Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma MX895

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
t3mptatioN



Data înscrierii: 29/Dec/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Dec 31, 2012 4:18 pm    Titlul subiectului: Canon Pixma MX895 Răspunde cu citat (quote)

Salutare!

Am primit o multifunctionala Canon Pixma MX895 si aveam de gand sa-i atasez un CISS, insa dupa ce m-am documentat un pic pe forumuri, am renuntat la idee. Acum, in loc de CISS, am vazut ca exista cateva alternative, insa nu sunt sigur care din ele ar fi mai buna:
1. sa cumpar cipuri autoresetabile si sa le pun pe cartusele originale pe care sa le reumplu
2. sa cumpar cartuse compatibile de la Inktek (transparente, cu cipuri) si sa le folosesc pe acestea in locul celor originale
3. sa cumpar un cip resetter si sa resetez de fiecare data cipurile cartuselor originale cand le reumplu

Ca pret, nu sunt mari diferente intre cele 3 variante si am cateva nelamuriri:
1. cipurile de pe cartusele compatibile Inktek sunt autoresetabile?
Am citit pe forum ca acestea nu prea se preteaza la refill (sau refill-uri repetate) din cauza buretelui care incepe sa se faramiteze. De aceea ma gandesc ca aceasta varianta nu ar fi cea mai indicata.
2. in cazul unui resetter, care este durata de viata a cipului original (cu aproximatie, cam cate resetari suporta)?
3. conteaza ordinea operatiunilor cand se foloseste un resetter? adica, se umple intai cartusul si apoi se reseteaza cip-ul sau invers?
4. gasesc la noi cartuse CLI-521 si PGI-520 goale? mi-ar place sa le schimb cu acestea pe cele folosite de multifuntional si anume CLI-526 si PGI-525, care sunt complet mate (negre) si nu ofera posibilitatea vizualizarii nivelului cernelii din interior.

Orice sfat constructiv este binevenit. Va multumesc si va urez un An Nou mai bun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergiu2012



Data înscrierii: 05/Ian/2012
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Dec 31, 2012 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ia cartuse refilabile care se reseteaza automat cand le scoti sa le refilezi.Mai multe detalii gasesti in posturile mele din topicul de mai jos :http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1418 numai ca e vorba de alta marca de imprimanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2013 12:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am un ip3600 si un mg5350 si am mers pe a treia varianta.


1. Cartusele Inktec nu au cipuri ARC si nici nu se preteaza la refilare.
2. Eu am refilat/resetat cartusele de multe ori fara probleme, dar nu am idee de cate ori ar merge resetate. Ca orice aparat electronic se va strica, pana la urma.
3. Eu resetez cartusul dupa ce il scot din imprimanta, inainte de refilare.
4. Cartuse originale goale ( + resetator, cerneala, dopuri, suporti pentru cartuse) am cumparat de aici: http://****octoink.co.uk/categories/Refill-Tools%7B47%7DKits/Empty-Cartridges/ Un set de 4x521+520 e 75 RON (16,8 Euro) cu transport inclus pana la Cluj. Timpul de livrare e 2-7 zile, in functie de cheful de munca al celor de la Posta Romana. Proprietarul magazinului se numeste Martin si e un tip de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
t3mptatioN



Data înscrierii: 29/Dec/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2013 9:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pt raspunsuri si sfaturi.

Cred ca voi incerca intai cu cartuse refilabile care au cipuri autoresetabile - asa cum sugera Sergiu. Pentru simplul motiv ca mi se mare cel mai comod asa. Iar cel mai ieftin am gasit pack-ul de 5 cartuse, goale, cu 79 lei. Voi vedea cum se comporta in timp. Daca apar nemultumiri, cu siguranta voi apela la varianta propusa de Tudor. Oricum, asta ar fi si varianta cea mai ieftina, pt ca am si cartuse refilabile, care sunt transparente, dar si cipurile autoresetabile aferente.

A doua varianta, in ordine crescatoare a costului, ar fi cipurile autoresetabile care sa le inlocuiasca pe cale originale, pe cartusele originale, pe care le-am gasit la 129 lei. Dezavantajul aici - cartusele originale care sunt mate, iar pretul doar pt cip-uri este mai mare decat cel pt cartuse+cipuri. Astfel incat nu voi mai lua in calcul aceasta optiune

Iar a treia varianta, putin mai costisitoare, este cea propusa de Tudor. Cartusele comandate din UK - 75 lei + cip resetter-ul - 110 lei = 185 lei.

Pretul cernelii l-am exclus din calcule pt ca se va regasi la fiecare varianta in parte, in functie de preferintele fiecaruia. Si nu am adaugat link-uri, pt a nu se considera reclama (sunt firme din tara; posibila concurenta). Daca este permisa postarea lor si este cineva interesat - cu cea mai mare placere le adaug.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community