Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cu HP 5180

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2013 9:28 pm    Titlul subiectului: Problema cu HP 5180 Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Am de vreo 4 ani o imprimanta HP 5180 cu cartuse cu chip autoresetabil. Cartusele au si ele tot 4 ani de folosire. De la o vreme nu mai scoate cyan. Pe pagina de test in casuta cu cyan este...roz. De ce se intampla asta? E infundat ceva sau este din soft? Daca e infundat de ce scoate roz? Am fost la un service si 2 baieti s-au invartit pe langa ea iar in cele din urma mi-au zis ca nu se baga s-o desfaca pentru ca nu stiu. Ce sa fac?
Precizez ca cerneala o tin in frigider (daca are vreo importanta).

Acum vad unde am postat. Imi cer scuze si rog un moderator sa-l mute unde trebuie. Inca o data, scuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2013 5:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu amanunte.

Am inercat si cu alte cartuse si acelasi fenomen. Daca ii dau auto-test din meniul ascuns casuta este roz!
Daca ii dau auto-test din meniul normal casuta ramane alba sau cu vagi urme de albastru!
Nu inteleg de ce este asa. Ma gandesc ca poate e infundat capul de imprimare?!?

Stie cineva in Ploiesti vreun centru de reparat imprimante?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2013 12:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.in primul rand cerneala nu se tine in frigider...cel mult intr-un loc intunecos ca sa nu ajunga lumina de la soare la sticlutele cu cerneala.apoi, cerneala folosita este de tipul "vivid" adica mai fluida decat cerneala obisnuita folosita la reincarcarea cartuselor HP.
-din explicatiile date este clar ca s-au infundat duzele capului de printare si acest cap trebuie demontat si curatat cu aparatura profesionala.ca firma poti incerca sa vezi(sa intrebi macar) la Platin daca se poate face ceva.
-am avut si eu un HP 8250 cu acelasi tip de cartuse si cam aceeasi manifestare.am luat un set de cartuse cu chip autoresetabil si am pus in ele cam 10 ml de solutie de desfundare pt.uz intern(nu extern, pt ca asta de uz extern este mai concentrata si iti poate afecta cartusele sau capilarele de la cartuse la capul de printare; i-am data cateva cicluri de curatare cap de printare(din meniul imprimantei) si am reusit sa o fac sa functioneze - am scos din cartuse ce ramasese ca solutie interna de desfundare si am pus cerneala vivid la fiecare pana s-au umplut, dupa care am dat iar un clean head din meniu si "a luat-o".
-daca situatia este tot nesatisfacatoare cu printarea(dupa ce reusesti sa faci ce am descris eu mai inainte) trebuie dus aparatul "la doctor" cum se zice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community