Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Reset HP LJ 4100

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Mie Mar 06, 2013 6:49 pm    Titlul subiectului: Reset HP LJ 4100 Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Stie cineva cum se reseteaza un cartus HP 61X de la un Laserjet 6100 MFP?
L-am reincarcat si imi afiseaza in continuare "toner low" si indica un nivel foarte scazut de toner. Din cate stiu eu nu are chip, asa ca nu inteleg de unde scoate informatiile astea.

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Mar 08, 2013 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare. incearca asta:
http://****fixya****/support/t445697-hp_4100_toner_out
din cate am inteles eu, cartusul are si chip,dar inlocuirea lui este optionala doar ca iti va arata in continuare nivel scazut de toner, mesaj care nu va afecta functionarea aparatului ( http://****tonerkits****/lj4100-10.html );
cum "arata" chipul:
http://articulo.mercadolibre****.mx/MLM-414563491-chip-cartucho-toner-reset-hp-laserjet-4100-hp-c8061x-c8061a-_JM
si instructiunile de remanufacturare:
http://****uninetimaging****/downloads/technical/TecArtWebAdded/HP_4100_Reman_eng.pdf
nu mi-a picat inca un cartus d'asta la refilat,asa ca nu ma hazardez la raspunsuri mai detaliate;in orice caz, la 6000 pagini listate cu 61A sau la 10000 pagini listate cu 61X banuiesc cum ca este necesara si schimbarea cilindrului.numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florin_Rosu



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Mesaje: 26

MesajTrimis: Vin Mar 08, 2013 10:51 pm    Titlul subiectului: RE Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru informatii, intr-adevar s-ar parea ca este un chip cu rol strict informativ. Se poate folosi imprimanta in continuare fara probleme daca neglijez mesajul de "Toner low". Important este sa fie setata sa continue si la "Toner low" si la "Toner out".

Cartusul are 10.000 de pagini iar cilindrul prezinta usoare urme de uzura, dar momentan nu afecteaza calitatea imprimarii.

Curios este ca chip-ul nu are niciun fel de contact pentru comunicatia cu imprimanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mar 10, 2013 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

chipurile radio asigura comunicarea cu imprimanta(wireless) si transmite informatii despre numarul de pagini listate si cantitatea de toner ramasa(cu aproximatie).daca nu deranjeaza mesajul toner low, lasa-l asa; un chip d'asta este cam la 30 ron.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community