Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme HP CM1312

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alyvo



Data înscrierii: 08/Mar/2013
Mesaje: 4
Locație: Buzau

MesajTrimis: Vin Apr 19, 2013 9:31 am    Titlul subiectului: Probleme HP CM1312 Răspunde cu citat (quote)

Va salut !
Am si eu o problema cu echipamentul de mai sus (hp1312). A sosit la mine cu cateva probleme din care una majora; in ce consta :
Apare permanent o dunga rosie NUMAI la printarea color (momentan); inainte aparea si la printarea numai cu negru (tabele, texte ..etc). Am curatat de rezidual toate cartusele (erau pline), curatat cilindrii, role, gresat angrenaje si lagare. Problema insa tot a persistat, nu mai vorbesc de cilindrul de la albastru care e ''terminat''. Am schimbat cilindrul de la galben cu albastru si am vazut ca petele pe hartie au devenit galbene...rezultat final cilindru defect (albastru), nu ar fi o problema asta...am scanat un rezultat cu problema (este printul cu problema pe albastru si bineinteles celebra dunga rosie). Poate fi de la cartusul de rosu? Ma gandeam sa schimb toti cilindrii dar stau in dubii sa nu dau banii pe cilindrii si problema sa persiste (dunga).

Am incercuit cu negru dungile rosii...


Va multumesc anticipat !

L.E. Print scanat dupa schimbarea cilindrului galben cu albastru :
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Apr 19, 2013 7:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

schimba cilindrul cu probleme si sterge contactele din interiorul aparatului care "calca" pe contactele externe ale cartuselor, cu o carpa de bumbac cu putin alcool isopropilic;mai depinde si de materialele pe care le-ai folosit la curatarea interioara a cartusului si a contactelor precum si de cat de bine sunt gresate cu vaselina conductiva...mai pot fi probleme si cu chipurile, dar mai rar;
http://****youtube****/watch?v=-6WtVf1CG5A
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alyvo



Data înscrierii: 08/Mar/2013
Mesaje: 4
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum Apr 21, 2013 9:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns, intre timp am schimbat cilindrul de la rosu cu cel de la albastru, dunga pe imagine acum fiind albastra 1 deci problema este de la cilindrii. Am comandat cilindrii in vederea schimbarii lor; Curatirea cartuselor a fost facuta cu aer, in unele cazuri in care apare toner tasat pe marginile cilindrilor folosesc izopropilic...mai rar.
Astept sa-mi soseasca cilindrii ca sa-i montez si revin cu un raspuns.
Toate cele bune,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community