Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cerneala pentru PGI-520BK CLI-521/M/Y/C
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 11:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In mod normal si acest CISS ar trebui sa vina cu chipuri autoresetabile.
daca fol chip vechi... nu stiu, sincer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Feb 21, 2009 11:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok,se pare ca am rezolvat problema.Era de vina cablul usb cumparat nou nout din supermarket...softul imprimantei a detectat ca am facut refill si m-a intrebat daca vreau sa dezactivez functia de monitorizare a cartuselor(i-am zis Ok,lasa ca le monitorizez eu Laughing ) acum sunt la al 4-lea refill si totul merge struna; cred ca merge si cu ciss dar tot asa daca renuntati la monitorizarea cartuselor

Ma enerveaza totusi softul cu care a venit imprimanta:orice setare incerc sa-i fac tot ce vrea ea face...ma refer la culori, sunt prea inchise am incercat sa modific luminozitatea, contrastul...degeaba..ba chiar am observat ca si claritatea e mai proasta la softul ei fata de altele.Nu mai stiu ce sa-i fac...am facut si un update- acelasi rezultat Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 25, 2009 11:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Veste buna!

In max 2 sapt avem cartuse compatibile pt imprimanta ta! Smile))
De la Inktec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Mar 03, 2009 4:52 pm    Titlul subiectului: chip-uri de CLI-8 Răspunde cu citat (quote)

grusu a scris:
Am si chip resetter pentru PGI-5 / CLI-8 dar nu am gasit nicaieri vre-o informatie despre chip-urile de pe noile cartuse. Daca aflati ceva, dati-mi si mie de stire.



eu am citit ceva despre chip-urile de CLI-8 la aceasta adresa. Incearc-o si tu, si vezi daca iti place
http://****nifty-stuff****/forum/viewtopic.php?id=1506&p=1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 03, 2009 5:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La loc comanda cu vestea buna: s-a facut ca ofertantii externi de pgi-520 si cli-521 compatibile mi le trimiteau fara chip, in sensul ca trebui dat jos chip vechi si pus pe cel nou, aiureala, deci s-a sistat acel import. Cu parere de rau, dar mai asteptam pana apar compatibile adevarate, care - ca si originalele - le scoti din cutie si le plantezi in imprimanta si merg.

Interesant linkul, ms.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 05, 2009 9:26 am    Titlul subiectului: ULTIMA ORA: Răspunde cu citat (quote)

ULTIMA ORA:

Se pare ca acele rezerve fara chip merg intr-adevar cu chipul vechi.
Asta e veste f buna in sensul ca daca merge asa, inseamna ca merge si refilat fara probleme!

In consecinta:
Refilati cartusele cu cerneala C905-bk pentru pgi-520
Refilati cu cerneala C908-bk/c/m/y pentru cli-521 negru/albastru/rosu/galben.
Pe urma dati cancel si ignore la toate mesajele care apar cum ca nu se pot monitoriza nivelele de cerneala si ca daca foositi cartuse neoriginale veti arde-n iad Twisted Evil si - odata monitorizarea nivelelor dezactivata - trebuie sa printeze.

Informatia o am de la firma importatoare de rezerve gata umplute cu cerneala, pe care trebuie doar mutate chip-urile vechi de pe cartusele originale, e vorba de firma SkyGroup, cine le vrea, le poate lua de la ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1.Pai eu cand am prezentat solutia aceasta mai in spate (un link spre un site strain) ati spus ca ce rost are sa cumperi alt cartus (OEM) si sa muti cipul pe el cand il poti folosi pe cel original?!
SkyGrup au spus ca trebuie mutate chipurile de pe originale pe rezervele furnizate de ei. Ori informatia este luata de imprimanta din chip nu dintr-un rezervor de plastic... Deci daca pixmele iti blocheaza chipul poti sa-l muti pe 10 rezerve ca nu mai ai ce face... Asadar de ce sa consideram asta o solutie? Sau poate nu am inteles eu bine?
2. Pentru refilarea cartuselor originale cum se procedeaza? Se dezlipeste autocolantul de deasupra sau trebuie gaurite?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da,se dezlipeste partial autocolantul deasupra bilei pe care trebuie sa o scoti cumva din locasul ei(eu am dat o gaura adanca de 2-3 mm in bila cu un burghiu mic de 1,5mm apoi am infiletat un surubel si asa am reusit sa scot bila)Atentie ca dupa ce scoti bila o sa curga cerneala prin orificiul de jos de aceea e bine sa folosesti capacele portocalii care au venit pe cartusele orig. dupa care faci plinul Very Happy apoi pui bila la loc si scoti surubul.Eu am facut cam 15-16 refiluri la cartusele originale si nu a fost nici o pb.Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

migg a scris:
Da,se dezlipeste partial autocolantul deasupra bilei pe care trebuie sa o scoti cumva din locasul ei(eu am dat o gaura adanca de 2-3 mm cu un burghiu mic de 1,5mm apoi am infiletat un surubel si asa am reusit sa scot bila)Atentie ca dupa ce scoti bila o sa curga cerneala prin orificiul de jos de aceea e bine sa folosesti capacele portocalii care au venit pe cartusele orig. dupa care faci plinul Very Happy apoi pui bila la loc si scoti surubul.Eu am facut cam 15-16 refiluri la cartusele originale si nu a fost nici o pb.Bafta!

Merci,
Si probabil nu le-ai lasat niciodata sa se termine de tot... ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

prin plasticul ala transparent nu se mai vedea cerneala dar probabil ca mai era in burete...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Eu nu am prezentat rezerva pe care trebuie mutat chipul de pe cartusul original ca solutie, ci doar ca argument, in sensul ca daca firma sky comercializeaza rezerve de acest fel, inseamna ca imprimanta NU blocheaza chipul (altfel n-ar merge chipul vechi pe rezerva noua sky, da?) ci doar, probabil ca la PGI/CLI-urile vechi, nu mai dispunem de indicatoarele de nivele de cerneala.
Si daca merge la sky cu mutatul, eu nu am zis sa optam pentru acea solutie, ci sa fim linistiti ca la fel va reactiona chipul si la refill! Pentru ca discutia initial fusese: se poate sau nu refila PGI520 CLI521? Ne lasa chipul, sau nu ne lasa si blocheaza cartusul?

Citez din ce am scris, probabil ca nu ai citit atent:
Citat:
Asta e veste f buna in sensul ca daca merge asa, inseamna ca merge si refilat fara probleme!


Da, tu ai scris de rezervele acelea in alt post, dar nu era ceva verificat de noi cu firma partenera, de aceea la vremea respectiva am spus ca e posibil sa mearga dar ca Mediatec nici nu agreaza acest gen de solutie (dovada ca nu comercializam nici varianta sky in acest sens) si nici nu pot garanta ca merge refilat. Inca! Pana am aflat ca chipul poate fi mutat de pe original pe rezerva compatibila de la un partener de incredere, si NU BLOCHEAZA PRINTAREA.

Asta e esenta.

2. Refill se face probabil tot in doua compartimente, vezi instructiunile pentru PGI-CLI, dar adaptat la capacitatea cartusului desigur.
Adica PGI520 = 19ml in loc de cei 26ml de la PGI5
si CLI521 - 9ml in loc de 13 la CLI8-uri

Instructiuni aici (doar dopuri sau metoda de inchidere foarte buna sa fie, pt ca cea mai mica neetanseitate duce la curgerea cernelii din cartuse):

fisier video: http://****mediatec.ro/InkTec_pic/bki-9080d.wmv
pdf: http://****mediatec.ro/InkTec_pic/bki-9080d.pdf si http://****mediatec.ro/InkTec_pic/bki-9050d.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum e mai clara treaba... mc de precizari!
Ultima nelamurire - cerneala C905 care trebuie folosita este exact cea pentru pgi5, pgi40?
LE1: Intreb pt ca C905 are si un cod in capat C905-01LB. Si ma gandeam ca pt pgi 520 in acest cod ar putea fi schimbate o litera, o cifra...
LE2: In toate instructiunile se incepe prin introducerea cartusului in suportul venit cu kit refilul respectiv. Ori pt 520bk nu a aparut inca un kit refill... Sau si aici exista compatibilitate totala cu pgi5, pgi 40?
LE3: Ca o observatie bila extrasa la inceput vad ca nu se mai foloseste si se inlocuieste cu un dop de cauciuc livrat in kit refill!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lyvyoo a scris:
Acum e mai clara treaba... mc de precizari!
Ultima nelamurire - cerneala C905 care trebuie folosita este exact cea pentru pgi5, pgi40?
LE1: Intreb pt ca C905 are si un cod in capat C905-01LB. Si ma gandeam ca pt pgi 520 in acest cod ar putea fi schimbate o litera, o cifra...
LE2: In toate instructiunile se incepe prin introducerea cartusului in suportul venit cu kit refilul respectiv. Ori pt 520bk nu a aparut inca un kit refill... Sau si aici exista compatibilitate totala cu pgi5, pgi 40?


Da, este exact aceeasi cerneala.

Sufixul arata ca e la litru, spre diferenta de "-100ml" care arata ca e la suta de mililitri, dar e aceeasi cerneala. Doar ca la ambalari diferite.
C905 pentru PGI
C908 pentru CLI-uri

Nu pune C905 in CLI-ul negru! Este C908-black in acest scop!

Nu cred ca intra noile PGI-CLI in suporturile vechi, ar trebui comparate dimensiunile cartuselor, dar de vreme ce au capacitate mai mica presupun ca au si dimensiuni mai mici.
Dar nu fii trist! Laughing Suportul e pentru a nu curge cerneala pe gaura inferioara, deci vezi cum o astupi sa nu curga si te poti dispensa de suport, desi clar e mai greu un pic.

Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Sâm Mar 28, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am luat legatura cu InkTec Europe care mi-au furnizat urmatorul raspuns:

As to your question, please note that we do not have products for Canon MP540 at this moment. Currently, we are developing inks for PGI-520&521. After the development of inks, we will get into the development of refill kits. It is expected that we can release the ink in April and refill kit in May. Meanwhile, we are afraid that we do not have plan to develop compatible cartridges at this moment.


Intrebarea: de ce InkTec se chinuie sa dezvolte cerneala pt pgi 520 si spune ca abia in aprilie e gata cand cea de pgi5/40 este compatibila si puteau sa mi-o recomande pana la aparitia celei dedicate? Sa fie vorba de mici incompatibilitati sau e doar marketing?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici una nici alta.

In general europenii nu sunt atat de descurcareti ca si romanii, dar decat sa iti explice ca e vorba de fabricarea suportului de refill, ti-au trimis raspunsul standard cand ceva e inca in lucru la research&development.

Si efortul tau a fost laudabil, dar inutil, de vreme ce ai vorbit cu noi care reprezentam FIX interesele Inktec in Romania. Cool
...si spre diferenta de ei, noi aici iti dam si raspunsuri mai... neoficiale. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 1:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva de unde as putea sa cumpar capul de printare pentru canon mp 540 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 4:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Veizi pagina contact http://****mediatec.ro/contact ca sa afli de care zona apartii si solicita la mailul aferent pret si termen de livrare pentru capul tau de printare.

Nu uita sa specifici modelul exact si ca dorest pret de utilizator final.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie Apr 01, 2009 11:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deocamdata nu am primit nici un raspuns, as vrea sa stiu macar daca aveti asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Apr 02, 2009 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cod cap printare: QY6-0073
pret: 76.89 eu + TVA (+ 17 lei transport)
termen de livrare: 3~4 saptamani, pe baza de comanda ferma
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 5:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

migg a scris:
Stie cineva de unde as putea sa cumpar capul de printare pentru canon mp 540 ?

Interesant este ca acum doua-trei saptamani, cei de la Producton Obor chiar m-au rugat sa nu folosesc cerneala de pgi5/pg40 si practic omul nu a vrut sa-mi vanda pt ca nu a trecut testele lor, avertizandu-ma ca pot aparea probleme la capul de imprimare si ca e foarte scump sa-l inlocuiesc...
Vreo legatura oare cu problema lui migg?
Eu inca fac economie la cartusul original, initial.... Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 8:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana acum nu a afirmat nimei ca cerneala pgi-cli ar infunda capul de printare, dar daca vrei sa fii sigur, poti folosi cerneala mai fluida, de BCI-6, uite link aici:
http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=bci-6&Submit2=Cauta
(mai jos la 100ml)

Asta o foloseste cu succes laza si nu i s-a infundat nimic pana acum. Si din 8 ianuarie ar fi fost vreme destula zic eu sa se lamureasca, nu? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 10:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo migg, tu ai idee de ce ti s-a stricat capul de imprimare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Apr 10, 2009 9:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

migg, mai traiesti? Ai rez ceva? Ai aflat ce ti-a stricat capul de printare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hACKARU



Data înscrierii: 18/Mai/2009
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Mai 18, 2009 11:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Al meu sa infundat cu cerneala de cli-8 de la inktec, am cuparat ciss degeaba sa infundat chiar cand l-am pus dupa 30 de poze printate. Ma rog primul refil la cartusele originale l-am facut cu o cerneala universala (nu mai stiu cum se numeste) apoi cu cerneala inkmate.
In concluzie imprimanta ip4600 apox.400 ron + ciss 300ron= investitie moarta. Nu stiu cu ce sa-l desfund Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 8:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Mi-am facut si eu cont aici cu ocazia achizitionarii unei noi imprimante Canon ip4600.

Vechea imprimanta Canon ip4500 a murit la datorie dupa 1 an de functionare tot din cauza cernelei folosite si din cauza prostiei vinzatorilor care iti baga pe gat orice fel de cerneala .. numai sa vinda ceva.

Ma poate lamuri si pe mine cineva daca pot folosi cerneala ramasa de la fosta 4500 la noua 4600?

A folosit careva CERNEALA UNIVERSALA la refill?

Precizez ca mai am cam 900 mll de negru (dintr-un litru de cerneala Inktec - C908 SI C905 INKTEC) pentru ambele cartuse.

Am zis ca o sa cumpar si color cate 1 litru..sa stiu ca am scapat pentru 1 an intreg si nu ma trezesc cind imi arde buza ca nu am cerneala in casa...dar acuma mi-am schimbat imprimanta.

Multumesc anticipat.

hACKARU - poti incerca sa desfunzi capul de printare cu ultrasunete (daca ai incercat deja sa-l desfunzi cu solutie de desfundat).
Cauta un centru care are posibilitatea sa ti-l desfunde cu ultrasunete.. si daca si atunci nu merge.. poti sa-ti iei adio de la el.

Ar fi bine pe viitor sa te axezi pe un singur tip de cerneala si cu ala sa continui pina crapa imprimanta.
Fiecare producator de cerneala are reteta lui.. si dupa cum ai vazut si tu, ai folosit 3 feluri de cerneala pina acuma si capul de printare nu prea i-a placut schimbarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 12:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pentru yoshy262:
Eu nu-ti recomand sa folosesti C908 si C905 la noile cartuse. Au aparut cerneluri noi de la Inktec pentru aceste cartuse (PGI-520 si CLI-521) dar la noi or sa apara probabil peste o luna.
Oricum cele mai mari probleme sunt cu cerneala cu pigment.
Cum se comporta imprimanta iP 4500? Eu tocmai ma lupt cu un iP 4500 si poate exista rezolvare si pentru a ta. Daca nu, poate mi-o dai pentru piese daca nu-ti mai trebuie si nu se poate repara.
De unde esti?

pentru haCKARU:
Eu sunt din Bucuresti si dispun de un aparat cu ultrasunete. Descrie mai exact simptomele: nu mai tipareste de loc sau e semiinfundat?
Cerneala Inktec ti-a fost livrata cu CISS-ul sau ai cumparat-o separat?
De unde ai luat CISS-ul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 1:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

grusu - pai.. capul de printare e dus..
scoate cu dungi si oricum am pus anunt la vinzare sa o dau de piese.

am incercat sa desfund capul de printare cu solutie de desfundat dar nu a mers decat pentru o scurta perioada bine si dupa aceea iar s-a dus in balarii.

daca ai vreo oferta pentru ea.. da-mi un pm

am si cartuse refilabile pentru ea + chip autoresetabile gata instalate.
sunt noi.. nu am mai apucat sa le folosesc.

eu mi-am luat alta imprimanta intre timp.

Deci.. una peste alta.. se pare ca sunt obligat sa merg pe cartuse originale pina apare acea cerneala si la noi pe piata..

Cerneala veche o pun in pahar si o beau.. asa.. de ciuda Smile

later edit -
am gasit anunturi pe net cum ca exista cerneala pentru ip4600.. sunt la misto sa-si vinda marfa.. sau..?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 3:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am auzit de la tipi care au lucrat pe la diferite firme care faceau refill ca, atunci cand cineva avea nevoie de cerneala pentru un anumit cartus pentru care nu exista cerneala disponibila, daca aceasta trebuia sa fie ceva mai fluida, pur si simplu puneau apa distilata in cerneala pe care o aveau si spuneau ca e speciala pentru acel cartus.
Trage singur concluziile.
Unde ai gasit mai exact cerneala? Da un exemplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 3:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

chiar domnii de la powertrust

http://bursa.rol.ro/Reumplere-cartuse-inkjetlaser--CISS-iP4600--cartuse-autoresetabile.html

cu toate ca cerneala nu exista pe piata ei au si pot livra ciss plin cu cerneala pt. ip4600..ceea ce ma cam pune pe ganduri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 11:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Powertrust ia cerneala de pe linia de import Mediatec Team, adica Inktec. Si nu trebuie sa te ingrijoreze, cerneala de la ei e ok. Eu recomanda asta http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=bci-6&Submit2=Cauta si pe probate si dupa teste, merge ok.

Eventual vb cu powertrust sa iti livreze CISS cu aceasta cerneala si nu cu alta.

Sau mai bine ia doar CISS si cerneala de la noi, pe "barba" noastra. Garantez ca merge bine.

OK, in scurta vreme apare si cerneala chiar dedicata, si dispar indoielile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 2 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community