Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cerneala pentru PGI-520BK CLI-521/M/Y/C
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: cerneala pentru PGI-520BK CLI-521/M/Y/C Răspunde cu citat (quote)

Ce cerneala se poate folosi pentru noile cartuse PGI-520BK CLI-521/M/Y/C cu care ne-a procopsit Canon-ul odata cu aparitia noilor imprimante si multifunctionale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 11:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In afara de Canon Pixma Grey 521 care nu are corespondent, sunt convins ca culorile sunt aceleasi ca si la PGI-CLI. Nu am desigur informatia oficiala inca, dar ma indoiesc ca firma Canon a facut efortul de a modifica insasi dye, acolo e de munca, o groaza de reglaje la ICC profile samd, cred ca e doar o regandire a cartuselor anterioare pe capacitati mai mici (din pacate) si adaugarea lui Grey 521 pentru nuante foto care altfel nu se pot obtine.

Oricum, topicul ramane deschis, va rog anuntati-ne daca ati refillat cum merge, daca fac probleme gen avertizari ink low sau altele care nu se pot bypassa, alte probleme daca apar, noi va tinem la curent cu ce auzim din teritoriu si cum apare info oficiala despre cerneala, v-o dam urgent!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si chip resetter pentru PGI-5 / CLI-8 dar nu am gasit nicaieri vre-o informatie despre chip-urile de pe noile cartuse. Daca aflati ceva, dati-mi si mie de stire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si le-ai testat pe noile cartuse? Oricum, ma indoiesc sa mearga.

Acum, e limpede, cartusele abia au iesit de la maternitate, resetatoarele apar in general la 3~4 luni dupa ce apare cartusul, si la cca 10~11 luni apar cartusele compatibile cu chip. De regula. Oricum, asteptam, ne informam, deocamdata nu se discuta pe nicaieri de subiectul asta nici pe alte forumuri de-afara.

Laughing Laughing Laughing Cred ca suntem primii! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 3:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca unii au scos deja compatibile:

http://****orink****/en/products.asp?pdtsort=ink%20cartridges&pdtbrand=CANON&pdtattid=9
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 3:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

grusu a scris:
Se pare ca unii au scos deja compatibile:

http://****orink****/en/products.asp?pdtsort=ink%20cartridges&pdtbrand=CANON&pdtattid=9


Nnnnttttzzz! Da click pe imagine sa se mareasca si ai sa vezi ce sunt alea. Cool Sunt PGI-5 si CLI-8uri! Shocked Inseamna ca compatibilele lor erau fara chip si probabil au aceeasi dimensiune, asa ca daca muti chip-ul de pe original pe compatibil (cum au majoritatea acestor no-name-uri instructiuni) NU CONTEAZA CA E CEL NOU SAU CEL VECHI...?

Dar imi trece prin minte cu ocazia asta alta intrebare:
Daca dimensiunile sunt identice cu CLI-urile si PGI-urile "vechi", OARE NU MERGE CU PGI-URI SI CLI-URI pixmele noi? Rolling Eyes Wink Wink Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 5:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista undeva la sectiunea "News" informatia ca vor fi disponibile incepand cu 15 noiembrie. Probabil nu au avut pozele disponibile.
Ma gandesc ca, daca le-au scos asa repede, cip-urile nu sunt mult diferite de cele de la PGI-5 / CLI-8
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2008 11:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

grusu a scris:
Exista undeva la sectiunea "News" informatia ca vor fi disponibile incepand cu 15 noiembrie. Probabil nu au avut pozele disponibile.
Ma gandesc ca, daca le-au scos asa repede, cip-urile nu sunt mult diferite de cele de la PGI-5 / CLI-8


Da, e posibil. Sau e la fel de posibil sa se inscrie in randurile cartuselor in a caror instructiuni de utilizare e mentionat ca se desface chip-ul de pe cartusul original si se plaseaza pe compatibil.

Ai vazut undeva ca sunt cu chip? Nu am fost atent...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laza



Data înscrierii: 20/Noi/2008
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: cli 251 refill Răspunde cu citat (quote)

Puteti sa-mi spuneti, va rog daca kit-ul ( BKI-9080C ) pentru CLI8 distribuit de Mediatec este compatibil cu noile cartuse CLI 251 . Daca cerneala are aceleasi proprietati !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 8:37 am    Titlul subiectului: Re: cli 251 refill Răspunde cu citat (quote)

laza a scris:
Puteti sa-mi spuneti, va rog daca kit-ul ( BKI-9080C ) pentru CLI8 distribuit de Mediatec este compatibil cu noile cartuse CLI 251 . Daca cerneala are aceleasi proprietati !


Concentreaza-te un pic, prietene! Deci:

1. Exista cartusul CLI-251? Nu e CLI-521?

2. Pai nu fix asta s-a discutat tot topicul asta, si anume ca presupunem ca merge cu aceeasi cerneala, deci daca are aceleasi dimensiuni e clar ca merge si cu acelasi kit, dar ca e atat de noua treaba incat nu stim inca sigur? Citez:


Citat:
grusu Trimis: Mar Noi 04, 2008 10:06 am Titlul subiectului: cerneala pentru PGI-520BK CLI-521/M/Y/C

Ce cerneala se poate folosi pentru noile cartuse PGI-520BK CLI-521/M/Y/C cu care ne-a procopsit Canon-ul odata cu aparitia noilor imprimante si multifunctionale?


--------------------------------------------------------------------------------
mediatecar Trimis: Mar Noi 04, 2008 11:23 am Titlul subiectului:

In afara de Canon Pixma Grey 521 care nu are corespondent, sunt convins ca culorile sunt aceleasi ca si la PGI-CLI. Nu am desigur informatia oficiala inca, dar ma indoiesc ca firma Canon a facut efortul de a modifica insasi dye, acolo e de munca, o groaza de reglaje la ICC profile samd, cred ca e doar o regandire a cartuselor anterioare pe capacitati mai mici (din pacate) si adaugarea lui Grey 521 pentru nuante foto care altfel nu se pot obtine.

Oricum, topicul ramane deschis, va rog anuntati-ne daca ati refillat cum merge, daca fac probleme gen avertizari ink low sau altele care nu se pot bypassa, alte probleme daca apar, noi va tinem la curent cu ce auzim din teritoriu si cum apare info oficiala despre cerneala, v-o dam urgent!

--------------------------------------------------------------------------------
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laza



Data înscrierii: 20/Noi/2008
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 9:46 am    Titlul subiectului: cli521 Răspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru greseala cli-521 . Am intrebat in ideea ca s-a mai aflat ceva nou ! Pe cutia imprimantei scrie TECHNOLOGY 1PL iar pe cutiile de la imprimantele PIXMA 4500 (care merge cu CLI-8 )scrie TECHNOLOGY 2PL - aici era o nelamurire... au schimbat doar dimensiunea punctului de cerneala sau si cerneala. Daca facem experiente ce se poate intampla, daca au schimbat proprietatile cernelii aceasta poate afecta capetele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum am mai spus si mai sus, merita incercat cu cerneala de la seria pgi-cli, nu are ce se strica la capul de printare daca cerneala nu e ok, no problem, daca nu merge bine bagi cartuse originale, alea vor arunca afara cerneala compatibila de pe traseu si din cap si gata treaba, esti repus in situatia initiala.

Nu stim inca detalii, vor aparea cat de curand, asteapta oleaca si cum stim ceva va aparea si aici dar si - in primul rand! - pe site desigur, unde va fi refill pentru cli-urile noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2008 9:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

laza draga, a trecut ceva vreme si observ la tine aceeasi meteahna ca la altii din familia "mediatec" - adica nu ne mai zice ce a rezolvat! Confused

Deci, zi-ne si noua cum stai, daca ai incercat cu cerneala sugerata de moderatori, daca merge, daca nu ce nu merge, cum stai, sa vedem unde sa mai sapam, pe scurt - sa finalizam topicul, altfel l-am deschis degeaba nu?

Deci - astept (si cred ca si moderatorii) vesti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laza



Data înscrierii: 20/Noi/2008
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 11:33 am    Titlul subiectului: Rezultate Răspunde cu citat (quote)

Iata ce rezultate am obtinut:
- am facut refil la CLI 521 cu cerneala ramasa de la vechea imprimata (Canon 905D, cartuse tip BCI 6)
- cerneala InkTec Korea
- am printat peste 200 A4 full color si peste 100 DVD-uri printablile
- hartie DIGICOLOR 225 g/mp - provenienta China
- soclul in care se pun cartusele este cel de la kitul de refil pentru BCI 6 si este ok (sunt aproape aceleasi dimensiuni, mai putin CLI520 care este mai mare).
Nu am avut probleme, imprimanta functioneaza bine, culorile sunt corecte, poate doar timpul de uscare este putin mai lung (dar asta este si in functie de suportul de printare).
Nu am inca un cip reseter asa ca trebuie sa ignor mesajele imprimantei - este enervant uneori ( am incercat sa fac refil la cartusele originale inainte de a se consuma de tot - adica pe la 40 % din capacitate, dar nu a dat rezultate - dupa un timp softul a inceput sa-mi comunice ca acel cartus este gol - Ignor si gata )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 11:56 am    Titlul subiectului: Re: Rezultate Răspunde cu citat (quote)

laza a scris:
poate doar timpul de uscare este putin mai lung


Am lasat doar asta in citat pentru ca am aici o nelamurire:
Timpul de uscare poate fi mai lung sau mai scurt doar si exclusiv la hartia de printat normala, dar in situatia in care printezi pe orice hartie foto, timpul de uscare ar trebui sa fie ZERO.
Si asta pentru ca hartia foto inkjet are la suprafata un strat poros, lucios sau nu, si cerneala nu e depusa PE hartie ci SUB acel strat, motiv pentru care nu are voie sa existe timp de uscare, stratul de sub cel superior poros fiind superabsorbant pe acel punct, in secunda doi de la iesirea hartiei din imprimanta nefiind permis sa poti atinge cerneala propriuzisa (ea aflandu-se SUB stratul poros).

In rest, e buna vestea, de retinut, cel putin pana apare cerneala si kit expres pt acele cartuse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laza



Data înscrierii: 20/Noi/2008
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 1:14 pm    Titlul subiectului: ... Răspunde cu citat (quote)

Asta doar daca folosesti hartie fotografica ! Daca folosesti un carton care are o mai mica putere de absortie pot aparea probleme ! ( Si pe mediaprint lucios nu se usuca de loc Laughing - era o gluma ! )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
laza



Data înscrierii: 20/Noi/2008
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:11 pm    Titlul subiectului: Cip reseter Răspunde cu citat (quote)

Daca aflati ceva despre cip reseter pentru CLI 521 si PGI 520 dati o veste si aici.
Am inteles ca a mai aparut o varianta: cartuse cu cip autoresetabil - daca aflati ceva dati o veste si aici, va rog !
Dupa 3 refill-uri nu mai vrea sa mearga deloc (imi spune sa inlocuiesc cartusele goale, nu mai vrea nici cu Reset nici cu nimic)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 24, 2009 10:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Auzi? da' 3 refilluri ti-a mers brici? Adica, ma rog, n-ai mai avut nivel de cerneala, dar a printat?

Dupa 3 refilluri au cedat toate, negru, color, sau cum?

Apoi, ce iti afiseaza exact? Ca nu vede DELOC cartus sau ca-l vede da cica nu e "genuine" (original), sau.... te rog fii mai explicit, in domeniul asta orice detaliu conteaza, deci descriere cu lux de amanunte pls!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 6:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vad ca afara a aparut tehnologia de incarcare repetata!
Oare apare si la noi?
http://****cartridgesave.co.uk/2932B001AA-CPM.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 6:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate ai gresit linkul, dar din ce vad eu aici nu e deloc incarcare repetata, in sensul ca nu are chip care suporta oricate incarcari, ci - mai nashpa! - iti spune clar ca nu are cartusul chip si ca trebuie sa-l iei de la cartusul original... Crying or Very sad

Citez:
"PLEASE NOTE: This is not a genuine Canon cartridge and requires a replacement chip from a previous cartridge in order to work."

Asa, ca poti incarca in mod repetat acest cartus, pai la ce sa-l iei pe ala, foloseste-l direct pe cel original, pe care sa-l incarci de ori cate ori vrei, nu?

Sau n-am inteles eu ce ai vrut sa intrebi? Te rog, lumineaza-ne.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 7:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AAAAAAAAA....
Ai dreptate...nu am fost atent la nuanta! In disperarea cautarii eram sigur pe mine Embarassed
Atunci asteptam resetatorul de chipuri de la omul de le vinde pe okazii. Sunt curios daca acelea vor fi eficiente pentru ca nicio firma din tara nu detine solutia reincarcarii repetate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Feb 07, 2009 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am crezut ca prima oara a fost o scapare, dar vad ca repeti expresia asa ca imi fac timp 5 min sa corectam asta:

De ce folosesti expresia "reincarcare repetata"?
Reincarcarea e reincarcare, si gata. O poti face de 2, 20 sau 200 de ori, e reincarcare, deci nu mai trebuie sa spui ca e si repetata!

...e ca si cum ai spune ca ai vazut o reluare data inca o data, astea sunt pleonasme mai putin evidente decat "cad in jos" sau "urc in sus", dar nu mai putin aiurea. Prin simplul fapt ca un cartus permite reincarcarea, e inutil sa mai adaugi cuvantul repetata, incearca sa prinzi nuanta, ok? Cel mai bine sa vede cand explicam ce inseamna "reincarcare", adica:

Reincarcarea = incarcare repetata

deci asta inseamna ca

Reincarcarea repetata = incarcarea repetata repetata

...ceea ce nu are sens, ok?

In ceea ce priveste reincarcarea cartuselor, vei vedea ca noi o facem deja (in mod repetat, evident! Twisted Evil ) cu cerneala de bci-6 (citeste mai sus) si merge. Deci avem noi tehnologia! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2009 11:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am exprimat gresit intradevar..
Pe de alta parte am facut o comparatie vizuala intre cele chipurile celor doua cartuse, pgi5 si pgi 520 si par identice, inclusiv liniile de circuit. Cu observatia ca ori pozele lui pgi5 sunt facute dintr-un unghi ce nu reda patratelele de pe placute (cum se vede la pgi 520) ori chiar nu are acele patratele si atunci intradevar ar fi si o diferenta vizuala si cu siguranta alta tehnica.
Insa in lumea chipurilor o schimbare de cativa microni da peste cap o aparenta identitate vizuala Sad
Am mai observat o chestie, numele acestor cartuse se schimba in functie de continent.... Right sau ma insel? http://****winrun-hk****/sdp/798448/4/pd/4850866.html

Totusi, macar din curiozitate, nu a incercat nimeni chip reseterul pentru pgi5 la noile cartuse?

Coloana stanga pgi 5 coloana dreapta pgi520
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2009 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Foarte putina lume a cumparat resetator de pgi-5. Chiar si refilatorii reumple cartusele si nu mai reseteaza, doar cativa de marca tin si la "fitza" sa se vada nivelele de cerneala, mai ales ca si fara nivele printeaza f. bine

2. Sigur, refilatorii deosebiti au resetator, am vorbit cu "guru" Zele si a spus ca a incercat si nu merge pe noile cartuse.

3. Da, se schimba in functie de continent. Mai mult, sunt imprimante laser (nu stiu astea ink) la care consumabile cumparate in europa nu merg la imprimante luate din SUA, nu stiu din ce motiv exact practica producatorii de echipamente aceasta zonare dar ... it's a fact.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2009 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar folosirea unui CISS pentru aceste cartuse crezi ca ar rezolva problema? Chipul e in stare sa detecteze cate cerneala iese din cartus, iar la xx ml. sa opreasca functionarea?
Au facut-o rusii:
http://****youtube****/watch?v=08x6Qsi852s

Si se vinde si pe ebay:
http://cgi.ebay.co.uk/MP-540--MP-620-continuous-ink-cartridge-system-4-canon_W0QQitemZ220362601830QQcmdZViewItemQQimsxZ20090216?IMSfp=TL090216115001r34854
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2009 1:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Orice CISS, macar pentru faptul ca e vandut si tot e clar ca functioneaza.
Adica, imi imaginez ca nu se vand CISS pt o anumita imprimanta ca dupa 200 de pagini sa se opreasca si vanzatorul de CISS sa ridice din umeri, zicand: "Pai nu merge decat atat, ca e cu chip!" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Logic ca - daca apare CISS - e pentru alimentare continuua si fara limitari.

Pentru CISS Epson exista cartusele cu chip care se autoreseteaza, pentru Canon cu PGI-CLI care merg chiar daca nu se vad nivelele de cerneala, nu are nimic, doar dai cancel si ignore la mesajul ca folosesti cartuse neoriginale si vei arde in iad, deci presupun ca, daca e de vanzare, merge.

Nu pot garanta, pt ca nu le are Mediatec in portofoliu, deci ramane sa fii tu cobaiul nostru si sa ne spui urmarile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2009 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-as oferi cobai insa e cam scump sportul...aproape 300lei costa toata afacerea cu transport inclus!
Mai astept si la baietasul acesta ( http://****okazii.ro/catalog/18815464/Cartuse-cu-cip-autoresetabil-HP-Canon-Epson.html ) poate aduce vreo solutie de resetare dupa cum promite!
Orice aflu dau si aici de veste!

LATER EDIT:

Cu precizarea ca au adus si romanii asa ceva!!! - http://****okazii.ro/catalog/19531748/CISS-CANON-iP4600-iP3600-MP540-MP620-MP630-MP980.html
Sincer astept Mediatecul sa ofere la vanzare acest gen de produse, dupa ce le va proba, avand in vedere costul ridicat al riscului de a fi cobai Smile


Ultima modificare efectuată de către lyvyoo la Mar Feb 17, 2009 3:45 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
migg



Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2009 11:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:

Iata ce rezultate am obtinut:
- am facut refil la CLI 521 cu cerneala ramasa de la vechea imprimata (Canon 905D, cartuse tip BCI 6)
- cerneala InkTec Korea
- am printat peste 200 A4 full color si peste 100 DVD-uri printablile
- hartie DIGICOLOR 225 g/mp - provenienta China
- soclul in care se pun cartusele este cel de la kitul de refil pentru BCI 6 si este ok (sunt aproape aceleasi dimensiuni, mai putin CLI520 care este mai mare).
Nu am avut probleme, imprimanta functioneaza bine, culorile sunt corecte, poate doar timpul de uscare este putin mai lung (dar asta este si in functie de suportul de printare).
Nu am inca un cip reseter asa ca trebuie sa ignor mesajele imprimantei - este enervant uneori ( am incercat sa fac refil la cartusele originale inainte de a se consuma de tot - adica pe la 40 % din capacitate, dar nu a dat rezultate - dupa un timp softul a inceput sa-mi comunice ca acel cartus este gol - Ignor si gata


Astazi am facut si eu refill la cartusele color(CLI 521 C,Y,M) si acum nu mai pot sa accesez imprimanta din calculator pur si simplu nu o vede...de fapt o vede off-line , de pe card merge perfect cu toate ca-mi da mesajul cu ink level... nu stiu care e cauza, probabil cipurile, dar sunt curios daca a mai intalnit cineva problema asta.

Tu ce imprimanta ai,laza?eu am un canon mp 540
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mediatec nu va comercializa CISS pentru ca intra in conflict nedorit tocmai cu cei care aduc CISS in tara. Pentru ca cei care se respecta si aduc CISS ghici de unde cumpara cerneala de start cu care iti livreaza CISS?... Cool
Ai ghicit, de la Mediatec! Acu ar trebui noi sa aducem CISS ca sa-i omoram pe ei?...

Pot insa sa iti spun ca firma Powertrust aduce CISS si ar trebui sa vorbesti cu ei, in speta cu d-nul Florin Buzduga, poti sa spui ca te-a indrumat Iuliu de la Mediatec si - daca nu are deja in oferta - sunt sigur ca poate aduce orice CISS existent pe piata europeana.

Link catre Powertrust aici:
http://****powertrust.ro/ciss.htm (te-am trimis direct la pagina de CISS, vezi ca este pagina de contact acolo...)

OK, despre imprimanta ta care a decis sa devina invizibila: ai incercat sa-i dai delete si sa o reinstalezi? Asta cu nu vede imprimanta in sine n-am mai intalnit-o!... OK, nu vede cartusele sau nivelele de cerneala, dar imprimanta in sine??...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci,
Pana una alta, cred ca CISS_urile raman singura forma de reincarcare sigura. Sau aparent sigura pentru ca am o nedumerire mare:
Am vazut mai sus ca cineva a facut refill cu seringa si dupa trei reincarcari nu a mai vrut sa mearga, ba chiar vad ca si dupa prima face figuri.
Atunci, daca se foloseste acelasi chip de la cartusul original, cum va merge CISS-ul? Chipul nu va detecta ca a trecut deja prin cartus o anumita cantitate de cerneala si il va bloca la un moment dat?
CISS_urile pentru pg5 de exemplu functioneza cu un chip autoresetabil, acesta insa merge cu chipul vechi....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 1 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community