Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

sfat achizitie multifunctional

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
horia100



Data înscrierii: 21/Feb/2013
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Feb 21, 2013 7:58 pm    Titlul subiectului: sfat achizitie multifunctional Răspunde cu citat (quote)

Buna,sint si eu in cautarea unei imprimante,am avut un HP B109a si s-a dus capul de printare, nu mai scoate negru.Acum as dori o imprimanta care sa aiba capul de printare pe cartus(sper ca m-am exprimat bine),sa aiba cartuse individuale pt. fiecare culoare,cartusele sa fie ieftine,sau sa poata suporta un nr. mare de incarcari,iar incarcarea sa se realizeze usor,eventual fara cip, ..La cartusele hp364 am reincarcat cca 200ml de cerneala /cartus si o serie mai rezistau.
Buget alocat 200-300lei .Ea v-a fi folosita ocazional 30-40 copii pe luna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Feb 23, 2013 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

preferabil ceva pe tehnologie laser...e mai scump dar nu mai patesti faza cu capul de printare sau uscarea cartuselor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
horia100



Data înscrierii: 21/Feb/2013
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm Feb 23, 2013 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
preferabil ceva pe tehnologie laser...e mai scump dar nu mai patesti faza cu capul de printare sau uscarea cartuselor

Nu cred ca merita investitia ,deoarece este folosita de baiat pt. lucrarile la scoala,de asta doream si o recomandare pt. una mai ieftina care sa scoata si color iar daca se duce capul de printare acesta sa fie pe cartus si nu pe imprimanta.
Ma gindeam la un canon dar am vazut ca se plingeau o serie ca nr. de reincarcari este mic,dupa reincarcare fac figuri din cauza cipului.Si eu la hp 364 aveam cip dar in afara de va ma avertiza ca s-a facut rifil sau cartusul este defect nu am avut alte probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Feb 24, 2013 2:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.deci, in concluzie: aveti nevoie de imprimanta sau de un multifunctional cu cartuse care se refileaza cu cerneala?pt.ca daca este vb.doar de imprimanta, este mai rentabila una second-hand cu laser(HP1010,1012,108 sau 1022, Canon LBP2900, 3010,etc) fiind comparabile ca pret cu cele cu cerneala dar avand avantajul ca nu se usuca cartusele si au "capacitate" mai mare de listare(rezervorul de toner asigura listarea a 2000 pagini-mai mult sau mai putin);daca aveti nevoie si de copiator, pe langa imprimanta(multifunctionale gen HP3180, 380, Canon MP210, 250, etc) problema sunt cartusele cu cerneala(refill cu cerneala de calitate, in caz de defectare a unuia dintre cartuse MF-ul nu functioneaza fara ambele cartuse iar pretul unui cartus original(sau a ambelor cartuse) este aproape cat dati pe MF;daca achizitionati cartuse compatibile, probabilitatea de functionare cu acestea este de maxim 40% din durata de functionare a cartuselor originale;de asemenea, mai este si problema infundarii duzelor cartuselor, problema care se rezolva, in general, folosind solutii(lichid) de desfundare, uneori fiind necesara si dispozitiv ultrasonic pt.decolmatarea mizeriei din interiorul duzelor cartuselor, ceea ce nu este la indemana utilizatorilor casnici...mai astept amanunte de la dvs.dupa ce veti citi cele scrise de mine in aceasta postare.respect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
horia100



Data înscrierii: 21/Feb/2013
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Feb 24, 2013 6:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma gindeam la un hp2515 la 260 la altex sau la evo cu inca un set de cartuse la 247lei+taxe curier..Cerneala si kit rifil vad ca se gasesc.Acum vreau sa vad poate gasesc o imprimanta la care sa fie compatibila cerneala care mi-a ramas de la cartusele hp364.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Mar 13, 2013 12:52 am    Titlul subiectului: cartuse HP 364 cu cerneala si cap de scriere separat Răspunde cu citat (quote)

respectele mele dl.Horia....sper sa nu fi cumparat ce ati descris dvs mai inainte din diverse...hiper-market-uri...un aparat bun nu se cumpara dupa pretul alora...sunt multe noutati coreene sau chinezarii a acelasi pret si cu tehnologie LASER...tentant, nu? dar, intrebati, inainte sa scoatei banii din buzunarul dvs de preturile consumabilelor(cartuselor) si daca acestea se pot reumple(refila)....baietii de la hiper-super-market-urile descrise de catre dvs. ar face aproape orice ca sa isi(sa vanda marfa angajatorilor lor) vanda marfa...plus ca nu au minimalul notiunilor despre tehnologia folosita de aparatele pe care ei doresc sa "le indese" in buzunarul dvs din rafturile aproape goale...un aparat bun nu se achizitioneaza din metro...u, kaufla...etc...selgr...os..;stiti la ce ma refer, da?...sa ma ierte domnii administratori si moderatori ai acestei familii MEDIATEC, dar mai bine "scrii" un "necesar" de "ce am nevoie si cum il voi folosi" la mai multe firme decat ....hai la EN-GROS sa ne luam imprimanta ieftina si care ...face si ca XEROX-ul(adica si copiaza sau scaneaza si trimite wireless sau prin fax)...are multe optiuni, la pret mic "de raft"...ar trebui sa va puna in "paza asupra buzunarului dvs" cel putin dpdv al consumabilelor(cartuselor) folosite....este un principiu....APARAT IEFTIN...CONSUMABILE SCUMPE(imi permit sa adaug ..."in draci"(ca consumabile fata de pretul aparatului....pana la urma, dvs, ca client hotarati in aceasta privinta....cand veti cere ajutor cum ca "s-a terminat cartusul" sau ca "am mers la cineva si mi-a incarcat cartusul si nu "scoate" la fel de bine ca prima data....poate o sa aveti timp sa cititi cele de mai sus....solutii exista, dar sunt destul de scumpe....CALITATEA CONTEAZA, nu?....va respect si va doresc o alegere cat mai buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community