Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lipsa rotita din cartus Samsung MTL D101S

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cornel.tacliciu



Data înscrierii: 12/Mar/2013
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Mar 12, 2013 8:41 pm    Titlul subiectului: Lipsa rotita din cartus Samsung MTL D101S Răspunde cu citat (quote)

Salut.
Am o multifunctionala SCX 3405 fw la care i-am refill-at pentru prima data cartusul. Dupa refill a aparut urmatoarea problema: dupa printarea a 4-5 pagini calitatea printului scade foarte puternic ( ca si cand s-ar fi golit cartusul). Rola magnetica este incarcata neuniform si intr-un strat mic, fapt ce duce la calitatea slaba a imprimarii. Daca agit cartusul printeaza bine cateva pagini, dupa care parca se termina cartusul. Am desfacut cartusul si am sesizat ca-mi lipseste urmatoarea componenta http://dl.dropbox****/u/92957587/Samsung.bmp ,care se pare ca are rolul de a pune in miscare Agitator Bar-ul, lamela ce impinge practic tonerul spre rola magnetica. Nu-mi dau seama daca am pierdut acea rotita sau ea nu a fost prezenta in cartus de la inceput. As avea nevoie sa-mi dati un sfat daca acesta ar putea fi cauza printarii slabe, iar in caz afirmativ de unde pot s-a cumpar piesa lipsa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Mar 12, 2013 11:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare dl.Cornel...pai,in primul rand, din punctul meu de vedere, felicitari pt.refilarea cartusului dvs MLT D101S..aparatele care folosesc acest tip de cartus sunt noi pe piata romaneasca(si europeana, ne invadeaza coreenii si chinezii cu "ieftinaciuni" de acest gen).dupa mintea mea, singura posibilitate este "un imprumut" al unui cartus similar sau cumpararea unuia compatibil...daca ar fi sa patesc eu "faza" pe care ati patit-o dvs...asa as face...desfacand cartusul "imprumutat" sau cumparat, se vizualizeaza(dupa pagina de test pe aparat, care este alta problema...chip nou, resoftare, etc)existenta partilor componente ale partii cu rotitele de transmisie..asta este dezavantajul multifunctionalelor ieftine(ca pret) si scumpe, ca, virgula, consumabile ale lor; am avut un cartus de start al unui asemenea aparat si, cu amabilitatea domnului ing.Liviu( alias "merlingerin" de pe acest forum si nu numai de pe acest forum) a rezolvat o problema al unui grup de copii defavorizati de soarta din Valea Calugareasca,impotriva celor care stau in PARLAMENTUL ROMANIEI si SFORAIE pe banii tuturor...(daca este posibil, sa ma ierte si sa ma scuze domnii moderatori si "pastorii" acestui forum pentru reclama)...din pacate, nu am stat(cum trebuia sa fac) ca sa numar numarul dintilor angrenajului si dimensiunile rotitri cu pricina(din imaginile postate de dvs mai inainte)...recomandarea primita de la dl."merlingerin" a fost sa pastrez chipul cu care a fost "dotat" cartusul inainte de refilare...concret, nu te pot ajuta cu rotita din imaginile postate de tine...am 50 de ani si abia mai tin minte varsta mea, dar'mi-te dimensiunile acelei rotite...cat despre un manual de service al acelui aparat, nu gasesti amanunte de acest gen....traiasca coreenii si chinezii si...toti cei cu ochii oblici si galbeni...daca iti mai pot fi de folos altfel...cu mare placere te ajut.respectele mele si numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornel.tacliciu



Data înscrierii: 12/Mar/2013
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mar 13, 2013 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsul promt. Poza postata de mine este compusa din doua capturi ale unor videoclipuri de pe Youtube cu tutoriale de refill pentru cartusul MLT D101S, deci presupun ca asa ar trebui sa arate acest cartus. Al meu nu arata asa, in sensul ca imi lipseste acea rotita. Probabil cea mai buna solutie ramane cumpararea unuia nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community