Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartsele HP 655 se pot incarca ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Iul 14, 2013 7:01 am    Titlul subiectului: Cartsele HP 655 se pot incarca ? Răspunde cu citat (quote)

Dorind sa imi schimb imprimanta, m-am canalizat pe un HP 3525. La prima vedere pare OK, are duplex, viteza bunicica, dar cel mai important, consumabilele sunt moderate ca pret, costului unui cartus gravitand in jurul sumei de 40-42 lei/buc. Chiar daca are 4 cartuse (negru/rosu-albastru-galben), consider ca pretul este rezonabil. In schimb, doua aspecta ma macina:
1. Ce capacitate de cerneala "inghite" un astfel de cartus. Autonomia declarata de producator este de 500-600 pagini. Chiar asa sa fie ? La o acoperire de cat ... 5-10% ? 500 pagini de cartus sau toate patru ???
2. Se pot incarca aceste cartuse "by me" ? Am vazut ca au cip cartusele, pot apare probleme dupa refill ? Acum am un Canon (MP 460) care mi-a mancat zilele cand venea vremea sa ii fac refill. Erori, nu recunostea cartusul, etc. Cum se comporta aceste catuse HP 655 in timp, mai ales la incarcari ?
Orice sfat si pont avizat este binevenit !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Iul 24, 2013 8:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici o parere ???
Chiar nimeni nu s-a confruntat cu acest tip de cartus ???
Inca astept .. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Iul 25, 2013 6:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!

Ce anume doresti sa imprimi cu ea? Mai mult documente? Poate foto?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi Iul 25, 2013 1:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut Tudor !

Nu imprim lucruri pretentioase. Listare curenta acasa, un curs, o xerocopie, nu fotografii... HOME USE !
Nu ma astept ca in urma incarcarii sa fie la fel ca in cazul cernelii originale, ci doar sa pot printa in conditii bune, acceptabile ...nu senzationale Surprised .
Fara erori la reintroducerea cartuselor dupa refilare, nerecunoasterea cartuselor, alte bubițe de genul, etc.
Cam acestea ar fi datele problemei.
Se pot reincarca, am vazut pe Youtube algoritmul. Simplu si usor. Dar de cate ori merge facut acest lucru, ce probleme ar putea apare, astea sunt aspectele ce m-ar interesa.cu precădere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iul 26, 2013 3:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu as zice sa te orientezi catre un Epson (cap piezo) cu toate cernelurile pigment . Pentru documente e ideala cerneala pigment.

De exemplu https://****epson.co.uk/gb/en/viewcon/corporatesite/store/products/mainunits/overview/11996 . Are duplex manual, nu automat, am incercat sa ma incadrez cam in acelasi pret - 413RON pe pcgarage.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Iul 28, 2013 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Late ...tooooo late.
Am achizitionat deja un HP 3525 prin buyback. Patru cartuse, distincte.
Din investigatiile facute la vreo 3 centre de refill, spun ca nu ar fi probleme, dar ca mai tine si de noroc. Numai unul mi-a zis ca daca fac refill la el ...ma va tine ... muuuuult ! Very Happy
In lipsa de clienti, promiti multe. Si Base a facut la fel ... Laughing si uite ce bien traim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Iul 28, 2013 3:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa o folosesti sanatos!

Din ce am vazut pe youtube, HP655 e construit la fel ca cli-8. Adica se poate reincarca de multe ori fara probleme, dar trebuie sa fi atent sa nu imprimi fara cerneala in ele. Un cap termic ce a ramas fara cerneala se va arde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun Iul 29, 2013 8:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor.
Sper sa nu intampin dificultati asa cum pateam la Canon (Seria MP - cartuse PG/CL 40/41 - 50/51). Acolo cand faceam refill, inainate de a le pune la loc, spuneam ... incantatii, sa mearga, sa nu imi dea erori, sau sa imi mai recunoasca cartusul. Very Happy .
Apropo, la acest tip de imprimanta HP3525 si cartusele aferente, dupa refill imi indica faptul ca au fost incarcate pe displayul imprimantei, sau raman ca la Canon "goale", chiar daca ele sunt ... pline ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Iul 29, 2013 10:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai ai monitorizarea software a nivelului de cerneala. Si cartusele sunt opace, deci nu poti verifica nici vizual, iar resetator nu exista... Poti verifica periodic cu un cantar de precizie (0,1g). Ar fi ideal daca ai masura cartusul acum, cand e nou, si cand iti spune imprimanta ca trebuie sa-l schimbi. Asa ti-ai face o idee despre cata cerneala intra in el si cand trebuie sa-l reumpli.

P.S. Am folosit si eu un HP cu cartuse 300,301 si mi se pare ca HP arde cipurile cand se termina cerneala din ele. Poate ma insel, dar s-a intamplat de mai multe ori. Imprimanta ta are cartusele separate de cap, sper ca nu se intampla la fel!

Am vazut ceva cartuse reincarcabile HP655, au cipuri ARC pe ele si sunt transparente: http://****cartuseria.ro/cartuse-reincarcabile-hp/1790-cartuse-reincarcabile-pentru-hp655.html Mai gasesti si pe ebay sau alibaba. Habar n-am despre calitatea lor, dar e o optiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun Iul 29, 2013 5:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci Tudor pentru sfaturi. E o idee buna cântărirea cartuselor, numai ca, am senzatia ca, aceste cartuse cu care am cumparat-o sunt "cartuse setup" si nu au aceeasi capacitate ca cele "de cumparat" originale. Ramane de vazut !
Ai naibii ordinari ...proiecteaza cartusele sa fie arse la epuizarea cernelii. Dar daca fac refill cand cartusul mai are cerneala 20-25% ? Ii pacalesc eu pe ei ???
Iar despre acele cartuse autoresetabile, stiam de ele, insa am oarece rezerve. Cu banii pe care ii dau pe acelele cartuse "preaminunate" le inlocuiesc pe toate cu unele noi, originale, care m-or tine ...cat m-or tine. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shurda



Data înscrierii: 06/Noi/2013
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 06, 2013 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!
A cumparat cineva pana acum cartuse cu ARC compatibile HP 655?
De cate ori pot fi reincarcate ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florea32



Data înscrierii: 07/Mar/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2014 8:25 pm    Titlul subiectului: cerneala cartus hp 655 Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva pentru hp 655 ce tip de cerneala merge? Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florea32



Data înscrierii: 07/Mar/2014
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Apr 22, 2014 8:34 am    Titlul subiectului: cartuse hp 655 Răspunde cu citat (quote)

cartusele se incarca foarte usor ,trebue sa avem la indemana cerneala ,seringi si citeva servetele ,se tine cartusul cu capul de printare in sus si se pica cu seringa pe burete ,mie mi-a intrat cam 4,5 ml de cerneala pentru cele color (am folosit cerneala h7064 de la mediatec) dupa care se aseaza cartusul pe servetel tot cu burete in sus cateva minute ,apoi il intoarceti invers ,eu am miscat purin de el deoarece avea tendinta sa pice cerneala de pe burete si sa nu existe riscul sa pice in imprimanta , se introduc in imprimanta apoi se da o curatire a capului de printare si cam asta ar fi .dupa reumplere am printat cateva poze pe hartie foto a4 la calitate maximum dpi si nu vad diferente la culori fata de cartusul original
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community