Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme dupa refill cartuse HP CM1312 MFP

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Ian 14, 2013 10:21 am    Titlul subiectului: probleme dupa refill cartuse HP CM1312 MFP Răspunde cu citat (quote)

Multifunctional(fara fax) HP CM1312MFP:
Total pagini listate: 2032(douamii zero treizeci si doi)
1.setul de cartuse refilate(la a 2 a refilare), cartuse originale, nu compatibile
2.toner folosit la refilare : static control ; color laser toner, BK-55 grame, Cyan,Yellow si Magenta – cate 40 grame fiecare flacon pt.HP1215/1312/1515/1518 de la Mival
3.metoda de refilare:prin gaurire(ca sa nu mai fiu nevoit sa masor cu lera reglajul lamelei de dozare toner)
4.curatare compartiment toner rezidual:
a) demontare, golire rezidual, stergere rola, lamela si cilindru cu apa distilata;
b) curatare lagare de vaselina si reziduuri si gresare(lagarul negru) cu vaselina din seringa de 2 grame, vaselina de culoare rosiatica, luata de la Toko;
c) am ferit cilindrul OPC de lumina dupa curatare si dupa montare
d) re-montare componente compartiment rezidual si folosire pudra Methuselah dupa montarea lamelei de curatare a cilindrului(nu am folosit in exces pudra);
5. demontare capace laterale la compartimentul de toner(partea cu contactele electrice si partea cu angrenajele), sters contactele electrice cu betisoare de urechi imbibate in alcool isopropilic si pus putina vaselina(nu in exces) de la pct.4b de mai sus;
6. scoatere rola de langa lamela de dozaj toner, curatare ambele capete de reziduuri de vaselina si curatare corpul rolei cu apa distilata;
7. aspirare toner ramas pe rola interna(cea din burete spongios) si scuturare bine cartus si invartit rola spongioasa cat am putut de bine + aspirare cu aspiratorul ca sa nu se amestece tonerul folosit inainte cu asta static control;
8. lamela de dozare a tonerului(cea metalica) nu am demontat-o; pus toner prin gaurile facute si lipire gaura cu banda de aluminiu cu suprafata adeziva;
9. montare rola magnetica (nu am mai pus vaselina pe partea cu contactul electric pt.ca am considerat ca am pus pe interiorul capacului cu contacte) si asamblare partea cu contacte si partea cu rotitele, strangrere suruburi de la capacele laterale si miscare angrenaj sa vad daca se depune uniform tonerul pe rola de cauciuc-aspect uniform a tonerului, fara puncte sau parti mai pline sau mai goale pe rola;
10. asamblare ambele parti ale cartusului, schimbare chipuri vechi cu chipuri noi(de la Mival) si montare in aparat;
11. aparatul isi face initializarea, nu sunt mesaje de eroare, nivelul de toner pe afisaj arata full, listare pagina de test….scrisul aparent normal(pe o scala de negru, cam la 75% din negru intens) iar patratelele alea color din coltul stanga-sus al paginii de test neclare si foarte sterse.
12. listez o pagina de test pt.imprimante laser de pe un site oarecare si…de aici incep problemele;
13. culorile foarte sterse, dar fara sa fie probleme de centrare sau mai inchise intr-o parte sau mai deschise in alta, fara sa fie scrisul descentrat sus-jos sau stg-dreapta….atat ca toate culorile sunt aproape nesesizabile pe pagina listata de pe site-ul ala (http://****fho-emden.de/~hoffmann/a3gencolorhigh.pdf -pagina 7); dau comanda de un set de cartuse goale, nerefilate vreodata si originale(nu compatibile) cu gandul sa vad care e problema;
14. dupa vreo saptamana, primesc setul de cartuse-originale, in cutie, goale si nerefilate vreodata si banuind cum ca ar mai fi toner pentru macar o pagina de test, iau chipurile de pe fiecare cartus in parte refilate de mine(chipurile luate de la Mival) si le montez pe setul asta nou primit….listare pagina de test de la pct.13 si…surpriza mare(pt.mine, bineinteles);
15. aparatul isi face initializarea, fara mesaje de eroare si cand listez pagina de mai inainte, totul este perfect, fara umbre, decalaje sau alte probleme pe pagina listata…tot spectrul acela de culori perfecte…ce sa mai vorbesc…am si scanat pagina aceea listata(cea cu spectrul de culori) pe aparat…copiaza fara probleme…totul perfect;
16. sa fie vaselina de pe contacte proasta calitativ(cea luata de mine de la Toko) ? pt.ca nu pot sa cred ca tonerul static control este problema…sau trebuie sa umblu la lamela de dozare si sa mai maresc fanta care apasa pe rola magnetica(tre’ sa-mi iau un set de lere, cu ocazia asta) ? sau la partea de contacte electrice sa fie problema(sa curat toata vaselina aia si sa nu mai pun deloc)? ce distanta este intre lamela si corpul cartusului, in locul unde sunt suruburile de fixare ale lamelei metalice…va rog sa imi spuneti si mie,daca se poate
17. daca v-ati mai lovit de asa ceva poate aveti timp si rabdare sa-mi dati si mie o idee despre cele de mai sus. Multumesc pt.rabdare si ajutor si respectele mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2013 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

s-a rezolvat:
toner folosit - static control
reglarea lamelei de dozare a tonerului(dr.blade) la 1mm cu lera
listeaza perfect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community