despre folosirea tonerelor de refill si despre tehnicile de remanufacturare a cartuselor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alex86ct



Data înscrierii: 14/Sep/2012
Mesaje: 1
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2012 10:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar daca vrei o calitate buna a tonerului alege katun sau pelican. Totusi eu de cateva luni experimentez cu tonerele universale de hp/samsung/lexmark polyester ... sunt destul de multumit ... chiar daca nu iese printul prea negru are un consum mai mic si lasa mai putin rezidual decat tonerele obisnuite ... iar la hp pentru 85a, 78a la care trebuia sa fiu foarte selectiv si atent la toner si la procedeul de refill ... acum nu mai am problema asta. Orice ar fi ... un refill de calitate nu prea se face fara o curatare foarte buna a cartusului. Daca mai foloseste cineva toner polyester de la sky mi-ar placea sa mai aud si alte pareri.
_________________
Nothing is true, everything is permited.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community