Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imprimanta Canon IP3500

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
electros



Data înscrierii: 04/Dec/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2012 7:29 pm    Titlul subiectului: Imprimanta Canon IP3500 Răspunde cu citat (quote)

Buna, am o imprimanta Canon la care de cateva zile am observat ca daca ii dau sa-mi ptinteze pagina aia de verificare a duzelor daca sunt infundate, la culoarea albastru in loc sa-mi tipareasca o dunga albastru inchis intr o singura nuanta, i-mi tipareste jumatate albastru inchis si jumatate albastru mai deschis, ca in imaginea de mai jos. Ma puteti ajuta cu o solutie ?



Mentionez ca am refilat cartusele de doua sau trei ori cu cerneala inktec
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 05, 2012 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din meniul imprimantei se alege optiunea clean head....folositi de maxim 3 ori aceasta optiune si vedeti rezultatele obtinute la testul culorilor.dupa care faceti o pauza de cel putin 30 minute ca sa se raceasca corespunzator capul de printare, altfel riscul este sa se deterioreze.
daca nu se obtin rezultate multumitoare trebuie desfundat capul de printare.se gasesc pe "goagal" si pe youtube fisiere video despre cum se desfunda capul de printare, precum si modalitatea corecta de refilare a cartuselor.acestea avand in interior un mic burete,exista posibilitatea sa se formeze bule de aer care pot duce la imprimarea incorecta din cauza ca cerneala nu ajunge la duzele capului de printare, existand posibilitatea distrugerii termice a acestuia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
electros



Data înscrierii: 04/Dec/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2012 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
din meniul imprimantei se alege optiunea clean head....folositi de maxim 3 ori aceasta optiune si vedeti rezultatele obtinute la testul culorilor.dupa care faceti o pauza de cel putin 30 minute ca sa se raceasca corespunzator capul de printare, altfel riscul este sa se deterioreze.
daca nu se obtin rezultate multumitoare trebuie desfundat capul de printare.se gasesc pe "goagal" si pe youtube fisiere video despre cum se desfunda capul de printare, precum si modalitatea corecta de refilare a cartuselor.acestea avand in interior un mic burete,exista posibilitatea sa se formeze bule de aer care pot duce la imprimarea incorecta din cauza ca cerneala nu ajunge la duzele capului de printare, existand posibilitatea distrugerii termice a acestuia.

Ma scuzati ca nu am mai raspuns nimic pana acum dar am fost putin cam ocupat. Am incercat ce mi-ati recomandat mai sus dar fara nici un rezultat. E posibil sa fie infundat capul de imprimare daca totisi tipareste dar mai deschis la culoare.?? Va intreb asta pentru ca am luat legatura si cu cineva de la o firma de incarcari cartuse si acea persoana mi-a spus ca e o problema la aceste capuri canon si ca nu se mai poate face nimic. Eu totusi mai sper sa-l pot folosi de aceea mai insist.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 19, 2012 12:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

acel cineva de la firma care spune ca nu se poate face nimic a raspuns astfel pt a-si vinde eventual vreun produs de la magazinul respectiv.capul de printare se poate desfunda cu aparatura profesionala doar la centrele specializate care au acea aparatura.

cum se scoate capul de printare din imprimanta
http://****usa.canon****/cusa/support/consumer/printers_multifunction/pixma_ip_series/pixma_ip3500?CMD=MIXED_SEARCH&mName=PIXMA+iP3500&mType=PIXMA+iP&pageKeyCode=ekbresults&searchString=remove+printhead&BASIC_SEARCH_CURRENT_TOPIC_ID=1508&BASIC_SEARCH_CURRENT_TOPIC_TYPE=0&RESULTS=RELEVANCE&RELEVANCE_START=1&RELEVANCE_COUNT=10&CONFIGURATION=1011&PARTITION_ID=1&TIMEZONE_OFFSET=null&USERTYPE=1&isSecure=false
si alegi prima optiune: Reseat the Print Head and ink tanks iP3500
iti apare un fisier video despre cum scoti capul de printare din imprimanta

si mai jos, cum se desfunda un cap de printare cu duzele ca la IP3500(problema este adaptorul de la seringa la duzele color si la cea de culoare neagra) :
http://****youtube****/watch?v=d0lrTgS27c0
solutia folosita pt desfundare este solutie de tip DHR, sticluta de 100 ml, pentru folosire EXTERNA (nu solutie pt.folosire interna)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Joi Dec 20, 2012 10:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E improbabil ca toate duzele din jumatatea de jos sa fie partial infundate. Mai degraba sunt comandate "din 2 in 2", in sensul ca duzele nu mai dau cerneala la fiecare pas al capului de scriere, ci la 2-3 pasi; de aici nuanta deschisa de albastru. Eu cred ca e ceva defect in circuitaraia de comanda integrata in capul de scriere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community