Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

KIT DE REFIL PENTRU CANON PIXMA MP 260

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nicoleta



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 12:41 am    Titlul subiectului: KIT DE REFIL PENTRU CANON PIXMA MP 260 Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa m-a ajute si pe mine cineva.Am cumparat o imprimanta CANON pixma MP 260 si nu gasesc kit de refill pentru reumplere cartuse. Ma poate ajuta cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta ta functioneaza cu FINE Cartridge - PG-510, CL-511 (9ml, respectiv 2.5ml pe compartiment color) sau optional - PG-512, CL-513 (15ml, respectiv 5ml pe compartiment color).
Nu exista inca un kit de refill pentru acest tip de cartus. Ce poti face insa este sa cumperi kit de refill pentru pg-40 si cl-41 (vezi aici: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=bki-904&Submit2=Cauta ) si sa te folosesti de seringile-cerneala etc din acel kit.

Doar ca va trebui in acest caz sa tii cont de faptul ca:

1. Nu stii cum sunt amplasate compartimentele de cerneala in cartusul color, asa ca va trebui sa desfaci cu totul capacul unui cartus ca sa vezi care unde sunt. Cu ochiul liber! Poate ii faci si o poza, sa vedem si noi?
Pe urma, nu sunt valabile cantitatile din instructiuni, vei respecta ml indicati mai sus cand bagi cerneala.

2. Nu cred ca se potriveste cartusul in soclul destinat absorbtiei de start. Dar e posibil sa il poti tine efectiv apasat cu mana de acel cauciuc cat timp faci absorbtia (care e obligatorie pt rezultate bune la refill!).

3. Nu stiu cum se comporta softul imprimantei, sau memoria ei interna NVRAM, la refill, adica: mai recunoaste cartusul dupa refill? Mai vede nivelele de cerneala? Si asa mai departe, problemele clasice discutate atat de intens pe acest forum...

Si, ca o concluzie: De ce nu ne-ai intrebat inainte de a-ti cumpara o imprimanta, ca sa iti sugeram ce ar fi zilele astea cea mai buna alegere ca sa se poata si refila fara probleme? Asa, esti "cobaiul" nostru... si cam pe banii tai!... Nashpa.

Poate avem sansa sa intre cineva care mai are sau a apucat de a refilat asa ceva, sa ne zica macar cum sunt repartizate compartimentele la color?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicoleta



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 2:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Am sa cumpar kit de refill pentru pg-40 si cl-41. Va tin la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2009 2:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am uitat sa zic, daca cumva poti "intra" in cartus fara sa desfaci capacul, bagi prima oara acul, il stergi de un servetel sa vezi care culoare unde e.
Asta daca sunt ceva gauri sub eticheta, desigur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Dum Oct 18, 2009 2:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca MP 240 foloseste exact acelasi tip de cerneala ca mp 260.
Intrebare pt mediatec: daca Inktec a fabricat cerneala pt mp 540 de ce nu se gaseste si pentru mp240, fiind din aceeasi generatie?
La voi pe site nu sunt decat cartuse originale... (http://mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_MP_240.html)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 19, 2009 7:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai... banuieste si Mediatec, dar atunci cand vinzi clientului ceva nu poti merge pe baza de banuieli frate...

E alta imprimanta, si ce e mai important e alt cartus. Deci nu avem de unde sa stim cu certitudine ca e aceeasi cerneala. Daca ni se confirma din mai mult de 3 surse responsabile ca merg calitativ bine cu cerneala una de la cealalta, vom pune pe site. Pana atunci, nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
my_blue



Data înscrierii: 19/Oct/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Oct 19, 2009 6:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va salut! Am cumparat de curand o imprimanta mp 250 si nu gasesc cerneala pentru cartusele ei 510 si 511. Stiti vreun magazin on-line unde sa gasesc cerneala? Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 19, 2009 7:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unii baga cerneala de pg-50, dar dupa cum vad ca tot aia baga si in bci-24... eu stiu ce sa zic? Nu m-as risca...

Vezi aici: http://****b2b.ink-world24****/products/en/nachf%C3%BClltinte-f%C3%BCr-canon/inktec/1-liter-inktec-nachf%C3%BClltinte-f%C3%BCr-canon-black-pigmentiert.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
my_blue



Data înscrierii: 19/Oct/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 9:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi de raspuns! Nu risc sa bag alt tip de cerneala, deocamdata mai pot astepta, mai ales ca mi-a promis un tip ca aduce la magazinul lui in 1-2 zile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
my_blue



Data înscrierii: 19/Oct/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Oct 31, 2009 2:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am saturat de asteptat si cum cartusele riscau oricum sa se usuce am incarcat cu cerneala de la mp 210 ( cartusele 37,38,40,41) si imprimanta mp250 functioneaza foarte bine (deocamdata). Oricum, se pare ca inca nu exista cerneala "dedicata" cartuselor 510,511. Nu recomand folosirea altui tip de cerneala, dar oricum eu nu prea am avut de ales!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Oct 31, 2009 2:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oh!... In cazul asta, da print la o poza sau ceva mai complex, sa te convingi ca combina corect culorile, si da-ne de stire.

Daca merge bine, pana apare ceva fix pt cartusele alea, vom recomanda si pe site cerneala aceea. Dau o bere! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community