Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Epson px720wd eroare ciss

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
DEXTER



Data înscrierii: 13/Apr/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Iul 02, 2012 5:06 pm    Titlul subiectului: Epson px720wd eroare ciss Răspunde cu citat (quote)

La acest model mi s-a infundat capul .Am bagat solutiE de curatare pe tuburile care alimenteaza capul si sau curatat(partial)duzele.Problema a aparut cind am montat tancurile de la CISS pe pozitie.Imprimanta a dat mesaj"cannot recognize the following cartrige(s)Install them corectly.
(Ink cartriges)LM T806/T796".Le-am scos ,le-am sters cu guma chipurile ,acelasi mesaj.Am bagat cartusele originale si mesajul nu a mai aparut.Presupun ca s-a intimplat ceva cu CISS-ul.Chipurile de pe cartuse sunt pe un cablaj monobloc.Ce trebuie sa fac?Pot gasi chipul monobloc?Sau care ar fi solutia?Cissul a mers pe imprimanta de un an si ceva fara probleme.
In alta ordine de idei,se poate demonta capul de la aceesta imprimanta pentru curatare cu ultrasunete?Un link ,un sfat ar fi binevenite.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri sau sugestii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2012 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.sterge si suporturile pe care "calca" chipurile cartuselor cu un betisor cu vata si cu alcool isopropilic....sa nu fi ramas ceva mizerie pe acolo....cat despre desfundarea cu ultrasunete, asta implica demontarea aparatului si a capului de printare, operatiuni destul de pretentioase...eu unul iti recomand un centru de reparatii cu oameni de meserie...se poate defecta iremediabil capul de scriere daca nu se respecta tehnologia de desfundare...oricum, cu ultrasunete nu prea ai rezultate...sunt dispozitive speciale si solutii speciale de curatare chimica a capetelor de printare care au rezultate foarte bune; ultrasunetele se folosesc mai mult la cartusele inkjet cu duze, gen HP21, HP22, etc, dar si acolo cu rezultate 50-50% multumitoare, depinde de cat de infundate sunt duzele cartuselor.
vezi printre clipurile de mai jos care este mai la indemana:
http://****youtube****/results?search_query=unclogg+epson+printhead&oq=unclogg+epson+printhead&gs_l=youtube.3...1828.8250.0.8672.23.23.0.0.0.0.109.1405.22j1.23.0...0.0.g--ccSAEgaA
sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community