Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse reincarcabile/autoresetabile

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mike59



Data înscrierii: 04/Iun/2013
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 3:57 pm    Titlul subiectului: Cartuse reincarcabile/autoresetabile Răspunde cu citat (quote)

Dupa achizitionarea unui set de cartuse reincarcabile HP 364 si a cipurilor autoresetabile aferente, le-am umplut cu cerneala Inktec conform filmuletelor postate pe net (sunt destule) si am avut surpriza ca acestea sa curga in imprimanta, facand o mizerie de nedescris Sad .
V-as fi recunoscator celor cu experienta in utilizarea acestui tip de cartuse, sa imi spuneti daca asa se intampla in lucrul cu acestea sau daca sunt functionale numai cu cerneala pigment (EPSON). Am observat ca cerneala neagra care e pigment nu a curs la fel cum au facut celelalte culori dye.
Daca cea de-a doua camera se umple in totalitate sau nu ?! Curg foarte tare atunci cand este plina si camera a doua.
De asemenea, m-ar interesa daca este o solutie viabila utilizarea acestor cartuse si daca o recomandati.

Multumesc anticipat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apicric



Data înscrierii: 06/Dec/2011
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 6:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am patit si eu asta-pe un canon mg5150- din cauza dopurilor care nu etansau bine (am avut eu grija sa scot biluta metalica lasand o gaura prea larga in urma in cartusul original Very Happy). Asa ca, in functie de cat de grava e situatia fie le pun un izolier band deasupra, fie picur putina ceara topita peste dop si, dupa racire, banda izolatoare.
Din cartus nu trebuie sa picure cerneala.
Sa nu mai spun ce mizerie am facut cand 3 dopuri mi-au zburat in imprimanta si mi-am dat seama de dezastru dupa vreo 15 ore.... de atunci pun preventiv un scoci deasupra, chiar daca dopul etanseaza bine cartusul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 7:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De la cine ai cumparat cartusele? In ce imprimanta le folosesti?

Cand doresti sa umpli cartusele le pui clipul si abia apoi scoti dopul, le umpli si pui inapoi dopul.
Nu folosi cerneala pentru Epson in HP, sunt cerneluri diferte. Si daca cerneala originala e dye in nici un caz sa nu folosesti cerneala pigment!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mike59



Data înscrierii: 04/Iun/2013
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 9:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tudor a scris:
De la cine ai cumparat cartusele? In ce imprimanta le folosesti?

Cand doresti sa umpli cartusele le pui clipul si abia apoi scoti dopul, le umpli si pui inapoi dopul.
Nu folosi cerneala pentru Epson in HP, sunt cerneluri diferte. Si daca cerneala originala e dye in nici un caz sa nu folosesti cerneala pigment!




Am folosit cartusele reincarcabile cu cipuri autoresetabile care le comercializeaza diverse firme de pe net, achizitionate la set de 4, special ptr. HP 364, iar imprimanta este HP Photosmart 5515. Tin sa mentionez ca am procedat exact asa cum ati precizat si dvs. ceva mai sus. Am prins cartusul in clip, am dezlipit banda adeziva de pe orificiul de aerisire, am scos dopul colorat, am pus cerneala Inktec astfel incat sa se imbibe foarte bine buretele din compartimentul 1 si umplut compartimentul 2 pana la aproape 3-4 mm de partea superioara. Pus dopul colorat, scos din clip, pus pe servetel pentru a "suge" surplusul. Pus in imprimanta cu atentie, tinut cartusul pe lung, nu din partile laterale ptr. a nu ejecta cerneala in capul de imprimare. Ptr. HP Photosmart 5515, am luat de la Mediatec cerneala color C,M,Y tip dye si Negru Pigment. Ei, trebuie sa spun ca cerneala Pigment (Negru) s-a comportat OK, spre deosebire de CMY care a curs, ca naiba. Imi permit sa emit o parere si as dori sa-mi confirmati daca este corecta sau nu: Este oare posibil ca aceste cartuse (Made in China) sa fi fost gandite pentru a fi utilizate numai cu cerneala pigment, cerneala dye avand un grad de vascozitate redus astfel incat orificiul de aerisire sa nu fie corect calibrat si cerneala sa picure ?
Trebuie sa mai adaug ceva. Am incercat si cu cartusele (numai color) goale in compartimentul 2, numai buretele imbibat cu cerneala (stiti ca sunt transparente) si in acest caz pot spune ca functioneaza, dar nu-si mai ating scopul pentru care au fost facute.
Mentionez ca dopurile colorate sunt cele ale cartuselor si etanseaza f. bine in orificiile de umplere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 10:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu-ti fa probleme despre "calibrarea" orificiului de aerisire. Daca buretele are contact prea direct in partea de sus cu exteriorul se va usca. De aceea orifiul e mic si exista un labirint sub eticheta, tocmai pentru a preveni uscarea cernelii. Daca orificiul e obturat cartusul nu va livra cerneala, dar nu e valabil in cazul de fata. Cartusul e proiectat sa functioneze cu cerneala pe care o foloseste imprimanta ta.

Daca buretele e suprasaturat si camera cu cerneala e bine etansata, in momentul in care scoti cartusul din clip va curge putin, dar in 1-2 minute se va opri. Daca dopul nu etanseaza bine, cartusul va continua sa curga pana se va consuma cerneala din camera si se va echilibra buretele.

Incearca sa umpli un cartus color si sa-l lasi 10 minute fara clip pe o farfurie sa vezi ce se intampla. Daca se goleste camera cu cerneala, umple-l din nou, pune-i dop, dar, de data aceasta, acopera partea de deasupra cemerei de cerneala cu scotch (banda adeziva de aluminiu e ideala pentru asa ceva, dar pentru test e ok si scotch-ul). Daca si acum se goleste camera cu cerneala atunci cartusul e defect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mike59



Data înscrierii: 04/Iun/2013
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 10:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tudor a scris:
Nu-ti fa probleme despre "calibrarea" orificiului de aerisire. Daca buretele are contact prea direct in partea de sus cu exteriorul se va usca. De aceea orifiul e mic si exista un labirint sub eticheta, tocmai pentru a preveni uscarea cernelii. Daca orificiul e obturat cartusul nu va livra cerneala, dar nu e valabil in cazul de fata. Cartusul e proiectat sa functioneze cu cerneala pe care o foloseste imprimanta ta.

Daca buretele e suprasaturat si camera cu cerneala e bine etansata, in momentul in care scoti cartusul din clip va curge putin, dar in 1-2 minute se va opri. Daca dopul nu etanseaza bine, cartusul va continua sa curga pana se va consuma cerneala din camera si se va echilibra buretele.

Incearca sa umpli un cartus color si sa-l lasi 10 minute fara clip pe o farfurie sa vezi ce se intampla. Daca se goleste camera cu cerneala, umple-l din nou, pune-i dop, dar, de data aceasta, acopera partea de deasupra cemerei de cerneala cu scotch (banda adeziva de aluminiu e ideala pentru asa ceva, dar pentru test e ok si scotch-ul). Daca si acum se goleste camera cu cerneala atunci cartusul e defect.



Multumesc, am sa incerc acest lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Iun 09, 2013 11:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceva noutati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mike59



Data înscrierii: 04/Iun/2013
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Iun 09, 2013 11:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tudor a scris:
Ceva noutati?


Deci, am incercat cele sugerate de dvs, si cartusele sunt OK., nu curg. Acestea curg in momentul in care camera a doua este plina si montate in imprimanta. Dupa cum am mai spus, fenomenul are loc numai pentru color. Cand ramane tus numai in prima camera, adica doar in burete, atunci se poate printa, fara culori manjite, amestecate, etc. Pe mine personal, ma interesa daca cineva utilizeaza curent astfel de cartuse pe acest tip de imprimanta HP 5515 si daca e OK.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florea32



Data înscrierii: 07/Mar/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Iun 01, 2014 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru cartse hp 364 foloseste cerneala picment h7064, cerneala dey e total altcev
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community