Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

multifunctional lexmark X4875

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:39 pm    Titlul subiectului: multifunctional lexmark X4875 Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Mi-am achizitionat de curand un multifunctional Lexmark X4875,
si cum era firesc mi-am pus problema cumpararii unor cartuse originale
#42A / 18Y0342E - Cartuș de imprimare alb-negru
#41A / 18Y0341E – Cartuș pentru imprimare color
(inainte ca cele cu cip sa se consume) in prima faza, pe care le-am si achizitionat de la Mediatek (pe aceasta cale vreau sa le si multumesc pentru promptitudinea cu care m-au servit).
Am cumparat cartuse de capacitate sporita
#44 / 18Y0144E Cartuș de imprimare alb-negru, de mare capacitate
#43 / 18YX143E Cartuș de imprimare color, de mare capacitate
intrucat diferenta de pret intre unele normale si acestea nu era prea mare.
Acum as vrea sa stiu daca pot gasi aici si un kit de refill pentru cartusele ei si bineinteles, cerneala adecvata pentru refilarea ulterioara de durata a acestora si de ce nu si ceva sfaturi de realizare in conditii optime a acestui lucru.

Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 24, 2009 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mediatec, nu "mediatek". Wink

OK, revenim:
Scuze ca raspun atat de late, dar nu mi s-a "ingalbenit" ca as avea subiect nou pe forum, nu inteleg de ce ca nu l-am avut deschis in alta parte! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Grrrrrr!!!! Ma rog...

In ce priveste imprimanta ta, era mai bine sa te fi interesat daca este sau nu kit/cerneala/etc inainte de a o lua, nu acu' dupa, eheee...

Dupa cum se vede aici http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_4875.html pentru imprimanta ta exista cartuse si atat. Nasol... Pai crezi ca daca era cerneala sau kit nu aparea aici, Mediatec n-ar face un ban si de la tine dupa cel pe cartuse...? Cool
Uite, cum e aici de exeplu:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_4270.html
Vezi acolo si cartuse compatibile, mai jos cerneala vrac, kit-urile si mai jos... tot ce trebuie.

La imprimanta ta in schimb... pauza.

Pot doar sa-ti spun ca se pare (am subliniat, nu? Deci, se pare!) ca merge asa:
Color refilat cu L3318 (vezi aici: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=l3318&Submit2=Cauta )
Negru cu L3218 (aici: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=l3218&Submit2=Cauta )
Le poti vedea mai frumos aranjate aici:
http://mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_5470.html
(Dar ma refer la sticlute doar, lasa kit samd, ca alea sunt pt alte cartuse, da?)

Am auzit dar nu bag mana in foc, nu e oficial, nu si nu si... pricepi da? Si naspa ca nici n-ai kit, ca nu e deajuns sa iei seringi sa faci refill, iti trebuie kit pt extractia de "start" prin duze, etc... Nu insist.
Si nici nu stiu cum se comporta la refill, daca mai vede cartusul odata consumat, daca, daca, o groaza de aiureli care nu se stiu inca, fiind noua imprimanta.

Auzi? Da' de ce nu intrebati voi INAINTE de a cumpara o scula ce sa luati? ca iti spuneam sa iei orice merge cu PGI-CLI de la Canon, sau HP si iti ziceam de care, ce naiba?... Crying or Very sad

E ca si cum ai lua o masina cu 1000 de euro la care un plin de benzina te costa 2000 de euro! Da ai luat tu masina, ca ti s-a parut superpret, mai departe nu te-ai uitat...?

Nu te cert, nu ma intelege gresit, dar discutam ba de lex-uri nerefilabile, ba de hp-uri (cele cu cart 350), ba de altele, nu ca m-ar deranja sa le dam de capat, doar asta e pasiunea mea, dar ma intreb si eu: de ce nu intreaba omu inainte de a cumpara, ce sa-si ia??... Ciudat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm Ian 24, 2009 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Scuze pentru ca v-am rebotezat; si da ai dreptate se pare ca m-am
cam grabit cu achizitionarea imprimantei dar voiam neaparat o scula
care sa faca mai multe; si chiar face.
Partea proasta este ca intradevar este o 'lipsa' atat de refill kit-uri cat si de cerneala care sa se potriveasca cu cartusele de mai sus. Normal ca nu-mi convine ca sa dau cate 200RON de fiecare data cand raman fara cartuse cand cu max 100RON as putea sa fac o gramada de refilari.
Mi s-ar fi parut insa normal sa existe si kit si cerneala avand in vedere ca un numar mai mare de multifunctionale din seria asta merg cu astfel de cartuse si la cate solutii de refill si tipuri de imprimante exista pe piata eu chiar nu mi-am pus problema sa nu existe (ce mai era una in plus acolo).
Mersi pentru solutia cu cerneala asta poate ca e buna dar cu refill-ul nu stiu ce sa fac; cred ca o sa mai caut pana gasesc ceva adecvat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 9:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca gasesti ceva ne anunti si pe noi. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community