Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lexmark Optra E 310 sau Hewlett Packard LaserJet 2100

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cosmyn90



Data înscrierii: 27/Dec/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Dec 27, 2008 2:34 pm    Titlul subiectului: Lexmark Optra E 310 sau Hewlett Packard LaserJet 2100 Răspunde cu citat (quote)

doresc sa achizitionez una din cele doua imprimante SH si as dori sa aflu care o recomandati, si costurile de intretinere pentru fiecare, multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2008 2:04 pm    Titlul subiectului: Re: Lexmark Optra E 310 sau Hewlett Packard LaserJet 2100 Răspunde cu citat (quote)

cosmyn90 a scris:
doresc sa achizitionez una din cele doua imprimante SH si as dori sa aflu care o recomandati, si costurile de intretinere pentru fiecare, multumesc


Pentru a-ti recomanda o imprimanta trebuie sa stim mai multe date, respectiv in ce localitate locuiesti, respectiv daca ai sau nu firme de refill bune in zona, pt ca degeaba iti spunem ca 2100 se refileaza foarte bine si pretul e asta, ca refill poate fi facut de firme doar (daca nu esti tu extrem de talentat tehnic) si poate ei nu sunt clientii nostrii, nu au preturile noastre la tonere si chipuri, au adaos mare pe manopera si in acest caz preturile zise de mine sunt varza fata de ce ai tu acolo, nu?

Una peste alta, toner refill la HP2100 pret Mediatec e cca 50 RON flacon de 500g (iti ajunge 2 refilluri, cred ca intra 250 la o tura dar nu mai sunt sigur). La lexmark Optra E310 tonerul costa vreo 25 lei flaconul de 160g (de-un refill), deci e tot pe-acolo.
Mai uita-te eventual la caracteristrici gen pagini pe min, rezolutii samd, ca sa alegi ce iti trebuie pt specificul a cat si ce vrei sa printezi.

Sigur, asteptam sugestii si de la refilatori sau de la ceilalti.

Pana atunci insa tuturor An Nou Fericit in 2009!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmyn90



Data înscrierii: 27/Dec/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2008 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HP
*
viteza de imprimare: 10 ppm A4
*
rezolutie maxima: 1200*1200 dpi
*
port paralel, infrarosu
*
PCL 5e, PCL6
*
cartus toner: 5.000 pagini
*
capacitate sertar: 100 coli
*
volum lunar: 15.000 pagini
*
contine cablu de alimentare si de date
*
garantie 10.000 pagini sau 6 luni
*
memorie ram 4 mb
* procesor Intel 66 mhz
*
dimensiuni : 230 x 406 x 420 mm, 11,5 kg

OPTRA E310



*
viteza de imprimare: 8 ppm A4
*
rezolutie maxima: 1200 Image Quality
*
port paralel, usb
*
PCL 5e, PCL6
*
cartus toner: 6.000 pagini
*
capacitate sertar: 150 coli
*
volum lunar: 10.000 pagini
* contine cablu de alimentare si de date
*
garantie 10.000 pagini sau 6 luni
*
memorie ram 34 mb
* procesor Toshiba 67 mhz
*
dimensiuni : 224 x 345 x 365 mm, 7,5 kg

scot in jur de 300-400 pagini lunar, as dori sa aflu daca au cip sau nu, cat costa cilindrul si eventual alte cheltuieli care pot aparea, eu sunt din Campina dar nu este nici o problema sa fac un drum la bucuresti pentru un refil

SARBATORI FERICITE!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2008 4:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ziceam sa te uiti pentru tine la specificatii, nu pentru noi. Noi le putem vedea pe net! Cool

Si repet ce iti spuneam inainte, e irelevant ce pret avem noi la cilindri daca iti face altcineva refill/intretinere. Dar pentru oferta de pret te rog muta-te de pe forum pe mail, respectiv tu apartii de Bucuresti deci te rog sa soliciti preturile in cauza la bucuresti@mediatec.ro.

Pana atunci insa, eu zic ca HP-2100 e mai ok, dar avand de-acum pretul la toner, dupa ce il obtii de la bucuresti si pe cel de la cilindrii + lamele poti sa faci un calcul si deduce si tu care e mai ok pt tine.

Te indrept catre mail pentru ca acest topic nu este despre preturile practicate de mediatec, acelea le obtii prin solicitare direct de la firma ok?

Dupa ce le ai putem discuta mai departe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmyn90



Data înscrierii: 27/Dec/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Dec 30, 2008 2:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns, stiam si eu sa citesc specificatiile de pe net, doar ca aveam nevoie de ajutor in privinta costurilor de exploatare, nu ma intereseaza viteza sau altceva, vreau sa scot max 400 pg pe luna (text) la un pret cat mai decent, si eventual posibile probleme care o sa apara, oricum multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 30, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, am vorbit cu tata si mama refillului de-aici - guru Zele - si a spus fara sa gandeasca nici 3 s ca e mai ok HP2100. Eu zic ca putem sa ne bazam pe ce zice el, deci ma raliez si eu, mai ales ca inclinam spre HP si inainte de a vb cu el dupa cum ti-ai dat seama.

Deci - HP2100. Cilindru costa la mediatec cca 11eu si lamela 3eu, deci total 14 euro, deci cca 56 ron cilindru + lamela. Astea insa se schimba cam o data la 4 refilluri, deci costuri pe pagina la HP sunt cam asa:

Cartusul tine 5000 de pagini si se incarca cu 250g toner, deci costa
50ron(flacon 500) : 2 = 25 RON pe refill;

Cilindru + lamela schimbi la sa zicem fiecare al 4-lea refill, deci la 20.000 pagini, timp in care consumi
25 RON refilul X 4 = 100RON.
Adaugand si costul cil+lam la cost toner inseamna
100+56=156 RON la 4 "ture" (20.000pag)
deci
156:20.000= 0.0078 ron, deci 78 de lei vechi / pagina

Asta e costul FARA MANOPERA, doar materialele.

Pt lex n-am facut calculul, dar iese sigur mai scump datorita costurilor cil + lamela mai mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmyn90



Data înscrierii: 27/Dec/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Dec 31, 2008 12:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc asta este raspunsul pe care-l asteptam Smile.... un an nou cu multa sanatate si fericire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community